Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 16.01.2014

KW_TAGS

Biznesplan

Rozpoczęcie działalności gospodarczej bez stworzenia biznesplanu jest ryzykowne. Biznesplan jest bowiem podstawą powstania i działania firmy – jest tak ważny jak fundamenty dla budowanego domu.

Oto kilka powodów dla których warto napisać biznesplan

Aby zbadać, czy pomysł na biznes będzie dobrze przyjęty przez rynek

Pisanie biznesplanu jest najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy pomysł na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest możliwy do zrealizowania. Innymi słowy biznesplan jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem i pozwoli rozeznać się, czy zakładanie tej działalności jest sensowne czy może lepiej zastanowić się nad innymi możliwościami. Często zdarza się, że pomysł na rozpoczęcie działalności gospodarczej upada na etapie analiz marketingowych lub konkurencji, co pozwala na stworzenie nowego (i lepszego) pomysłu.

Aby dać nowej działalności największą szansę na sukces

Dzięki pisaniu biznesplanu zwrócimy uwagę zarówno na ogólne cele operacyjne i finansowe nowego biznesu, jak i na szczegóły, takie jak budżetowanie i planowanie marketingu. Poświęcenie czasu na pisanie biznesplanu pozwala na płynne uruchamianie firmy i przewidzenie wielu problemów, które bez tego mogłyby umknąć.

Dla zabezpieczenia finansowego, np. w postaci pożyczki bankowej

Prawie każdy przedsiębiorca będzie potrzebował kapitału, aby rozpocząć nowy biznes. Pamiętajmy, że bez dobrego biznesplanu nie masz szans na pożyczkę z banku czy otrzymanie dofinansowania z urzędu czy innej instytucji. Istniejąca firma też potrzebuje pieniędzy na rozwój, np. na zakup nowych maszyn, siedziby. I na tym etapie biznesplan daje o wiele większe szanse na otrzymanie dofinansowania potrzebnego do dalszego działania, czy też rozwoju.

Aby planowanie biznesowe było wykonalne i efektywne

Biznesplan jest niezbędny, jeśli myślimy o rozpoczęciu nowego biznesu, ale również jest ważnym narzędziem dla firm już działających. Rentowne przedsiębiorstwa są dynamiczne, zmieniają się i rosną. Musi to zostać uwzględnione w pierwotnym biznesplanie. Ponadto przeglądanie biznesplanu pomaga zobaczyć, jakie cele zostały osiągnięte, jakie zmiany należy wprowadzić, jakie powinny być nowe kierunki rozwoju firmy.

W celu przyciągnięcia inwestorów

Aby przyciągnąć poważnych inwestorów, biznesplan firmy musi rzetelny i wiarygodny – musi być udokumentowany i poparty danymi. Trzeba być przygotowanym na to, że biznesplan będzie sprawdzony przez potencjalnych inwestorów – zarówno pod kątem rentowności, jak i konkurencji na rynku.

Biznes plan musi być dostosowany do swego adresata. Nacisk za każdym razem musi być położony gdzie indziej. Bank na pewno zwróci szczególną uwagę na finansową stronę przedsięwzięcia - sposoby zabezpieczenia kredytu, rezerwy finansowe, przepływy gotówkowe. Inwestor zaś, zwłaszcza ten z branży, przyjrzy się przede wszystkim merytorycznej stronie samego projektu, ale także i osobistym predyspozycjom kierownictwa firmy.

Co powinien zawierać dobrze przygotowany biznesplan?

Opisuje on inwestycje, które należy wykonać oraz te które są w trakcie realizacji. Biznes plan odpowiada na cztery pytania: kto, co, jak i ile to będzie kosztować? Formułuje cele (lub tylko jeden z nich) na najbliższy czas (zwykle od roku do kilku lat) i sposoby ich osiągnięcia, w powiązaniu z aktualną sytuacją firmy i całego rynku oraz prognozami na przyszłość. Najważniejszym składnikiem biznes planu jest prognoza finansowa danego projektu - a zatem ocena, czy poniesione nakłady się zwrócą. Biznes plan to ocena firmy, jej potencjału oraz szans i zagrożeń czyhających na nią. Opisuje działania marketingowe, reklamowe oraz sprzedaży. Tworzy wizję rozwoju firmy. Każdy przedsiębiorca powinien posiadać biznes plan swojej firmy.


Typowy biznes plan zawiera:

 • streszczenie
 • przedsiębiorstwo i branża przemysłu
 • produkt lub/i usługa
 • rynek
 • marketing
 • operacje
 • zarządzanie
 • harmonogram realizacji zadań
 • informacje finansowe firmy
 • prognozy finansowe firmy
 • podsumowanie

Zwięzła informacja o firmie

Przykład:
Klinika weterynaryjna Flo będzie zlokalizowana w południowo-zachodniej części Pabianic. Klinika będzie oferowała swoim klientom pełen zakres usług medycznych dla zwierząt domowych.

Najważniejsze informacje o firmie:

 •  wskazanie właściciela/właścicieli spółki lub udziałowców firmy (ich imiona i nazwiska),
 • wskazanie osób świadczących usługi prawne, księgowe i doradcze (ich imiona i nazwiska),
 • wskazanie daty powstania firmy,
 • wskazanie jej formy prawnej (np. indywidualna działalność gospodarcza, spółka partnerska, spółka jawna, spółka z o.o., spółka komandytowa),
 • wskazanie państwa i miejscowości (w tym adres i numer telefonu), w której firma prowadzi działalność jako podmiot prawny (ma swoją siedzibę),
 • wskazanie wymagań dotyczących pracowników i o stanowiskach do obsadzenia,

Najważniejsze dane finansowe, w tym informacje o:

 • kosztach potrzebnych na start i ich źródle,
 • aktywach,
 • kwocie wkładu każdego inwestora przy uruchomianiu firmy oraz
 • wysokości swoich zobowiązań,

Krótka informacja o przedmiocie działalności

Jeśli sukces firmy będzie w dużym stopniu zależał od naszej wiedzy i umiejętności, do biznesplanu można również dołączyć informacje na temat wykształcenia i doświadczeń, które sprawią, że firma poradzi sobie wśród konkurencji.

 

autor: Sukces na szpilkach 

  ..    

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

portfel-strategiczny-nieruchomosci

Zarządzanie portfelem nieruchomości – od czego zacząć?

Nieruchomości są jedną z najistotniejszych kategorii inwestycji - generują atrakcyjne, długoterminowe strumienie dochodów i są namacalnym aktywem o...

windykacja

Windykacja na własną rękę wciąż opłacalna?

Już prawie co czwarta polska firma nie otrzymuje na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi – alarmuje w raporcie Krajowy Rejestr długów.

newconnect

3 2 1 - NewConnect

Kilka słów o warunkach wejścia na NewConnect

Finansowanie firmy

Jak finansować rozwój firmy?

Jeżeli posiadasz własną firmę, może się zdarzyć, że staniesz przed możliwością rozwoju, ale… nie skorzystasz z niej ze względu na brak funduszy.

platnosc karta

Dodatkowe usługi oferowane przez operatorów na rzecz akceptanta

Operatorzy płatności bezgotówkowych oferują szereg usług związanych z lepszym dostosowaniem oferty do Twojej działalności. Mogą się one wiązać z...

Fintech-Finiata

Finiata najszybciej rozwijającym się fintechem w Polsce

Mikrofaktoring okazał się niezwykle przydatną usługą dla polskich przedsiębiorców. Na platformie Finiaty jest już 7000 klientów, z czego aż 70% to stali...

Firmowe konto bankowe - jak je wybrać?

Konto bankowe to niezbędne wyposażenie każdej, nawet jednoosobowej firmy. Jest ono potrzebne przede wszystkim do regulowania należności względem urzędu...

czek

Kredyt vs grant – finansowanie inwestycji

Niezależnie czy ubiegamy się o przyznanie kredytu inwestycyjnego, czy grantu, należy...