Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 14.06.2014

KW_TAGS

condohotel - osiedle

Gdy budowano wrocławski wieżowiec Sky Tower, krążyła pewna plotka. Podobno wystarczyło się umówić z kilkunastoma znajomymi na wspólny zakup apartamentu, by mieszkać w luksusowym mieszkaniu przez drobną cząstkę roku (cena za metr zyskiwała wtedy rozsądną cenę).

Nie wydaje się, by ktoś się o to pokusił, jednak sam pomysł nie jest całkowicie nowy. Co, gdyby wspólnie kupić hotel?

Czym jest system condo (aparthotele)

Condohotele (nazywane również aparthotelami) istnieją od lat 80. XX wieku. Pierwsze z nich wybudowano na Florydzie – były wykorzystywane przez Amerykanów jako inwestycja na „słoneczną starość”. Później rozpowszechniły się na świecie jako inwestycja dobra w każdym wieku i nie tylko pod własny wypoczynek.

System condo charakteryzuje się w miarę jasnymi zasadami. Nabywamy prawo własności do apartamentu w hotelu i jesteśmy zapisywani jako właściciel w odrębnej księdze wieczystej. Jednocześnie podpisujemy z zarządcą hotelu wieloletnią umowę najmu, w której zobowiązuje się on do wypłacania nam określonego czynszu. Zazwyczaj pierwszy okres działalności jest objęty gwarancją określonego zysku, a później zależy on od dochodów hotelu (niezależnie od tego, jak często nasz lokal jest wynajmowany).

Zazwyczaj obiektem inwestycji jest tzw. „dziura w ziemi”. Ze względu na to, że system condo w Polsce dopiero raczkuje, praktycznie nie istnieje rynek wtórny aparthoteli. Jednak wbrew pozorom (i obawom o upadłości deweloperów) wydaje się być inwestycją pewniejszą, niż pierwotny rynek mieszkaniowy. Deweloper nie musi bowiem brać niebotycznego kredytu z banku, a zamiast tego spłaca raty inwestorom w postaci czynszu. Ma zatem środki na budowę, a w związku z tym ryzyko inwestycji jest mniejsze.

Oczywiście, przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z historią danego dewelopera, jego innymi inwestycjami, stanem finansów firmy, a także z warunkami umowy, które w przypadku każdego dewelopera będą wyglądać nieco inaczej.

Dlaczego warto?

Pierwszą i najważniejszą przyczyną są – jak można się domyślić – pieniądze. Na inwestycji w condohotele zarobimy bowiem o wiele więcej niż na lokacie. Możemy się spodziewać 6-10 procent zysku. Należy zaznaczyć, że jest to inwestycja dla osób dysponujących wolnymi środkami – o tego typu apartamentach nie należy myśleć kategoriami mieszkań, które można kupić na kredyt. Tutaj takie działanie byłoby zupełnie nieopłacalne. Ceny pokojów wahają się od niecałych 200 tys. do prawie 500 tys. zł w bardziej luksusowych polskich hotelach.

Zarabiamy cały rok, niezależnie od obłożenia obiektu. Czynsz po okresie gwarancji to zwykle określony procent całościowego zysku hotelu, wypłacany zależnie od liczby metrów kwadratowych, jakie posiadamy. Warto jednak przed inwestycją zainteresować się jej położeniem, by zmaksymalizować zyski. Np. nad morzem sezon trwa przeciętnie 3-4 miesiące. Po tym okresie zyski mogą być mniejsze. Najbardziej trafionymi lokalizacjami jak do tej pory okazują się rejony górskie (sezon trwa praktycznie cały rok) oraz duże miasta (oblegane centra biznesowe).

Kolejnym plusem jest możliwość tańszego zakwaterowania. Tzw. pobyt właścicielski nigdy nie jest darmowy (zwykle dolicza się koszty mediów, sprzątania czy wyżywienia), ale z pewnością zapłacimy dużo mniej niż zwykli goście. Długość takiego pobytu jest określona w umowie (zwykle jest to 28 dni). Możliwe jest również skorzystanie z vouchera na pokój w innym hotelu tej samej sieci, dzięki czemu nie musimy ograniczać się do jednego miejsca wypoczynku. Należy jednak liczyć się z tym, że nasz zysk w tym roku będzie o niecały procent niższy, gdyż hotel odliczy czas naszego pobytu od czynszu. Rezygnując z wakacji w swoim apartamencie można osiągnąć wyższą rentowność inwestycji.

Do zalet można zaliczyć również to, co odróżnia system condo od zwykłych mieszkań pod wynajem. Mianowicie – wygoda i oszczędność czasu. Wynajmując komuś mieszkanie na własną rękę zarobilibyśmy zapewne więcej, jednak sami musielibyśmy zająć się szukaniem lokatora, bieżącymi naprawami, opłatami itd. W aparthotelach tym wszystkim zajmuje się zarządca (poza ubezpieczeniem i podatkiem od nieruchomości). Warto również pamiętać, że od ceny nabycia brutto jako osoba fizyczna możemy uzyskać zwrot podatku VAT.

Podsumowując

Jeśli mamy wolną gotówkę, warto zainwestować ją w apartament w condohotelu. Nieruchomości komercyjne wciąż zyskują na wartości – jeśli w pewnym momencie stwierdzimy, że chcemy odzyskać wkład, zawsze możemy odsprzedać nieruchomość wraz z przynależnym udziałem w gruncie (prawo pierwokupu ma wtedy zazwyczaj hotel). Natomiast do tego momentu możemy inkasować zyski porównywalne z dobrze prosperującym funduszem inwestycyjnym, a na pewno dużo większe od tych, które mielibyśmy z lokaty bankowej.

Oczywiście, przez decyzją o zakupie należy dokładnie prześwietlić historię dewelopera oraz innych hoteli sieci. Condohotele w Polsce to wciąż rynek młody, który zdecydowanie wymaga regulacji. Może się zdarzyć, że trafimy na zachęcającą ofertę mniejszej firmy, która przyniesie dużo większy zysk niż u znanego dewelopera – jednak może być też na odwrót. Każdą firmę należy traktować jednostkowo i z największą uwagą. Podobnie rzecz ma się z lokalizacją naszego aparthotelu.

Niczego nie zostawiajmy przypadkowi, a na pewno nam się to opłaci.

Pełny raport z rynku nieruchomości w artykule: Raport: Inwestycje w nieruchomości

Katarzyna Kowalczyk
Inwestycje.pl
 

Komentarze  

Jamison
@ Jamison 04.11.2017 06:09
Super strona i jeszcze lepszy artykuł. Ciekawy, przemyślany, nowatorski.
Czekam na więcej

My web [cenzura] kancelaria adwokacka: http://[cenzura]ocen iono.pl/index.php?st rona=strony&nrf=1511
Catharine
@ Catharine 07.09.2017 04:07
Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania wody.
Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą i są pisane chyba dla samego pisania.
Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego. I to mnie niezmiernie cieszy.
Pozdrawiam autora i czekam na więcej

My [cenzura] - blog o wycieczkach ([cenzura]abka.pl: http://[cenzura]abka .pl/index.php?strona =sport-turystyka&nrf =36&pstr=14)

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Biznesplan

BiznesPlan - czy rzeczywiście jest konieczny?

Rozpoczęcie działalności gospodarczej bez stworzenia biznesplanu jest...

newconnect

3 2 1 - NewConnect

Kilka słów o warunkach wejścia na NewConnect

konto fimowe vs prywatne

Konto firmowe, a konto prywatne - co je różni?

W większości przypadków konto firmowe nie będzie Ci potrzebne, nie zmienia to jednak faktu, że może być niezbędnym narzędziem

Obniżenie kosztów w firmie

8 skutecznych sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia własnej firmy

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że firma może generować duże koszty. Wydatki na biuro, samochód, reklamę, sprzęt.

Skąd więc wziąć fundusze na realizację swoich pomysłów i marzeń?

Każda firma potrzebuje kapitału, który zapewnia nie tylko funkcjonowanie ale i rozwój. Gdzie najlepiej szukać źródła finansowania?

zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa - czym jest i w jak sposób banki ją ustalają?

Osoby, które starały się o kredyt w banku doskonale wiedzą, iż nie jest to takie proste. Poznanie sposobu analizy danych może przedsiębiorcy bardzo pomóc

Wydatki finansowane z dotacji z powiatowego urzędu pracy

Na samodzielne sfinansowanie stać niewielu przedsiębiorców, powiatowe urzędy pracy, oferujące przyszłym biznesmenom dotacje. Czy warto?

Skąd przedsiębiorcy biorą pieniądze na założenie firmy?

Nie potrzeba ogromnych środków aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Skąd pozyskać kapitał na start? Oto kilka pomysłów.