Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 31.03.2013

KW_TAGS

czek

Główna  różnica  między kredytem a grantem jest dość oczywista chyba dla wszystkich - grant jest bezzwrotny w przypadku spełnienia wszelkich warunków jego przyznania. Musimy jednak pamiętać o tym, co się dzieje gdy nie wypełnimy wszystkich warunków grantu – bywa tak, że jesteśmy zmuszeni zwrócić przyznane pieniądze.

Niezależnie czy ubiegamy się o przyznanie kredytu inwestycyjnego, czy grantu, musimy dokładnie zastanowić się i przeanalizować nasze przedsięwzięcie -, przewidywane powodzenie, ryzyko,  wydatki, zyski, konkurencja, wyróżnienie się na rynku i sposób pozyskania Klientów.

Kredyt?

W przypadku ubiegania się o kredyt musimy przede wszystkim zapoznać się z ofertami banków. Ich oferty różnią się od siebie w takim stopniu, że należy starannie wybrać odpowiedni, by był dla nas i danej sytuacji najkorzystniejszy. Polecamy zwrócić baczną uwagę na opłaty formalne, bowiem niektóre banki naliczają sobie koszt samego rozpatrzenia wniosku, nawet jeśli nie zostanie on rozpatrzony pozytywnie.

Oczywiście w następnej kolejności rozważmy  wysokość oraz rodzaj oprocentowania oraz to, czy kredyt obciążony jest dodatkowymi ubezpieczeniami , a jeśli tak to w jakiej wysokości.Nierzadko ta przyjemność bywa droższa od samego kapitału.

Następnie potrzebne będzie przygotowanie kosztorysu i czasami też biznesplanu, w którym dokładnie zostaną przedstawione szczegóły inwestycji. Prawdopodobnie bank zażąda również potwierdzenia wypłacalności naszej firmy i dopiero na podstawie tego wszystkiego zostanie przedstawiona oferta, którą można, a w przypadku dużej kwoty kredytu, nawet należy negocjować.

Dotacje?

Granty, jak już zostało to wspomniane we wstępie, są bezzwrotne, jednakże ich otrzymanie nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.Odbywa się to poprzez konkursy, w których konkretna ilość zgłoszonych firm otrzymuje rozdzieloną kwotę ze specjalnie do tego przeznaczonej puli funduszy.

Konkursy prowadzone są zawsze pod konkretnymi priorytetami, celami i obszarami zainteresowania, dlatego trzeba bardzo dokładnie sprecyzować cele naszej inwestycji i odpowiednio je przedstawić by to nasz projekt był tym, który warty jest dofinansowania. Często, jeśli nie spełni warunku zgodności z tematyką konkursu, podlega dyskwalifikacji na wstępie, bez odwołania. Bardzo ważnym jest także wypełnienie swojego wniosku dokładnie wg procedur i wymogów formalnym – ponieważ bywa i tak, że nasz wniosek może być odrzucony także z tak wydawałoby się błahych powodów jak brak podpisu.

Grantodawcy często przeprowadzają swoje konkursy cyklicznie, jednakże każdy taki konkurs może różnić się priorytetami, dlatego też tak ważne jest każdorazowe dokładne zapoznanie się z jego warunkami i dostosowaniu naszego wniosku do wytycznych.

Jeśli jakieś warunki nie są możliwe do spełnienia to lepiej nie ryzykować koniecznością zwrotu funduszy z powodu niedopełnienia warunków po ich otrzymaniu, gdy np. możemy się „nie wyrobić” z przedsięwzięciem, terminami czy finansowaniem własnym.

Ponadto granty nie finansują 100% inwestycji, zazwyczaj jest określony jakiś wkład własny - finansowy, usługowy bądź rzeczowy, który należy wziąć pod uwagę.

Szczegółowe warunki różnią się w zależności od grantodawcy i określonego konkursu, dlatego też tak ważne jest zapoznawanie się z każdymi szczegółami umów, które zawieramy. Nie możemy także bagatelizować wszystkich obowiązków jakie na nas spadają po uzyskaniu grantu – raportowanie o inwestycji, odpowiednie księgowanie, czy obowiązek informowania i promowania projektu.

Zatem- kredyt czy grant?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Warto korzystać z wszelkiej pomocy jaka jest dostępna na rynku – także dotacji. Nie jest to jednak tak proste, starających się jest wielu, aobowiązki jakie musimy spełnić po otrzymaniu grantu są często uciążliwe. Podstawą otrzymania dofinansowania jest przede wszystkim pomysł, dobre udokumentowanie oraz zgodność z wytycznymi danego konkursu.  

Kredyt jest dobrą opcją przy braku wkładu własnego, czy niedostosowaniu się do warunków grantów, jest też szybciej rozpatrywany, więc w pilniejszych sytuacjach sprawdzi się lepiej. Zwrotność tego instrumentu dopinguje także do rozważnych inwestycji i dokładnego przemyślenia projektu.

Wartym zaznaczenia jest fakt, że w nowej perspektywnie fnansowej 2014- 2020 podstawową formą wsparcia przedsiębiorców będą dotacje zwrotne, które będą służyć wyrównywaniu szans na rynku.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

unia-europejska-flaga-czesc

Polska wobec wyzwań nowej perspektywy finansowej 2014-2020

W nowym okresie programowym Polska otrzyma 72,9 mld euro. Warto więc dowiedzieć się na co i gdzie szukać unijnego wsparcia

Menedżer finansowy w małej firmie - eksces czy konieczność?

Przedsiębiorstwa, które wyrosły z mikrofirm często nie wiedzą, które z ich działań są opłacalne, a które przynoszą straty.

ksiegowosc-online

Księgowość online – o co pytać przed podpisaniem umowy?

Rosnąca popularność usług zdalnej księgowości, a także płynąca z nich wygoda i oszczędność sprawiają, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw,...

Zmiana dostawcy prądu

4 powody, dla których warto zmienić sprzedawcę prądu w firmie

Zastanawiasz się nad zmianą sprzedawcy energii elektrycznej, jednak nie jesteś przekonany, czy naprawdę warto decydować się na ten krok?

Fintech-warszawa

Giganci fintech wyruszają z Warszawy w poszukiwaniu najbardziej...

Do grona kluczowych partnerów programu akceleracyjnego Bridge to MassChallenge Warsaw dołączyła Visa, światowy lider płatności cyfrowych.

flaga-unii-europejskiej

Szlakiem Funduszy Europejskich… [część 2]

Od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło ponad 11 lat. Czy był to okres dobrze wykorzystanych szans na rozwój, czy czas zmarnowanych szans i...

Kredyt za zamochód

Przewłaszczenie samochodu pod pożyczkę alternatywą dla kredytu...

Prowadząc lub zakładając działalność gospodarczą, powinniśmy zainteresować się tematem dodatkowych źródeł finansowania własnej firmy.

alternatywne finansowanie pieniadz

Alternatywne formy finansowania firmy - co zamiast kredytu?

Zdobywanie finansowania i racjonalne jego wykorzystywanie jest jednym z najważniejszych zadań jakie muszą realizować przedsiębiorcy