Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 27.09.2014

KW_TAGS

Propozycje fitness są dziś bardzo rozbudowane i są wraz z ofertą SPA zestawem obowiązkowym dla coraz większej liczby hoteli. 

Od kilkunastu lat obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania zdrowym stylem życia, opartym na ruchu i zbilansowanej diecie. Różnego rodzaju aktywność fizyczna to dla wielu osób nieodzowny element rozkładu dnia. Z tym pozytywnym trendem mamy do czynienia od kilku lat, zatem coraz większa jest świadomość w tym zakresie. Wśród respondentów uczęszczających na siłownie podstawowymi motywatorami chodzenia do klubu fitness są poprawa kondycji i stanu zdrowia oraz utrata wagi. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej hoteli rozbudowuje swoją ofertę o fitnessowe propozycje. 

Oddalenie od miasta, czyste powietrze, dostęp do ścieżek pieszych, biegowych i rowerowych, lasów czy morza, jezior czy rzek to jedne z ważniejszych czynników wpływających na powodzenie oferty fitness w hotelu.

Jednak należy się zastanowić, czy rzeczywiście propozycje aktywności sportowych i zdrowej diety w typowo miejskim hotelu obsługującym ewidentnie gości biznesowych skazane są na niepowodzenie? Osoby podróżujące służbowo, które na co dzień uprawiają sport i stosują zbilansowaną dietę, niechętnie rezygnują ze swoich zdrowych nawyków podczas wyjazdu służbowego. W związku z tym wiele hoteli mi w ofercie choćby kilka propozycji zajęć sportowych, możliwość wypożyczenia rowerów, kijków do nordic walking czy też lekkostrawne menu oparte na zdrowych i świeżych produktach. Goście hotelu miejskiego z pewnością wieczorem lub rano przed śniadaniem także będą szukali możliwości aktywnego relaksu, np. w basenie czy w siłowni. 

Obiekty wypoczynkowe wyróżniające się malowniczą lokalizacją mają zdecydowanie więcej możliwości uatrakcyjnienia oferty fitness poprzez wykorzystanie naturalnej infrastruktury terenu (ścieżek leśnych, terenów wokół zbiorników wodnych itp.) i organizacji zajęć sportowych na świeżym powietrzu.

Fitnessowe hity

Niekwestionowaną królową jest ostatnio zumba, czyli połączenie aerobiku i tańców latynoamerykańskich. Pojawia się w wielu ofertach. – Oczywiście jeśli gościem hotelu jest w dużej mierze klient biznesowy, korporacyjny (60% z nich to mężczyźni), to zumba tutaj raczej się nie sprawdzi, natomiast dobrym pomysłem będzie włączenie do oferty rowerków spinningowych. Jakie są pozostałe trendy? Managerowie najczęściej korzystają z grupowych zajęć fitness, spinningu oraz indoor walking (ćwiczenia na eliptykach prowadzone przez instruktora, których dodatkiem jest motywujące tło muzyczne) i z treningów personalnych. Warto wspomnieć także o popularności body pump, czyli treningu siłowo wytrzymałościowego z użyciem sztang, body combat (kombinacji fitness i sztuk walki) czy body balance stanowiącego trening oparty o elementy jogi, tai chi i pilates. Wielu zainteresowanych znajdują również takie zajęcia, jak Zdrowy kręgosłup i Stretching wzmacniający mięśnie brzucha.

Oferta szyta na miarę

Idealnie ułożona oferta fitness, która zachęci gościa nie tylko do przyjazdu do hotelu, ale także wywoła u niego zainteresowanie zdrowym stylem życia, powinna przede wszystkim być kompleksowa. Wszystkie elementy pobytu powinny się ze sobą idealnie komponować. Przygotowując ofertę fitness trzeba podejść do tematu holistycznie i połączyć go np. z filozofią wellness, czyli dążeniem do możliwie najdłuższego zachowania młodości, zdrowia i dobrego samopoczucia. Kolejny element, który nieodłącznie musi znaleźć się w ofercie fitness, to oczywiście dieta. Specjalnie skomponowane menu sprawia, że odnowa biologiczna, zrzucanie wagi czy modelowanie sylwetki stają się skuteczniejsze. Dopełnieniem wysiłku fizycznego i odpowiednio skomponowanej diety są zabiegi kosmetyczne i masaże poprawiające kondycje skóry, a także wspomagające odchudzanie, o działaniu detoksykującym oraz ujędrniającym skórę.

Pomysł na atrakcyjną ofertę, która zainteresuje nie tylko gości hotelowych? Ciekawe są imprezy integracyjne skonstruowane wokół fitnessu, wraz z związanymi z nim grami miejskimi, a nawet joga ze śniadaniem. Tak by z jednej strony było to mądre i świadome, a z drugiej, aby potraktować temat nieco z przymrużeniem oka, żeby nie zanudzić gości. Takimi konceptami są zainteresowane m.in. firmy organizujące wyjazdy dla swoich pracowników.

Przygotowując ofertę, hotel myśli o kliencie hotelowym, dla którego fitness w grupie zorganizowanej jest dodatkową atrakcją, a także odskocznią od codziennych zmagań. Wówczas nawet manager po wyczerpującym szkoleniu znajdzie czas na dodatkową aktywność. Przygotowując propozycje, nie można zapomnieć o dzieciach, dla których fitness i aqua fitness to forma zabawy, pracy w zespole, a przede wszystkim kontaktu z rówieśnikami.
Przygotowanie bazy do realizacji profesjonalnej oferty fitness, mimo że kosztowne dla hotelu, jest jednak niezbędne.

Jak nie ma hotelu bez pokoi, restauracji, tak obecnie nie uda się prowadzić hotelu bez rekreacji.

Beata Anna Święcicka
Redaktor
Biznes Hotel

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Po jakich studiach znajdziesz pracę?

Żadne studia nie dają stuprocentowej gwarancji na znalezienie pracy. Ukończenie niektórych kierunków może jednak znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo...

MBA - inwestycja długoterminowa, ale opłacalna dla managera

Studia Master of Business Administration to jedne z najbardziej zaawansowanych i prestiżowych studiów w dziedzinie zarządzania.

Wypalony potencjał - kto jest narażony na wypalenie zawodowe?

Wzrastające zdenerwowanie, wywołane nawet drobnymi sprawami, ciągłe uczucie zmęczenia, niechęć do przebywania z ludźmi to pierwsze sygnały wypalenia...

Rabarbar zdrowie przepisy

Rabarbar. Czy warto go jeść?

Rabarbar to rodzaj rośliny należący do rodziny rdestowatych. Obejmuje około 60 gatunków. Najpopularniejsze to rabarbar ogrodowy oraz rzewień lekarski.

Sok czy smoothies

Sok vs smoothie. Czym się różnią? Co jest zdrowsze?

Picie soków lub smoothies to jeden z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych sposobów wzbogacenia swojego jadłospisu w dobroczynne związki odżywcze...

Miękkie serce – twarde problemy, zwłaszcza dla kierownika

Wśród przełożonych spotyka się czasem tych bardzo mocno skupionych na celu, którzy ludzi traktują jak jedno z „narzędzi” do realizacji założeń.

top-6-zawodow-przyszlosci

TOP 6 zawodów przyszłości - prognoza na najbliższe… 12 miesięcy!

Programista stron internetowych, robotyk, projektant interfejsów, project manager, serwisant sprzętu elektronicznego i trener personalny to zawody, w...

Moda na historię - rozmowa ze Zbigniewem Nojszewskim

Prezes Stowarzyszenia Hoteli Historycznych opowiada co sprawia, że hotele funkcjonujące w obiektach historycznych cieszą się rosnącą popularnością