Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 16.01.2014

KW_TAGS

Biznesplan

Jest naprawdę wiele powodów, dla których warto porzucić ciepłą posadę na etacie i zaryzykować, otwierając własny biznes. Po pierwsze, wtedy sama sobie będziesz szefową, i to od Ciebie będzie zależało ile pracujesz oraz w jaki sposób. Dzięki temu możemy same kreować rzeczywistość, w stu procentach wykorzystując swoje talenty oraz pasje. Przecież robiąc to, co naprawdę się kocha, najczęściej odnosimy sukcesy! Warto wykorzystać to także w życiu zawodowym. Prowadząc firmę nie będziemy miały poczucia straconego czasu ani wrażenia, że nasza praca przyczynia się tylko do zysków pracodawcy, a nie ma żadnego przełożenia na nasze korzyści. Teraz każda z nas jest kowalem własnego losu.

Kto sobie poradzi?

Nie możemy jednak zapominać, że własna działalność to nie jest rozwiązanie dla każdego. Jej założenie oraz utrzymanie wymaga silnego charakteru, samozaparcia oraz wiedzy – lekceważąc ten fakt możemy przysporzyć sobie sporych problemów.

Kto zatem najlepiej sobie poradzi? Z pewnością osoby ambitne, które dobrze wiedzą, czego chcą, oraz mają dobry biznesplan. Niezbędna okazuje się tutaj także znakomita organizacja, cierpliwość oraz otwartość na nowe wyzwania. Kolejną istotną sprawą (a może najważniejszą) jest znalezienie własnej niszy na rynku i dobry pomysł na biznes. Bez tego mamy nikłe szanse, że uda nam się przegonić konkurencję i zainteresować klientów.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Jeżeli już mamy pewność, że własny biznes to droga idealna dla nas, pora wcielić swój plan w życie! Na początek czeka nas mnóstwo spraw organizacyjnych i załatwiania formalności. Będzie to wymagało od nas cierpliwości i dobrej organizacji czasu, a także znajomości różnych wymogów.

Kolejnym krokiem jest zdobycie środków na konieczne inwestycje – wynajęcie lokalu, wyposażenie biura, zatrudnienie pracowników... Możemy starać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy, specjalnych Funduszy Unijnych, Aniołów Biznesu czy banków.

Niemal dwa miliony kobiet prowadzi w Polsce własny biznes. Kobiety otwierają przede wszystkim małe firmy usługowe a założenie działalności często jest dla nich jedynym sposobem na pokonanie bierności zawodowej.

Trudne do przewidzenia inwestycje

Z raportu Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że w naszym kraju kobiety prowadzą najczęściej małe firmy zatrudniające nie więcej niż dziewięciu pracowników. Do decyzji, by otworzyć własny biznes, skłaniają je głównie względy finansowe oraz brak realnej alternatywy zawodowej.

Rozwój przedsiębiorczości kobiet cieszy o tyle, że daje im możliwość samorealizacji i osiągnięcia niezależności zawodowej. Jednak dziedziny, które najczęściej wybierają, to z reguły trudne obszary gospodarcze, takie jak rynek pomocy medycznej, zdrowia i urody oraz zabiegów pielęgnacyjnych na ciało. Tutaj trudno jest przewidzieć, kiedy i jakie inwestycje trzeba będzie poczynić, by odpowiedzieć na nagłą potrzebę konsumentów. Przykładem może być pojawienie się w ostatnich latach boomu na usuwanie owłosienia za pomocą depilacji laserowej. Salon kosmetyczny chcący skorzystać na nowej modzie i sprostać oczekiwaniom klientów, musiał zakupić odpowiednie urządzenie, którego koszt mógł sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Grunt to jak najniższe opłaty i korzystne warunki

Jeśli wiemy, że w naszym biznesie mogą pojawiać się częste potrzeby pilnych inwestycji, to lepiej przygotować się do nich zawczasu. To oczywiste, że nie w każdym okresie działalności będziemy mogli pozwolić sobie na zakupienie ich z bieżących dochodów firmy. Z badań PARP wynika, że aż 13% kobiet uznało trudność dostępu do kapitału finansującego inwestycje w firmie za barierę w rozwoju ich przedsiębiorstwa.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą okazać się nowoczesne produkty finansowe oferowane przez banki. Najważniejszą sprawą przy ich wyborze są jak najniższe opłaty przy zachowaniu korzystnych warunków dla klienta. Przykładowo konto z debetem w Idea Bank to rachunek rozliczeniowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą z debetem o zerowym oprocentowaniu do 5 tysięcy złotych. Inwestycje można również finansować z pożyczek i kredytów, ale w ich przypadku trzeba liczyć się potrzebą wypełnienia sporej ilości dokumentów oraz nierzadko wysokimi opłatami i prowizjami.

 
Sukces na szpilkach
 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Celiakia - czym jest, jak się objawia i jak leczyć, kilka...

Dieta bezglutenowa, dla jednych moda, jak mleko sojowe do dużego late, dla innych jedyny sposób na "normalne" funkcjonowanie.

Biznesplan

Gesty na wagę złota - motywowanie pracowników

Żadna firma nie osiągnie sukcesu bez silnie zmotywowanych pracowników, gotowych poświęcić jej swój czas, zaangażowanie i wysiłek nawet w trudnych czasach

dla kogo praca programisty

Kto może zostać programistą?

Przedstawiciele tych 6 grup społecznych poradzą sobie jako programiści! Jesteś w jednej z nich?

Elastyczne techniki zarządzania: SCRUM, GTD

Elastyczne techniki zarządzania, to metody pracy uwzględniające konieczność zmienności otoczenia w wyznaczaniu strategii firmy

Rabarbar zdrowie przepisy

Rabarbar. Czy warto go jeść?

Rabarbar to rodzaj rośliny należący do rodziny rdestowatych. Obejmuje około 60 gatunków. Najpopularniejsze to rabarbar ogrodowy oraz rzewień lekarski.

Mediacja - najlepszy sposób rozwiązywania spornych sytuacji?

Polubowne rozwiązanie sporów stało się w ostatnich latach modne, głównie przy okazji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego instytucji mediacji

Menadżer w podróży - jak ułatwić sobie wyjazd

Oto lista narzędzi i aplikacji, które pomogą szybko wszystko rozplanować, aby wyjazd był efektywny nie tylko pod względem interesów

Olej kokosowy zdrowy

Olej kokosowy. Bezsensowna Eko moda, czy przepis na zdrowie?

Olej kokosowy zyskał ostatnio ogromną popularność. Zwolennicy zdrowego stylu życia są przekonani o jego cudownych właściwościach.