Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

Nie potrzeba ogromnych środków aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jak pokazują statystyki jednej czwartej respondentów w pełni wystarczy kwota do 10 - 20 tys. zł. Co dziesiątemu wystarczy już 5 do 10 tys. zł.  Skąd pozyskać kapitał na start? Oto kilka pomysłów.

Biznes za własne pieniądze

Najprostsze źródło, czyli oszczędności. Pieniądze dostępne od razu, bez formalności, bez tłumaczenia innym na co chce się je wykorzystać i bez zabezpieczeń. Tak, ale kwota ta często jest mocno ograniczona, a brak tłumaczenia zwalnia przedsiębiorcę od zrobienia biznesplanu, który pozwala zweryfikować plany i koncepcję.

Pożyczka od znajomego/rodziny

Również brak formalności to korzystna informacja, jeśli pożycza się pieniądze od rodziny lub znajomego. Z badań wynika, że aż 57 proc. osób zakładających firmę lub od niedawna ją prowadzące, najczęściej szukają pieniędzy właśnie w rodzinie lub wśród znajomych. A po zsumowaniu bliższej i dalszą rodziny, znajomych i kolegów z pracy, to okazuje się, że z tych źródeł pochodzi nawet 86 proc. "inwestorów". 

Minusem tej formy zdobywania środków jest wielkość kwoty jaką możemy uzyskać oraz fakt że znajomi nie znają się na tym konkretnym biznesie, więc nie ocenią ryzyka.

Dotacja z Urzędu Pracy

Jeżeli jeszcze nigdy przedsiębiorca nie prowadził działalności, może ubiegać się o dotacje z Urzędu Pracy. Warunkiem koniecznym jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Podobnie jak w przypadku banku, należy przygotować solidny biznesplan, który zostanie oceniony przez urzędników. W ten sposób można otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Należy pamiętać że dotacja jest bezzwrotna, jednak obwarowana pewnymi regułami, środki przeznaczane są na konkretne inwestycje i na takie muszą zostać wydane, a potwierdzenie wydatkowania należy przedstawić w urzędzie w postaci rachunków, paragonów lub faktur.

Dotacja z Unii Europejskiej

Można w ten sposób uzyskać nawet do stu tysięcy złotych. Czasochłonne starania, brak gwarancji na pozyskanie dotacji i bardzo skomplikowane rozliczenie wydawanych środków, które zajmuje ogromne ilości czasu, to charakterystyka tego sposobu pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności. Na otrzymanie finansowania z tego źródła mogą sobie pozwolić jedynie osoby zatrudniające ekspertów zajmujących się pozyskiwaniem dotacji lub przedsiębiorcy rezygnujący z wdrażania swojego biznesu i poświęcający cały swój czas na naukę przepisów związanych z pozyskiwaniem dotacji. Bardzo ważnym elementem tej formy finansowania jest także często skomplikowany system rozliczeń i księgowości.

Pozyskanie inwestora branżowego

Dobrym sposobem na ominięcie setek niezrozumiałych przepisów prawnych z zachowaniem możliwości zweryfikowania pomysłu na biznes jest prywatny inwestor. Młody i zdolny przedsiębiorca, posiadających ciekawe pomysły na biznes może liczyć na wsparcie finansowe, w zamian za udziały w zysku. Nie jest łatwo znaleźć inwestora, który ochoczo podzieli się swoim kapitałem, jednak gdy to już się stanie możemy być pewni że nasza inicjatywa ma duże szanse powodzenia. Każdy inwestor dokładnie waży szanse przedsięwzięcia, ocenia ryzyko i podejmuje pozytywną decyzję dopiero gdy przekona się do pomysłu. Pamiętajmy również że najczęściej za pieniędzmi idą również porady, kontakty i know-how związany z prowadzeniem działalności.

Kredyt w banku

Naturalną drogą do zdobycia pieniędzy wydaje się wizyta w banku, ale czy z pomysłem na firmę warto się tam fatygować? Jeszcze kilka lat temu sytuacja przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie i szukających finansowania w bankach była nie do pozazdroszczenia. Banki gotowe do kredytowania nowych firm można było policzyć na palcach jednej ręki, a warunki były słabo dostosowane do możliwości początkujących przedsiębiorców. Większość banków niechętnie pożycza pieniądze na rozkręcenie biznesu, który dopiero jest w sferze pomysłów albo w pierwszym stadium rozwoju. Asekuracyjne podejście banków do finansowania nowych przedsięwzięć wynika z faktu że około połowy firm znika z rynku najpóźniej po roku działalności. Bankrutują lub są likwidowane między innymi dlatego, że mają kłopoty z pozyskaniem środków.

Są jednak banki, w których nie mając stażu w biznesie, można liczyć na kredyt. Niektóre banki pożyczają pieniądze początkującym przedsiębiorcom, wymagają jedynie biznesplanu. Ważne zmiany na rynku bankowym nastąpiły w momencie, kiedy do gry weszły banki specjalizujące się w obsłudze niewielkich firm. Chodzi przede wszystkim o FM Bank oraz Idea Bank, ale konkurencja ze strony tych podmiotów zmieniła także podejście uniwersalnych banków (np. mBanku) do mikro przedsiębiorców.

Drugim czynnikiem zmian jest większa aktywność instytucji publicznych we wspieraniu drobnej przedsiębiorczości. Chodzi o poręczenia (np. program JEREMIE) oraz gwarancje (np. Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego), które instytucje samorządowe, rządowe oraz unijne oferują bankom jako zabezpieczenie ryzykownych kredytów dla nowych firm.

Bank, udostępniając linię kredytową na rozpoczęcie działalności, będzie sprawdzał jaką firmę chcesz rozkręcić. Czy oprócz dobrego pomysłu Przedsiębiorca dobrze rozpoznał konkurencję i rynek na jakim będzie prosperował? Przyznając pieniądze, prześwietli czy biznes ma realne szanse na sukces. Pamiętajmy, że jemu nie mniej niż Tobie zależy na powodzeniu finansowanego biznesu, przecież Przedsiębiorca musi spłacić kredyt!

W zdecydowanej większości bankowy sezam z pieniędzmi uchyli się nieco szerzej po roku działania firmy. Na rynku są już programy unijne, z których korzystają banki np EIF. Najważniejszą cechą tego kredytu jest to, że dzięki poręczeniu EIF, często nie wymagają żadnych poręczeń, zabezpieczeń ani wkładu własnego. Z doświadczenia wiem, że dla przedsiębiorców te kredyty są atrakcyjne także ze względu na szybkość jego udzielenia. Są sytuacje, w których naprawdę "czas to pieniądz"- mówi Zdzisław Kuzar, dyrektor oddziału FM Banku.

 

Komentarze  

Paweł
@ Paweł 24.09.2014 15:25
Myśleliście o jakiejś alternatywie na pozyskanie pieniędzy? Jeśli nie to podpowiem Wam, że dobrym sposobem jest finansowanie udziałowe. Coś więcej na ten temat możecie się dowiedzieć na crowdangels.pl Warto się z tym zapoznać.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Kredyt za zamochód

Przewłaszczenie samochodu pod pożyczkę alternatywą dla kredytu...

Prowadząc lub zakładając działalność gospodarczą, powinniśmy zainteresować się tematem dodatkowych źródeł finansowania własnej firmy.

newconnect

3 2 1 - NewConnect

Kilka słów o warunkach wejścia na NewConnect

platnosc karta

Dodatkowe usługi oferowane przez operatorów na rzecz akceptanta

Operatorzy płatności bezgotówkowych oferują szereg usług związanych z lepszym dostosowaniem oferty do Twojej działalności. Mogą się one wiązać z...

ksiegowosc-online

Księgowość online – o co pytać przed podpisaniem umowy?

Rosnąca popularność usług zdalnej księgowości, a także płynąca z nich wygoda i oszczędność sprawiają, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw,...

Finansowanie firmy

Jak finansować rozwój firmy?

Jeżeli posiadasz własną firmę, może się zdarzyć, że staniesz przed możliwością rozwoju, ale… nie skorzystasz z niej ze względu na brak funduszy.

unia-europejska-flaga-czesc

Polska wobec wyzwań nowej perspektywy finansowej 2014-2020

W nowym okresie programowym Polska otrzyma 72,9 mld euro. Warto więc dowiedzieć się na co i gdzie szukać unijnego wsparcia

Odwrocona hipoteka

Odwrócona hipoteka sposobem na wyższą emeryturę? Co jeszcze można...

Wprawdzie odwrócona hipoteka da więcej niż ostatnia, zapowiedziana, podwyżka emerytur, jednak nadal będą to pieniądze stosunkowo niewysokie. Jaka jest...

Biznesplan

BiznesPlan - czy rzeczywiście jest konieczny?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej bez stworzenia biznesplanu jest...