Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.01.2015

KW_TAGS

odsetki-od-kredytu-kalkulator

Przedsiębiorcy mogą zaciągnąć kredyt na sfinansowanie bieżących wydatków firmowych, zakup środków trwałych i innych inwestycji. Jak należy rozliczyć raty, odsetki, ubezpieczenie oraz koszty prowizji firmowego kredytu? Wyjaśniamy poniżej.

Kredyt na cele firmowe

Podatnicy mogą zaciągnąć kredyt zarówno jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jak również jako osoba prywatna. Jednak ta kwestia nie ma większego znaczenia. Najistotniejszy jest tutaj cel, na jaki zostały przeznaczone środki.

Kredyt firmowy - rozliczenie

Prowizja i ubezpieczenie kredytu firmowego:

Zaciągnięcie kredytu wiąże się z pobraniem przez bank prowizji oraz niekiedy z obowiązkiem jego ubezpieczenia. Tego typu wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu pod warunkiem, że dotyczą kredytu zaciągniętego na cele firmowe oraz że zostały opłacone.
Fakt ten wynika z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PIT.

Jeżeli kredyt ma związek z zakupem środka trwałego, opłacona prowizja i ubezpieczenie poniesione przed datą wprowadzenia środka trwałego do firmy zwiększą jego wartość początkową.

Odsetki od kredytu firmowego:

Jak pośrednio wynika z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, kosztem mogą być jedynie opłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na cele działalności.

Gdy kredytem został sfinansowany zakup środków trwałych, odsetki uregulowane do dnia przyjęcia środka trwałego do użytkowania zwiększą jego wartość początkową, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne. Odsetki zapłacone w kolejnych okresach będą podlegały bezpośredniemu wykazaniu w KPiR, w dacie faktycznej płatności. Odpowiednią do wykazania tego typu kosztu podatkowego jest kolumna 13 księgi - pozostałe wydatki.

Rata kredytu firmowego:

Rata kapitałowa kredytu nie stanowi kosztu podatkowego, jest on bowiem zwykle ujmowany na podstawie dokumentu zakupu lub, w przypadku środków trwałych, na podstawie dokonywanej amortyzacji.

Reasumując, wydatki związane z zaciągnięciem kredytu firmowego mogą stanowić koszt podatkowy, o ile są gospodarczo uzasadnione. Należy pamiętać, że w celu zewidencjonowania w KPiR odsetek, prowizji czy ubezpieczenia kredytu niezbędne jest ich opłacenie.

Angelika Borowska
WFirma.pl
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Obniżenie kosztów w firmie

8 skutecznych sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia własnej firmy

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, to doskonale zdajesz sobie sprawę, że firma może generować duże koszty. Wydatki na biuro, samochód, reklamę, sprzęt.

nieruchomosci - inwestycja

Kapitał bezpiecznie procentuje w nieruchomościach

Nieruchomości, poza złotem, są jedną z najbardziej bezpiecznych inwestycji. Nie tracą na wartości, a nawet gdy przychodzą spadki cen

Prawnik w firmie – koszt czy inwestycja

Prowadząc własną działalność gospodarczą często stajemy przed koniecznością wyboru....

Pałac inwestycja w zabytki

Inwestycje w zabytki - od strony zarówno biznesowej jak i emocjonalnej

Hotele w zabytkach to temat obszerny i niejednorodny, z punktu widzenia realizacji głównego celu w jakim podjęto się kosztownego remontu, a więc zysku.

Finansowanie firmy

Jak finansować rozwój firmy?

Jeżeli posiadasz własną firmę, może się zdarzyć, że staniesz przed możliwością rozwoju, ale… nie skorzystasz z niej ze względu na brak funduszy.

Skąd więc wziąć fundusze na realizację swoich pomysłów i marzeń?

Każda firma potrzebuje kapitału, który zapewnia nie tylko funkcjonowanie ale i rozwój. Gdzie najlepiej szukać źródła finansowania?

Finansowanie przedsiębiorczości – wsparcie absolwentów

20 mln zł przeznaczył rząd na pilotażowy program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” ...

bizoncapital

Platforma pożyczkowa szansą dla firm zaniedbanych przez banki?

Okresowe lub stałe problemy z płynnością to smutna codzienność większości polskich przedsiębiorstw. Prawie co drugi przedsiębiorca w kraju jest bez...