Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 14.09.2016

KW_TAGS

Chyba niemal każdy słyszał choć raz o tym jak ważny jest kontakt wzrokowy w relacjach międzyludzkich. To właśnie dzięki niemu rozmówca odbiera pozytywnie nas i to co mówimy. Pozwala także stwierdzić czy rozmówca jest szczery w tym co mówi i jak mówi. W końcu „oczy mówią wszystko”.

Unikanie kontaktu wzrokowego zwiększa dystans pomiędzy nami a naszym słuchaczem. Odwracanie wzroku źle wpływa na odbiór naszej osoby. Gdy nie patrzymy w oczy, tylko błądzimy wzrokiem gdzieś dookoła, dajemy znak osobie, z którą rozmawiamy, że możemy kłamać, nie wiemy o czym mówimy, bądź bardzo się denerwujemy. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdy chcemy zawrzeć z kimś znajomość i jest to jedna z naszych pierwszych rozmów.

Gdy patrzymy na kogoś dajemy mu znak, że interesuje nas jego osoba i to co do nas mówi. Pozwala to zacieśnić więź pomiędzy nami a rozmówcą. Spojrzenie na drugą osobę daje jej do zrozumienia, że chcemy nawiązać kontakt – na początku wzrokowy, a później poprzez rozmowę. Gdy wymienimy spojrzenia z interesującą nas kobietą, pokazujemy jej, że jesteśmy gotowi, by ją poznać.

Osoby, które utrzymują kontakt wzrokowy są lepiej postrzegane. Stają się wtedy bardziej atrakcyjne, pewne siebie, szczere w oczach innych. Dzięki spojrzeniu pokazujemy jacy jesteśmy. To w nim wiele osób wyczytuje naszą prawdziwą osobowość. Twierdzi się, że w oczach można zobaczyć intencje rozmówcy, całą prawdę o nim.

Ludzie, którzy nie patrzą w oczy, gdy rozmawiają, postrzegani są jako osoby, które są raczej obojętne na innych i nowe relacje. Wykazują mniejsze zainteresowanie słuchaczem i tego co do nich mówi. W końcu nikt chyba by nie chciał rozmawiać z kimś, kto patrzy zupełnie w inną stronę. Czujemy wtedy niepokój i zdenerwowanie, że to co chcemy danej osobie przekazać, kompletnie do niej nie dociera i jej nie interesuje.

Typ spojrzenia mówi wiele o danej osobie. Gdy osoba ma tzw. „ciepły wzrok”, to mamy wrażenie, że jest ona miła, czuła, interesuje się nami i naszymi losami. Z taką właśnie osobą większość osób nawiązałaby trwałą relację. Ludzie o tzw. „zimnym wzroku” są postrzegani jako ludzie o chłodnym usposobieniu, którzy nie mają dobrych intencji w stosunku do innych. Gdy ktoś ma „obojętny wzrok”, odbiorca odczuwa niepokój, smutek, ze względu na wrażenie jakie on wywołuje – brak zainteresowania drugą osobą i tym co mówi.

Warto pamiętać, by nie wpatrywać się w osobę przez cały czas rozmowy. Może to spowodować, że rozmówca zwyczajnie się speszy.  Może to spowodować niechęć osoby do dalszej konwersacji.  Należy słuchać tego co się do nas mówi, przecież sami chcielibyśmy być słuchani. To pozwala lepiej zrozumieć to co ma nam do przekazania druga osoba.

Podczas rozmowy warto także skupić się na mimice twarzy i gestykulacji. One również pozwolą na lepszy odbiór nas i treści jakie przekazujemy. To bardzo ważne, gdy chcemy zostać dobrze zrozumieni. Jednak nie można z tym przesadzić, ponieważ możemy zrazić rozmówcę do nas, speszyć a nawet wrogo nastawić. Wszystko ma swoje granice i powinniśmy pamiętać, żeby nie robić na siłę, bo pewne rzeczy mogą nam wyjść nienaturalnie.

 
www.uwodzenie.org

Folwark Karczemka - detox od cywilizacji

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Sok czy smoothies

Sok vs smoothie. Czym się różnią? Co jest zdrowsze?

Picie soków lub smoothies to jeden z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych sposobów wzbogacenia swojego jadłospisu w dobroczynne związki odżywcze...

Ucieczka z korporacji – najlepszy sposób na frustrację w pracy?

Praca w korporacji często rodzi różnego rodzaju negatywne emocje. Czy można znaleźć na nie dobre rozwiązanie?

top-6-zawodow-przyszlosci

TOP 6 zawodów przyszłości - prognoza na najbliższe… 12 miesięcy!

Programista stron internetowych, robotyk, projektant interfejsów, project manager, serwisant sprzętu elektronicznego i trener personalny to zawody, w...

Wygląd i prezencja biura - jaki ma wpływ na pracownika?

Zastanawiając się nad komfortem pracy zadajemy sobie pytanie - jaki wpływ na pracownika ma wygląd i prezencja biura?

ajprodukt

Źle zaprojektowane biuro: jak kosztowne może być dla firmy?

Niewłaściwie zaprojektowane stanowisko i złe nawyki pracowników są głównymi przyczynami problemów wynikających z siedzącego trybu pracy.

dla kogo praca programisty

Kto może zostać programistą?

Przedstawiciele tych 6 grup społecznych poradzą sobie jako programiści! Jesteś w jednej z nich?

Rabarbar zdrowie przepisy

Rabarbar. Czy warto go jeść?

Rabarbar to rodzaj rośliny należący do rodziny rdestowatych. Obejmuje około 60 gatunków. Najpopularniejsze to rabarbar ogrodowy oraz rzewień lekarski.

Sklepy internetowe versus tradycyjne – które z nich wolisz?

Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Robienie w nich zakupów jest niezwykle wygodne i szybkie, dlatego wciąż zyskuje nowych...