Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 16.01.2014

KW_TAGS

Biznesplan

System motywacyjny daje różne możliwości operowania pozamaterialnymi i materialnymi formami wynagradzania. Ich różnorodność i ilość zależy przede wszystkim od możliwości firmy i od przyjętego przez nią systemu motywowania pracowników. W poniższej poradzie omówimy finansowe sposoby motywowania pracowników.

W Polsce motywowanie pieniężne nadal wydaje się być głównym sposobem na wzrost zaangażowania pracowników. Praktyka pokazuje, że aby zdynamizować pracowników do nowych wyzwań, należy przenieść akcent na niestałe składniki wynagrodzenia, takie jak premie i świadczenia dodatkowe pokrywane przez pracodawcę.

Premie i nagrody pieniężne

Najbardziej efektywną nagrodą za wyniki pracy jest premia. Do pracodawcy należy określenie rodzaju premiowanych wyników. Premiować można wyniki:

mierzalne i ilościowe (zysk, obrót, np. premia za redukcję kosztów dla pracownika produkcji); jakościowe (realizacja określonych zadań); porównawcze do standardu.

Premia może mieć charakter: proporcjonalny do wyników, jednorazowej nagrody o ustalonej wartości, nagrody uznaniowej (za szczególne osiągnięcia indywidualne, niewymierne).

Ze względu na periodyczność wypłaty premie można podzielić na:

 • miesięczną,
 • kwartalną,
 • półroczną,
 • roczną.

Premie miesięczna i kwartalna są nagrodami za wyniki krótkoterminowe, a półroczna i roczna – za długoterminowe.

Premie można podzielić na premie indywidualne i premie zespołowe. Premie indywidualne otrzymują najczęściej pracownicy, których efekty pracy są możliwe do oceny, np. kierownicy, pracownicy działu sprzedaży.

W praktyce dokładny pomiar wyników pracy poszczególnych osób jest często niemożliwy. W takiej sytuacji właściwe wydaje się zastosowanie premii zespołowej. Premia zespołowa może być pomocna w budowaniu brand image (kultury firmy) i wywołaniu poczucia zespołowości. Możliwe są przynajmniej trzy obiektywne sposoby podziału premii zespołowej:

 • przez decyzję kierownika (na podstawie subiektywnej oceny wyników w pracy pracowników lub na podstawie formalnego systemu ocen);
 • przez wspólną decyzję podjętą przez wszystkich członków zespołu;
 • podział premii proporcjonalny do wynagrodzenia.

Natomiast nagrody pieniężne, np. wypłaty w gotówce i bonach oraz podwyżki mają bezpośredni wpływ na działania pracowników, działają najszybciej, a także wyraźnie pokazują, że pracodawca jest zadowolony z pracy pracownika.

Wykorzystując narzędzia pieniężne w systemie motywacyjnym, należy pamiętać, że pieniądze są ważnym i najbardziej uniwersalnym, ale nie jednym motywatorem, nie dla wszystkich i nie zawsze pieniądze stanowią wartość motywacyjną (uzależnione jest to od wyznawanych wartości, aktualnych potrzeb, oszczędności pracownika), zbyt niska, jak i za wysoka premia czy nagroda pieniężna może być demotywująca.

Świadczenia dodatkowe

Do katalogu stosowanych w firmie sposobów motywacji pracowników warto również wprowadzić świadczenia dodatkowe. Są to:

 • dodatkowa składka na ubezpieczenie na życie czy na fundusz emerytalny,
 • dodatkowa opieka medyczna dla pracowników i członków najbliższej rodziny,
 • samochody służbowe, opłaty parkingowe, opłaty za myjnie i naprawy
 • telefony komórkowe,
 • miesięczny abonament za lunch w wybranej restauracji i stołówce,
 • opłaty lub dopłaty do wynajmu mieszkania,
 • karty członkowskie w ośrodkach sportowych lub spa,
 • dofinansowanie do szkół, szkolenia,
 • niskooprocentowane pożyczki. 
 
Sukces na szpilkach
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

O pracoholizmie i entuzjazmie w pracy [część 1]

Praca może służyć nie tylko celom instrumentalnym, jak zdobywanie środków do życia, lecz także może być traktowana jako czynność regulująca emocje.

Jak dbać o środowisko? - 5 sposobów na życie z myślą o naturze

Gdyby poddać recyklingowi wyłącznie niedzielne wydania tych magazynów, bylibyśmy w stanie ocalić pół miliona drzew tygodniowo. Z tego typu problemami na...

Menadżer w podróży - jak ułatwić sobie wyjazd

Oto lista narzędzi i aplikacji, które pomogą szybko wszystko rozplanować, aby wyjazd był efektywny nie tylko pod względem interesów

Joga na nadwagę

Praktycznie z każdej strony jesteśmy otoczeni receptami na zdrowy tryb życia. Jak mamy się odżywiać, ile powinniśmy wypoczywać, jaki sport powinniśmy...

Kapitał intelektualny i edukacja - konferencja

Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz ALI Polska zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej współpracy nauki i biznesu.

Czego można się spodziewać na rozmowie o pracę? Sprawdź co radzą...

Jakie są najczęściej popełniane błędy obniżające szansę na zdobycie wymarzonej pracy? Poznaj najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy...

Sok czy smoothies

Sok vs smoothie. Czym się różnią? Co jest zdrowsze?

Picie soków lub smoothies to jeden z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych sposobów wzbogacenia swojego jadłospisu w dobroczynne związki odżywcze...

Czy siła światła lampy LED mierzona jest tak jak w tradycyjnej...

Czy każda lampa LED jest bezpieczna dla użytkownika? Jakie oznaczenia musi zamieścić producent na opakowaniu? Odpowiedzi znajdziemy w poradniku...