Dziennik Przedsiebiorcy

Finansowanie z PUP dla nowych firm

Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą i chciałbyś uzyskać dofinansowanie na start. To pewnie interesuje Cię kwestia kosztów związanych z przygotowaniem wniosku. Jak być może sam się zorientowałeś, rozpiętość cenowa na rynku jest ogromna. Z powodzeniem znajdziesz firmy lub osoby prywatne, które przygotują wniosek za 200 złotych. Jak również podmioty, które za ten sam wniosek o dotację zażądają 2 tysięcy złotych. Od czego zatem zależy cena wniosku o dotację z PUP?

Wniosek napisać samodzielnie, czy zlecić profesjonalnej firmie?

To pierwszy dylemat, przed którym staje większość osób ubiegających się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zazwyczaj wnioskodawcy sami próbują wypełnić dokumenty do urzędu pracy. Jednak bardzo często ich wnioski o dotacje z różnych przyczyn są odrzucane.

Najczęściej decydują o tym uchybienia formalne, takie jak brak podpisów, przekroczona kwota dofinansowania, brak trwałego spięcia wniosku. Przez prosty błąd cała ich praca idzie na marne. Dlatego nauczeni wcześniejszymi przykrymi doświadczenia, decydują się na współpracę z firmą, która przygotuje wniosek z PUP.
Warto rozpocząć współpracę z firmą pozyskującą dotację, ponieważ przygotuje ona wniosek rzetelnie, zgodnie z regulaminem.

Aby poprawnie napisać wniosek o dotację na start trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Znać kruczki i możliwości, które pozwalają zdecydowanie zwiększyć szansę na uzyskanie dofinansowania.

Bardzo często  zapisy regulaminów lub samych wniosków są niejasne i wymagają wielokrotnego kontaktowania się z urzędem pracy, celem ich wyjaśnienia. Ponadto przygotowanie wniosku wymaga dokładnej analizy rynku, konkurencji, a to zabiera dużo czasu. Trzeba wiedzieć, gdzie szukać, jakie dane są wiarygodne dla pośredniaka, a jakimi lepiej się nie podpierać.

Ponadto firma doradcza przygotuje również zestaw dodatkowych załączników, które zwiększą Twoją szansę na uzyskanie dofinansowania. To z kolei może mieć niebagatelne znaczenie, bo bardzo często zdarza się tak, że każdy punkt jest na wagę złota.

Jak wybrać firmę doradczą do napisania wniosku z PUP?

Przede wszystkim należy sprawdzić, jak długo firma zajmuje się pozyskiwaniem dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Warto zapytać, ilu klientom pomogła już uzyskać wsparcie, czy posiada referencje. Nie bez znaczenia jest również zespół, który będzie pracował nad wnioskiem. Musi posiadać odpowiednią wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie i sukcesy.

Ważne są również opinie na temat firmy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji poszperaj w Internecie.

Jeżeli pracownicy firmy wypowiadają się na branżowych forach lub piszą artykuły eksperckie do specjalistycznych portali lub prowadzą własnego bloga, masz większą pewność końcowego sukcesu. To znak, że przedsiębiorstwo konsultingowe dysponuje kadrą ekspertów, którzy „zjedli zęby” na dotacjach na założenie firmy.

Od czego zależy cena wniosku o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej?
Jest wiele czynników, które ostatecznie wpływają na koszt opracowania wniosku o dofinansowanie. Przede wszystkim cena zależna jest od terminu przygotowania wniosku. Licz się z tym, że jeżeli zgłaszasz się na ostatnią chwilę, to koszt będzie znacznie wyższy niż w przypadku standardowej współpracy.

Ponadto istotny jest rodzaj projektu, który chcesz zrealizować oraz sam stopień skomplikowania wniosku. Są proste wnioski, niewymagające aż takich nakładów pracy. Jak również bardziej rozbudowane, na które trzeba poświęcić długie godziny.

Na koszt przygotowania wniosku składa się również ilość i jakość dostarczonych przez Ciebie informacji.

Ile kosztuje wniosek o dofinansowanie na start?

Rozpiętość cenowa na rynku jest ogromna. Bez większych problemów znajdziesz gotowce, które kupisz już za około 50 złotych. Weź jednak pod uwagę, że zazwyczaj są to sztampowe wnioski, które będą wymagały jeszcze wiele pracy z Twojej strony. Pamiętaj także o tym, że urzędy pracy są bardzo wyczulone na takie standardowe wnioski i praktycznie z automatu je odrzucają.

Lepszy rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy doradczej. Tu ceny mogą wahać się od 250 złotych przy prostszych wnioskach, aż do nawet 2000 złotych. Średnia cena oscyluje wokół kwoty 500-600 złotych. W wielu przypadkach do podanych cen należy doliczyć jeszcze podatek VAT.

W tym przypadku płacisz za przygotowanie wniosku o dotację z PUP. Niezależnie od tego, czy urząd pracy przyzna Ci dofinansowanie czy nie.

Zatem sam przyznasz, że jest to spore ryzyko, a nikt nie da Ci gwarancji, że Twój wniosek na pewno otrzyma dotację. Pamiętaj, że to zawsze jest konkursu, gdzie wygrywają dobrze opracowane i merytoryczne wnioski.

Czasami zdarza się tak, że w przypadku odrzucenia wniosku z przyczyn formalnych (np. brak podpisów, brak wszystkich załączników), firma zwróci Ci część wynagrodzenia. Jednak należy to jeszcze do rzadkości. W takim przypadku zainwestowany czas, a przede wszystkim pieniądze bezpowrotnie znikają. A Ty musisz szukać nowego doradcy do współpracy. Tym razem bardziej rzetelnego, profesjonalnego i odpowiedzialnego.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie rozliczenie prowizyjne, czyli płacisz wówczas, jeżeli wniosek otrzymuje dofinansowanie. To uczciwe rozwiązanie, bo masz pewność, że osobie, która przygotowuje dla Ciebie dokumentację. Zależy, aby była ona jak najlepsza, bo w przeciwnym razie nie otrzyma wynagrodzenia. W tym modelu rozliczeniowym całe ryzyko przeniesione jest na przedsiębiorstwo konsultingowe. Ty niczym nie ryzykujesz. Zwyczajowo prowizja wynosi od 5 do 10% otrzymanej kwoty. Nie musisz inwestować własnych środków, nie wiedząc, czy inwestycja w ogóle okaże się opłacalna.

Przygotowanie wniosku o dotację z PUP - podsumowanie

Przygotowanie wniosku o dotację z PUP jest dość skomplikowanym i długim procesem. Jeżeli nie znasz określonych zapisów regulaminu, kruczków i szans zwiększających możliwość uzyskania dofinansowania na start. To zdecydowanie lepiej będzie zlecić napisanie wniosku profesjonalistom. Da Ci to większą gwarancję powodzenia i końcowego sukcesu.

Na rynku znajdziesz wiele podmiotów zajmujących się pozyskiwaniem dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Decydując się na współpracę sprawdź opinie i referencje od poprzednich klientów. Zapytaj, od jak dawna firma doradcza zajmuje się dotacjami, jakie ma sukcesy, ile dofinansować już pozyskała. Jeżeli pracownicy firmy wypowiadają się dla branżowych portali lub piszą artykuły eksperckie. Masz większą pewność, że doskonale znają tematykę dotacji na firmę i bez problemów poradzą sobie z Twoim projektem.

Pamiętaj, że na koszt wniosku o dotację składa się wiele czynników. Między innymi termin realizacji, stopień skomplikowania wniosku i samego projektu. Na rynku znajdziesz różne ceny wniosków z PUP na firmę. Zaczynających się od 50 złotych za szablony, aż do nawet 2000 złotych. Niezależnie od tego, czy otrzymasz dotację czy też nie.

Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie firmy doradczej, która rozlicza się prowizyjnie. W tym przypadku płacisz dopiero wtedy, kiedy uzyskasz dotację na start działalności. Taki model rozliczeniowy całkowicie redukuje ryzyko z Twojej strony. Nie ponosisz żadnych kosztów dopóki nie będziesz miał pewności, że urząd pracy przyznał Ci dofinansowanie.

 
Kancelaria Rozwoju Biznesowego
www.krb.waw.pl

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

elastyczna windykacja strategia

Etyczna windykacja - czas przełamać stereotypowe spojrzenie

Firmy windykacyjne, działając według jasno wyznaczonych zasad etycznych, przekonują do siebie kolejnych klientów.

Firmowe konto bankowe - jak je wybrać?

Konto bankowe to niezbędne wyposażenie każdej, nawet jednoosobowej firmy. Jest ono potrzebne przede wszystkim do regulowania należności względem urzędu...

platnosc karta

Dodatkowe usługi oferowane przez operatorów na rzecz akceptanta

Operatorzy płatności bezgotówkowych oferują szereg usług związanych z lepszym dostosowaniem oferty do Twojej działalności. Mogą się one wiązać z...

Zmiana dostawcy prądu

4 powody, dla których warto zmienić sprzedawcę prądu w firmie

Zastanawiasz się nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej, jednak nie jesteś przekonany, czy naprawdę warto decydować się na ten krok?

flaga-unii-europejskiej

Szlakiem Funduszy Europejskich… [część 2]

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło ponad 11 lat. Czy był to okres dobrze wykorzystanych szans na rozwój, czy czas zmarnowanych szans i...

Skąd przedsiębiorcy biorą pieniądze na założenie firmy?

Nie potrzeba ogromnych środków aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Skąd pozyskać kapitał na start? Oto kilka pomysłów.

windykacja

Windykacja na własną rękę wciąż opłacalna?

Już prawie co czwarta polska firma nie otrzymuje na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi – alarmuje w raporcie Krajowy Rejestr długów.

Finansowanie z PUP dla nowych firm

Ile kosztuje wniosek o dotację na firmę z urzędu pracy?

Jeśli planujesz założyć własną działalność gospodarczą i chciałbyś uzyskać dofinansowanie na start. To pewnie interesuje Cię kwestia kosztów związanych...