Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 29.02.2016

KW_TAGS

Żadne studia nie dają stuprocentowej gwarancji na znalezienie pracy. Ukończenie niektórych kierunków może jednak znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania dobrze płatnej posady. Co roku, na podstawie badań prowadzonych wśród przedsiębiorców i specjalistów od rekrutacji, określane są najbardziej przyszłościowe kierunki pod względem ewentualnego zatrudnienia.

Nie jest tajemnicą, że już od kilku lat pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na absolwentów kierunków ścisłych i finansowych. Do najczęściej wymienianych należą takie kierunki jak informatyka, logistyka, inżynieria zarządzania czy wciąż popularne studia z zakresu finansów i rachunkowości.

Zostań inżynierem

To dobra rada dla wszystkich osób, które nie chcą mieć w przyszłości problemów ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie na inżynierów i absolwentów kierunków ścisłych ma utrzymywać się jeszcze przez kilka najbliższych lat – jest to wynik wieloletniego trendu na wybieranie wśród maturzystów kierunków humanistycznych, co z kolei przełożyło się na niewielką liczbę absolwentów mogących pochwalić się dyplomem inżyniera. Jednym z kierunków, który zapewni szerokie możliwości na rynku pracy, jest inżynieria zarządzania, głównie ze względu na możliwość wyboru jednej z wielu specjalizacji na tym kierunku. Jedną z najbardziej rozbudowanych ofert w tym zakresie posiada Wyższa Szkoła Bankowa.

Rekordowe zapotrzebowanie na informatyków i programistów

W 2015 roku opublikowano statystyki stworzone przez jedną z czołowych agencji pośrednictwa pracy w kraju. Okazuje się, że deficyt informatyków i programistów sięga nawet 34%. Kuszące mogą być także oferty zarobków dla absolwentów tuż po ukończeniu studiów – są niemal dwukrotnie wyższe niż w przypadku absolwentów pozostałych kierunków.

Niedoceniany kierunek: logistyka

Stosunkowo mało maturzystów decyduje się na studiowanie logistyki. Badania wykazują jednak wyraźnie, że absolwenci tego kierunku nie powinni mieć po ukończeniu studiów żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu sukcesywnie wzrasta, co ma związek z rozwojem firm z sektora logistycznego.

Nieustannie potrzebni – analitycy finansowi, księgowi i specjaliści od ubezpieczeń

To zawody, na które wciąż jest na rynku bardzo duże zapotrzebowanie. Osoby, które zdecydują się na ukończenie studiów finansowych, ekonomicznych czy biznesowych, wciąż nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, jeśli tylko wyspecjalizują się w konkretnej dziedzinie. Najlepiej na rynku pracy odnajdą się osoby, które zdecydują się na zawód księgowego – ma to związek z nieustannym rozwojem polskich firm i startupów.

Co warto studiować, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy?

  • Najbardziej oczywistym wyborem są kierunki techniczne. Dyplom inżyniera to bardzo często przepustka do dobrze płatnej pracy. Przedsiębiorstwa poszukują na przykład absolwentów z tytułem inżyniera zarządzania. Ogromną ilość specjalizacji w tym zakresie proponuje WSB.
  • Informatycy i programiści to wciąż najbardziej poszukiwani absolwenci. Szacuje się, że ich deficyt na rynku pracy to nawet 34%. Zapełnienie wszystkich miejsc pracy będzie bardzo trudne jeszcze przynajmniej przez kilka lat.
  • Logistyka to wciąż niedoceniany kierunek studiów, mimo że sektor logistyczny rozwija się w Polsce coraz szybciej. Absolwenci tego kierunku powinni w miarę szybko znaleźć pierwszą pracę.
  • Studia finansowe i biznesowe to przepustka dla przyszłych księgowych, analityków finansowych czy specjalistów ds. ubezpieczeń. Aby wyróżniać się wśród absolwentów o tym samym profilu studiów, warto wcześnie wyspecjalizować się w konkretnej dziedzinie.
  • Inżynieria zarządzania, informatyka, logistyka czy finanse i rachunkowość to kierunki, które w swej ofercie ma m.in. Wyższa Szkoła Bankowa. Z ofertą uczelni powinny zapoznać się szczególnie osoby myślące o studiach finansowych, a także wszyscy, którzy chcą łączyć naukę z praktyką. Więcej informacji można znaleźć na wsb.pl
 
 
www.wsb.pl
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Ucieczka z korporacji – najlepszy sposób na frustrację w pracy?

Praca w korporacji często rodzi różnego rodzaju negatywne emocje. Czy można znaleźć na nie dobre rozwiązanie?

Jak dbać o środowisko? - 5 sposobów na życie z myślą o naturze

Gdyby poddać recyklingowi wyłącznie niedzielne wydania tych magazynów, bylibyśmy w stanie ocalić pół miliona drzew tygodniowo. Z tego typu problemami na...

Bizneswoman ma pod górkę na etacie i samozatrudnieniu

Dlaczego kobietom tak ciężko się przebić i czy biznes faktycznie skorzystałby na daniu im szansy? Ponadczasowe pytanie - niestety aktualne

Biznesplan

Sukces na szpilkach - najtrudniejszy pierwszy krok

Jest naprawdę wiele powodów, dla których warto porzucić ciepłą posadę na etacie i zaryzykować, otwierając własny biznes.

O pracoholizmie i entuzjazmie w pracy [część 2]

Entuzjaści w porównaniu z pracoholikami cechują się wyższym poziomem emocji pozytywnych niż negatywnych oraz przejawiają wysoki poziom zasobów osobistych

Rola eventów biznesowych w rozwoju kadry menedżerskiej

Eventy biznesowe są ważnym elementem w rozwoju każdego menedżera. Ich rola jest wręcz trudna do przecenienia.

Coachingu zespołowego warto doświadczyć?

Organizacje poszukują sposobów na zwiększanie swojej efektywności biznesowej. Czy coaching zespołowy może być tutaj użyteczny?

O pracoholizmie i entuzjazmie w pracy [część 1]

Praca może służyć nie tylko celom instrumentalnym, jak zdobywanie środków do życia, lecz także może być traktowana jako czynność regulująca emocje.