Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 04.06.2017

KW_TAGS

Płatność kartą

Każdego roku notuje się też coraz mniejsze wykorzystywanie gotówki przy realizowaniu transakcji zakupowych. Kont bankowych nie posiada już tylko około 22% Polaków. Tylko 25% osób, które posiadają kartę płatniczą, nie korzystają z niej przynajmniej raz w miesiącu.

Finansiści potwierdzają, że płatności przy wykorzystaniu terminala są o wiele bardziej bezpieczne i wygodne dla klientów. Dane dotyczące klientów są w pełni zabezpieczone, nie ma możliwości ich wypłynięcia. Nie ma też możliwości utraty środków zgromadzonych na koncie bankowym – zapewnia nam to nadzór Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dlaczego lepiej płacić kartą?

Priorytetem jest bezpieczeństwo. Każda karta płatnicza jest imienna, a płatności plastikowym pieniądzem są możliwe dopiero po wpisaniu w terminal indywidualnego kodu PIN. Na rynku funkcjonują też karty umożliwiające transakcje zbliżeniowe – właściciel takiej karty może zapłacić za zakupy bezstykowo, nie wpisując kodu PIN, ale tylko za produkty czy usługi, których wartość nie przekracza 50 złotych. Zagrożenie wynikające z takiej formy płatności jest więc niewielkie.

Płatności plastikowym pieniądzem to też ogromna wygoda. Czas spędzany przy kasie znacznie się skraca. Nie trzeba szukać ani wyliczać pieniędzy, nie trzeba też oczekiwać na wydanie reszty. Noszenie gotówki wiąże się zresztą z możliwością jej zgubienia albo kradzieży.

Pamiętajmy również o tym, że zakładając konto w banku, możemy liczyć na dodatkowe korzyści. Banki oferują na przykład opłacalne formy inwestowania zgromadzonych na rachunku środków.

Gotówka odejdzie do lamusa

Płatności gotówką wybieramy już tylko z przyzwyczajenia. Większość Polaków ma świadomość korzyści, jakie wynikają z posiadania kart płatniczych. W większości punktów handlowych i usługowych udostępniany jest przynajmniej jeden terminal płatniczy. Czy Polska stanie się drugą Szwecją, w której do 2030 roku gotówka ma całkowicie wyjść z obiegu? Patrząc na popularność kart zbliżeniowych, jest to całkiem możliwe.

Jak płacą Polacy?

Gotówką płacą za swoje zakupy przede wszystkim seniorzy. To oni pozostają wierni tradycyjnej formie pieniędzy. Kartę wybierają za to prawie wszyscy Polacy w przedziale wiekowym 18-38 lat. Większość posiada przynajmniej jedno konto bankowe i realizuje transakcje zakupowe przy pomocy karty płatniczej częściej niż raz w miesiącu. Dla młodych osób znaczenie ma komfort i wygoda, dlatego coraz częściej wybierają płatności mobilne.

Statystyki potwierdzają, że z kart płatniczych korzystają przede wszystkim nie tylko osoby młode, ale również te zamieszkujące w dużych miastach, posiadające przynajmniej średnie wykształcenie. Popularność płatności plastikowym pieniądzem jest znacznie większa wśród osób aktywnych zawodowo, osiągających dochody ponad przeciętną.

Co ciekawe, aż 87% Polaków otrzymuje miesięczne wynagrodzenie właśnie na konto bankowe. To również sprawia, że korzystanie ze środków zebranych na rachunku przy pomocy karty płatniczej staje się dla nich wręcz naturalne.

Artykuł powstał w oparciu o treści ze strony PaySquare, obsługującej płatności bezgotówkowe.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Skąd więc wziąć fundusze na realizację swoich pomysłów i marzeń?

Każda firma potrzebuje kapitału, który zapewnia nie tylko funkcjonowanie ale i rozwój. Gdzie najlepiej szukać źródła finansowania?

waluta

Zarabianie na walucie, sprawdź jak zarabiać na walucie.

Gdy już wkroczymy na realny rynek walut koniecznym jest...

umowa franczyzy

Umowa franczyzy - na co należy zwrócić uwagę przed jej podpisaniem

Franczyza to sposób na własny biznes pod cudzym szyldem. Jest to rodzaj umowy, polegającym na prowadzeniu przez przedsiębiorcę działalności w ramach już...

Menedżer finansowy w małej firmie - eksces czy konieczność?

Przedsiębiorstwa, które wyrosły z mikrofirm często nie wiedzą, które z ich działań są opłacalne, a które przynoszą straty.

Skąd przedsiębiorcy biorą pieniądze na założenie firmy?

Nie potrzeba ogromnych środków aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Skąd pozyskać kapitał na start? Oto kilka pomysłów.

Firmowe konto bankowe - jak je wybrać?

Konto bankowe to niezbędne wyposażenie każdej, nawet jednoosobowej firmy. Jest ono potrzebne przede wszystkim do regulowania należności względem urzędu...

bizoncapital

Platforma pożyczkowa szansą dla firm zaniedbanych przez banki?

Okresowe lub stałe problemy z płynnością to smutna codzienność większości polskich przedsiębiorstw. Prawie co drugi przedsiębiorca w kraju jest bez...

Prawnik w firmie – koszt czy inwestycja

Prowadząc własną działalność gospodarczą często stajemy przed koniecznością wyboru....