Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 24.11.2015

KW_TAGS

flaga-ue

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło ponad 11 lat. Czy był to okres dobrze wykorzystanych szans na rozwój, czy czas zmarnowanych szans i uzależniania się naszego kraju? Mimo nielicznych negatywnych opinii, ponad 11 lat w strukturach unijnych to nie tylko olbrzymi sukces mierzony pieniędzmi dla Polski z unijnego budżetu, ale także poprawa poziomu życia, praworządności oraz konkurencyjności Polskiej gospodarki. Polska pokazała przez ostatnie 11 lat, że jest stabilnym i racjonalnym partnerem, stale rozwijając gospodarkę we wszystkich aspektach. Nie sprawdziły się obawy eurosceptyków, że „Niemcy będą wykupywać polskie ziemie”, że zniszczone zostanie polskie rolnictwo – nic bardziej mylnego – rolnictwo się wzmocniło, a polskie firmy rozwinęły swoją działalność na rynkach zagranicznych, bywając nierzadko liderami w sowich branżach.

Przynależność do struktur europejskich przyczynił się do istotnych zmian w naszym kraju na każdej płaszczyźnie życia. Dla przeciętnego mieszkańca Polski jedną z najistotniejszych kwestii związanych z przynależnością Polski w UE jest zasada swobodnego przepływu osób w granicach objętych traktatem z Schengen, z którego skorzystało i nadal korzysta tysiące Polaków. Nie należy przy tym zapominać o środkach finansowych wspierających rozwój naszego kraju. Napływ unijnych funduszy przyczynił się do poprawy szerokorozumianej infrastruktury w Polsce. Wyremontowane chodniki i ulice na wsi i w miastach, infrastruktura drogowa, ścieżki rowerowe, kanalizacja, oczyszczalnie ścieków, światłowody dostarczające internet, wodociągi i wiele, wiele innych rzeczy zostało sfinansowane w ogromnej części właśnie ze środków unijnych. Jednak fundusze unijne, to nie tylko pieniądze dla przedsiębiorców czy podstawowe inwestycje infrastrukturalne zwiększające poziom naszego życia, ale także inwestycje w miejsca, inicjatywy, które dopiero czekają na odkrycie przez szersze grono odbiorców.

Zatem zapraszamy na wędrówkę po „szlaku funduszy europejskich”. Inwestycji zrealizowanych na terenie Polski, które nie powstałyby bez wsparcia ze strony UE. Ranking został podzielony na osiem kategorii: 1) obiekt turystyczny, 2) zabytek, 3) rewitalizacja, 4) turystyka aktywna, 5) turystyka transgraniczna, 6) produkt promocyjny, 7) miejsce przyjazne dzieciom, 8) obszary wiejskie. Zapraszamy na „Szlak Funduszy Europejskich”.

1. Obiekt turystyczny – Galicyjski Rynek w Parku Etnograficznym w Sanoku

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, w województwie podkarpackim, powstał Galicyjski Rynek w sanockim skansenie miejskim. Projekt pod nazwą „Galicyjski Rynek – budowa sektora miejskiego w Parku Etnograficznym w Sanoku” realizowało Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dofinansowanie z UE wyniosło ok. 11,7 mln złotych.
Galicyjski Rynek to sektor mieszczański w skansenie. Jego powstanie było możliwe dzięki żmudnej pracy muzealników. Nie jest on bowiem odbiciem jednego konkretnego miasta ani zlepkiem przypadkowych chałup, lecz stanowi syntezę dawnej małomiasteczkowej kultury z przełomu XIX i XX w. Do skansenu przeniesiono 2 budynki (remiza i dom żydowski z Ustrzyk Dolnych) oraz pieczołowicie zrekonstruowano 27 obiektów. Ofertę skansenu wzbogacają jarmarki (bożonarodzeniowe i wielkanocne) oraz „Galicyjskie graciarnie”, czyli targi staroci. Więcej informacji: www.skansen.sanok.pl

2. Zabytek – Kaplica Trójcy Świętej, Wzgórze Zamkowe i Brama Krakowska w Lublinie

Projekt pod nazwą „Konserwacja najcenniejszych zabytków Lublina – Kaplicy Trójcy Świętej i zabudowy Wzgórza Zamkowego oraz Bramy Krakowskiej”, zrealizowany przez Muzeum Lubelskie w Lublinie, uzyskało wsparcie w wysokości ok. 7,9 mln złotych. Projekt zrealizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007-2013.
Wyprawę do Lublina warto zacząć od tego co stanowiło kiedyś centralny punkt każdego ośrodka miejskiego – zamku. Najstarszym zachowanym do dzisiaj elementem zamku jest donżon, czyli wieża rezydencjalno – obronna. Pochodzi z XIII w., dając początek całej murowanej zabudowie wzgórza zamkowego. Obecnie oblegany jest przez turystów, bowiem w ramach projektu nie tylko go odrestaurowano, ale i wyposażono w taras widokowy. Turyści mogą więc stąd podziwiać panoramę Lublina.

Niezapomniane wrażenia zapewnia również Kaplica Świętej Trójcy – jeden z najbardziej wartościowych zabytków architektonicznych Lublina, posiadający Znak Dziedzictwa Europejskiego. Najcenniejsze freski bizantyjsko – ruskie z XV wieku są doskonale widoczne dla każdego zwiedzającego, dzięki realizacji projektu wspieranego z funduszy UE. Specjalistyczne oświetlenie malowideł, wydobywa z cienia nawet ich najdrobniejsze szczegóły.
O bogatej historii Lublina nie pozwoli zapomnieć Brama Krakowska. Kamienno-ceglana budowla powstała w XIV w. po jednym z najazdów Tatarów. Wtedy o zmierzchu władze zamykały Bramę, teraz stoi otworem o każdej porze dnia i nocy, zapraszając przyjezdnych i miejscowych do zwiedzania. Więcej informacji: www.muzeumlubelskie.pl

3. Rewitalizacja – Biblioteka Akademicka w Katowicach

Beneficjentem był Uniwersytet Śląski w Katowicach. Na realizację projektu „Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka” pozyskano dofinansowanie w wysokości ok. 52,7 mln złotych. Środki pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2007-2013.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to modelowo zarządzana biblioteka. Nazywana jest „rudzielcem” ze względu na kolor fasady - budynek pokryty jest płytą z rudego piaskowca o łupanej strukturze. Dzięki kolorystyce projekt doskonale wpisuje się w kontekst miejsca – typowych śląskich budowli z czerwonej palonej cegły. Charakterystycznym elementem obiektu są 4004 wąskie okna o szerokości 20 cm. Ta jedna z najnowocześniejszych bibliotek w kraju składa się z dwóch części. Pierwszą, przeznaczoną dla czytelników, stanowi prostokątna trzypiętrowa bryła. Druga – mniejsza, ale wyższa o trzy kondygnacje – jest miejscem pracy dla bibliotekarzy. Centrum zapewnia dostęp do największego w regionie zasobu naukowych źródeł wiedzy w postaci elektronicznej oraz tradycyjnej (przewidziano tam miejsce na 1,8 mln woluminów, a dotychczas zgromadzono już 850 tyś). Placówka ma charakter otwarty. Więcej informacji: www.ciniba.edu.pl

4. Turystyka aktywna – Uzdrowisko Termalne w Uniejowie

Gmina Uniejów postanowiła zrealizować projekt „Termy Uniejów – regionalny markowy produkt turystyki uzdrowiskowej„ ze wsparciem funduszy unijnych. Na realizację projektu otrzymała dofinansowanie w wysokości ok. 40,5 mln złotych. Projekt realizowany był w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2007-2013.

Historia Uniejowa, miasteczka położonego w centralnej części Polski, sięga XII wieku. Przykład Uniejowa pokazuje jak jedna przemyślana inwestycja stymuluje całe miasto i rozwój kolejnych inwestycji. Punktem wyjścia było umiejętne wykorzystanie źródeł termalnych odkrytych w latach 70 - tych ubiegłego wieku.

W 2008 roku dzięki funduszom unijnym wybudowano Termy Uniejów – kompleks całorocznych basenów, Kasztel Rycerski i nowoczesną restaurację. Projekt ten w 2009 roku zwyciężył w konkursie „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”. Uniejów jest pierwszym w Polsce uzdrowiskiem opartym na wodach termalnych. Tutejsza solanka wspomaga leczenie chorób układu ruchu, reumatologicznych, układu oddechowego czy neurologicznych. Uniejów nie jest kurortem w tradycyjnym stylu. Można tu nie tylko zregenerować siły witalne. Miasto wykorzystuje bowiem swą ciekawą historię i dziedzictwo kulturowe. Warto wstąpić do zabytkowego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich z XIV w. czy Kasztelu Rycerskiego. Urządzane są tu  jarmarki w średniowiecznym stylu i turnieje rycerskie. Więcej informacji: www.termyuniejow.pl

Jeśli nadal nie udało się przekonać eurosceptyków, którzy upierają się, iż przynależność do Unii Europejskiej oraz korzystanie z unijnych funduszy przynosi więcej szkody niż pożytku dla naszego kraju, warto zapoznać się z liczbami. Według danych wygenerowanych z Krajowego Systemu Informatycznego KSI SIMIK 07-13 od początku uruchomienia programów do sierpnia 2015 r. złożono 302 tys. wniosków (poprawnych pod względem formalnym) na całkowitą kwotę dofinansowania (zarówno środki unijne, jak i środki krajowe) 614 mld zł. W tym samym okresie podpisano z beneficjentami 106 348 umów o dofinansowanie na kwotę 409,7 mld zł wydatków kwalifikowalnych, w tym dofinansowanie w części UE 288,1 mld zł, co stanowi 102,4 proc. alokacji na lata 2007-2013. Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 352,6 mld zł, a w części dofinansowania UE 249,9 mld zł. Parafrazując słowa prezydenta Andrzeja Dudy – Polska jest piękna, Polska staje się coraz silniejsza, nie trudno się z tym nie zgodzić - Polska jest Piękna i staje się coraz piękniejsza i to m.in. dzięki absorpcji funduszy unijnych.

Od 2005 roku firma MCS wspiera różne podmioty w pozyskiwaniu środków unijnych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz zespołowi profesjonalistów w swoich dziedzinach zatrudnionych w MCS, możemy być świadkami dalszego rozwoju naszego kraju. Dzięki udzielaniu wsparciu różnym podmiotom przez MCS w zakresie doradztwa unijnego, możemy dopisywać kolejne miejsca i zrealizowane projekty na „Szlaku Funduszy Europejskich”.

W publikacji wykorzystano fragmenty: „Polska pięknieje – 7 cudów funduszy europejskich” MIiR, Warszawa 2014.

Andrzej Mostowski
Dział Pozyskiwania Funduszy UE
MCS sp. z o.o. sp. k. tel. 22/ 839 55 99, www.mcs.edu.pl

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

newconnect

3 2 1 - NewConnect

Kilka słów o warunkach wejścia na NewConnect

Pałac inwestycja w zabytki

Inwestycje w zabytki - od strony zarówno biznesowej jak i emocjonalnej

Hotele w zabytkach to temat obszerny i niejednorodny, z punktu widzenia realizacji głównego celu w jakim podjęto się kosztownego remontu, a więc zysku.

Miejsce pracy

Pieniądze na nowe miejsce pracy - gdzie po dotacje?

Młodzi przedsiębiorcy mogą uzyskać dotację na utworzenie nowych miejsc pracy z urzędu pracy. Jakie warunki muszą spełnić?

Strzałki - windykacja

Trzy strategie odzyskiwania długów - windykacji nie należy się bać

Gdy należność nie spłynie w terminie, trzeba wybrać odpowiedni sposób odzyskiwania należności. Sposobów na windykację jest kilka, podpowiadamy najlepsze

waluta

Zarabianie na walucie, sprawdź jak zarabiać na walucie.

Gdy już wkroczymy na realny rynek walut koniecznym jest...

condohotel - osiedle

Condo - niedoceniana inwestycja, dlaczego warto?

Sprawdź, czy pomysł wspólnego kupienia hotelu może być opłacalny, czy wiesz czym jest system condo (aparthotele) i na jakich zasadach działają?

Trzy największe mity dotyczące windykacji - nie taki diabeł straszny?

9 na 10 przedsiębiorstw ma większe lub mniejsze problemy z odzyskiwaniem należności. Obecnie firmy wydają na windykację około 7% wszystkich kosztów

Kredyt za zamochód

Przewłaszczenie samochodu pod pożyczkę alternatywą dla kredytu...

Prowadząc lub zakładając działalność gospodarczą, powinniśmy zainteresować się tematem dodatkowych źródeł finansowania własnej firmy.