Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 04.06.2017

KW_TAGS

Płatność kartą

Każdego roku notuje się też coraz mniejsze wykorzystywanie gotówki przy realizowaniu transakcji zakupowych. Kont bankowych nie posiada już tylko około 22% Polaków. Tylko 25% osób, które posiadają kartę płatniczą, nie korzystają z niej przynajmniej raz w miesiącu.

Finansiści potwierdzają, że płatności przy wykorzystaniu terminala są o wiele bardziej bezpieczne i wygodne dla klientów. Dane dotyczące klientów są w pełni zabezpieczone, nie ma możliwości ich wypłynięcia. Nie ma też możliwości utraty środków zgromadzonych na koncie bankowym – zapewnia nam to nadzór Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dlaczego lepiej płacić kartą?

Priorytetem jest bezpieczeństwo. Każda karta płatnicza jest imienna, a płatności plastikowym pieniądzem są możliwe dopiero po wpisaniu w terminal indywidualnego kodu PIN. Na rynku funkcjonują też karty umożliwiające transakcje zbliżeniowe – właściciel takiej karty może zapłacić za zakupy bezstykowo, nie wpisując kodu PIN, ale tylko za produkty czy usługi, których wartość nie przekracza 50 złotych. Zagrożenie wynikające z takiej formy płatności jest więc niewielkie.

Płatności plastikowym pieniądzem to też ogromna wygoda. Czas spędzany przy kasie znacznie się skraca. Nie trzeba szukać ani wyliczać pieniędzy, nie trzeba też oczekiwać na wydanie reszty. Noszenie gotówki wiąże się zresztą z możliwością jej zgubienia albo kradzieży.

Pamiętajmy również o tym, że zakładając konto w banku, możemy liczyć na dodatkowe korzyści. Banki oferują na przykład opłacalne formy inwestowania zgromadzonych na rachunku środków.

Gotówka odejdzie do lamusa

Płatności gotówką wybieramy już tylko z przyzwyczajenia. Większość Polaków ma świadomość korzyści, jakie wynikają z posiadania kart płatniczych. W większości punktów handlowych i usługowych udostępniany jest przynajmniej jeden terminal płatniczy. Czy Polska stanie się drugą Szwecją, w której do 2030 roku gotówka ma całkowicie wyjść z obiegu? Patrząc na popularność kart zbliżeniowych, jest to całkiem możliwe.

Jak płacą Polacy?

Gotówką płacą za swoje zakupy przede wszystkim seniorzy. To oni pozostają wierni tradycyjnej formie pieniędzy. Kartę wybierają za to prawie wszyscy Polacy w przedziale wiekowym 18-38 lat. Większość posiada przynajmniej jedno konto bankowe i realizuje transakcje zakupowe przy pomocy karty płatniczej częściej niż raz w miesiącu. Dla młodych osób znaczenie ma komfort i wygoda, dlatego coraz częściej wybierają płatności mobilne.

Statystyki potwierdzają, że z kart płatniczych korzystają przede wszystkim nie tylko osoby młode, ale również te zamieszkujące w dużych miastach, posiadające przynajmniej średnie wykształcenie. Popularność płatności plastikowym pieniądzem jest znacznie większa wśród osób aktywnych zawodowo, osiągających dochody ponad przeciętną.

Co ciekawe, aż 87% Polaków otrzymuje miesięczne wynagrodzenie właśnie na konto bankowe. To również sprawia, że korzystanie ze środków zebranych na rachunku przy pomocy karty płatniczej staje się dla nich wręcz naturalne.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony PaySquare, obsługującej płatności bezgotówkowe.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

unia-europejska-flaga-czesc

Polska wobec wyzwań nowej perspektywy finansowej 2014-2020

W nowym okresie programowym Polska otrzyma 72,9 mld euro. Warto więc dowiedzieć się na co i gdzie szukać unijnego wsparcia

Finansowanie przedsiębiorczości – wsparcie absolwentów

20 mln zł przeznaczył rząd na pilotażowy program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” ...

Płatność kartą

Płatności kartą czy gotówką? Za i przeciw

Coraz bardziej powszechne stają się płatności kartą zbliżeniową.Tylko 25% osób, które posiadają kartę płatniczą, nie korzystają z niej przynajmniej raz...

elastyczna windykacja strategia

Etyczna windykacja - czas przełamać stereotypowe spojrzenie

Firmy windykacyjne, działając według jasno wyznaczonych zasad etycznych, przekonują do siebie kolejnych klientów.

zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa - czym jest i w jak sposób banki ją ustalają?

Osoby, które starały się o kredyt w banku doskonale wiedzą, iż nie jest to takie proste. Poznanie sposobu analizy danych może przedsiębiorcy bardzo pomóc

platnosc karta

Dodatkowe usługi oferowane przez operatorów na rzecz akceptanta

Operatorzy płatności bezgotówkowych oferują szereg usług związanych z lepszym dostosowaniem oferty do Twojej działalności. Mogą się one wiązać z...

Skąd przedsiębiorcy biorą pieniądze na założenie firmy?

Nie potrzeba ogromnych środków aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Skąd pozyskać kapitał na start? Oto kilka pomysłów.

portfel-strategiczny-nieruchomosci

Zarządzanie portfelem nieruchomości – od czego zacząć?

Nieruchomości są jedną z najistotniejszych kategorii inwestycji - generują atrakcyjne, długoterminowe strumienie dochodów i są namacalnym aktywem o...