Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 24.02.2014

KW_TAGS

20 mln zł przeznaczył rząd na pilotażowy program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” adresowany do studentów i absolwentów uczelni rozpoczynających działalność gospodarczą.

Pilotaż jest realizowany w trzech województwach: mazowieckim, małopolskim i świętokrzyskim. Z programu będzie mogło skorzystać ok. 350 osób.

Program "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" uruchomiły Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wsparcie jest skierowane nie tylko do tych, którzy zarejestrują się już jako bezrobotni, ale do tych, którzy jeszcze studiują i mają dobry pomysł na swój pierwszy biznes - mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz.

Dla kogo pożyczki w ramach programu?

Absolwenci szkół wyższych w ciągu 4 lat od dnia otrzymania dyplomu oraz studenci ostatniego roku studiów wyższych I i II stopnia mogą skorzystać z pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w maksymalnej wysokości do 60 tys.

Program “Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” przewiduje, iż pożyczki będą udzielane na konkretny cel - założenie działalności gospodarczej przez określone grono osób:

  • poszukujących pracy absolwentów szkół i uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia otrzymania dyplomu,
  • bezrobotnych,
  • studentów ostatniego roku studiów wyższych.

Pierwsze pożyczki mają zostać udzielone jeszcze w tym roku, jednak skorzystać z nich będą mogli studenci i absolwenci z województw:

  • mazowieckiego,
  • małopolskiego,
  • świętokrzyskiego.

Przez rok od podpisania umowy pożyczkobiorcy spłacają jedynie odsetki, ma to być dla nich czas na "rozkręcenie" firmy. Wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina mówił, że forma pożyczki, a nie dotacji, wymaga większej odpowiedzialności i poważniejszego podejścia do planowania biznesu. - My nie tylko chcemy wspierać samo zatrudnienie, ale też rozwijać mikroprzedsiębiorstwa. Następnym krokiem dla każdego przedsiębiorcy, który uzyska taką pożyczkę, będzie możliwość uzyskania pożyczki na nowe miejsce pracy, która będzie częściowo umarzana – powiedział Męcina.

Na co pożyczka?

  • pożyczka podstawowa - na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • pożyczka uzupełniająca - na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy (jako dodatkowa pożyczka dla osób, które uzyskały pożyczkę podstawową).

Jakie warunki pożyczki?

Pożyczki udzielane w ramach omawianego programu mają niskie oprocentowanie (oprocentowanie: na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP (aktualna wysokość stopy redyskonta weksli 2,75 - wysokość oprocentowania pożyczki 0,69% w skali roku). Jest to wsparcie przyznawane w ramach tzw. pomocy de minimis, ze względu na preferencyjne finansowanie, które znacząco odbiega od warunków rynkowych – oczywiście na plus!

Okres spłaty udzielonej pożyczki nie będzie mógł przekroczyć 84 miesięcy, a więc aż 7 lat. Dodatkowo w ramach programu przewidziana została także możliwość udzielenia karencji w spłacie kapitału pożyczki przez okres jednego roku.

Maksymalna kwota pożyczki ma wynosić 60 tys. zł, a wypłata pieniędzy nastąpi po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.
W przypadku pożyczki na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego ma być udzielana nie wcześniej niż po pierwszym roku działalności podjętej przez pożyczkobiorcę i ma wynosić maksymalnie 20 tys. zł. Bonusem, z którego będą mogli skorzystać młodzi przedsiębiorcy zatrudniający bezrobotnego skierowanego przez powiatowy urząd pracy, jest możliwość wystąpienia o umorzenie pozostałej do spłaty kwoty kapitału pożyczki (pod warunkiem, że dotychczasowe wpłaty następowały zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a utworzone stanowisko będzie istniało przez co najmniej rok).

Żeby możliwe było otrzymanie pożyczki, niezbędne będzie wystawienie weksla własnego przez młodego przedsiębiorcę oraz uzyskanie przez niego poręczenia dwóch osób fizycznych. W szczególnych przypadkach może okazać się konieczne ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia.
Aby otrzymać pożyczkę, przedsiębiorcy muszą wypełnić wniosek i uproszczony biznes plan przedsięwzięcia.
Na realizację pierwszego etapu przeznaczonych zostało 21,5 mln zł.

BGK będzie zarządzać programem przez cały okres jego funkcjonowania. Udzielaniem pożyczek natomiast będą zajmowali się pośrednicy finansowi - banki komercyjne, fundusze pożyczkowe - wybrani przez BGK.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Pałac inwestycja w zabytki

Inwestycje w zabytki - od strony zarówno biznesowej jak i emocjonalnej

Hotele w zabytkach to temat obszerny i niejednorodny, z punktu widzenia realizacji głównego celu w jakim podjęto się kosztownego remontu, a więc zysku.

newconnect

3 2 1 - NewConnect

Kilka słów o warunkach wejścia na NewConnect

Zakaz handlu w nidziele

Wpływ zakazu handlu w niedziele na branże wspierające handel

Następstwa zakazu handlu w niedzielę odbiją się na większości inwestorów polskich i zagranicznych działających w Polsce.

Obniżenie kosztów w firmie

8 skutecznych sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia własnej firmy

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że firma może generować duże koszty. Wydatki na biuro, samochód, reklamę, sprzęt.

Firmowe konto bankowe - jak je wybrać?

Konto bankowe to niezbędne wyposażenie każdej, nawet jednoosobowej firmy. Jest ono potrzebne przede wszystkim do regulowania należności względem urzędu...

Skąd więc wziąć fundusze na realizację swoich pomysłów i marzeń?

Każda firma potrzebuje kapitału, który zapewnia nie tylko funkcjonowanie ale i rozwój. Gdzie najlepiej szukać źródła finansowania?

czek

Kredyt vs grant – finansowanie inwestycji

Niezależnie czy ubiegamy się o przyznanie kredytu inwestycyjnego, czy grantu, należy...

Finansowanie firmy

Jak finansować rozwój firmy?

Jeżeli posiadasz własną firmę, może się zdarzyć, że staniesz przed możliwością rozwoju, ale… nie skorzystasz z niej ze względu na brak funduszy.