Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 26.02.2017

KW_TAGS

W roku 2017 dni wolnych od pracy będzie trzynaście, a jeden z nich wypada w sobotę, co oznacza konieczność wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Kiedy pracownik może odebrać dzień wolny od pracy za przypadający na sobotę okres świąteczny?

Zgodnie z przepisami, dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca wyznacza pracownikowi samodzielnie. Udzielenie dnia wolnego może nastąpić przed dniem świątecznym, w zależności od woli i okresu rozliczeniowego pracodawcy. Jeżeli pracownik wnioskuje o zmianę dnia wolnego od pracy przypadającego za okres soboty, zgodnie z przepisami pracodawca może, ale nie ma obowiązku uwzględniać prośby pracownika.

Jak zatem rozkładają się dni wolne w 2017 roku?

1 stycznia , Nowy Rok, przypada w niedzielę – co oznacza że za ten dzień pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
6 stycznia, Święto Trzech Króli – piątek
16 kwietnia, 17 kwietnia, Pierwszy Dzień Wielkiej Nocy przypadający w niedzielę - za ten dzień pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
17 kwietnia, Drugi Dzień Wielkiej Nocy, poniedziałek
1 maja, Święto Pracy przypada w poniedziałek
3 maja, Święto Konstytucji 3 Maj, środa
4 czerwca, Zesłanie Ducha Świętego przypada w niedzielę - za ten dzień pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
15 czerwca, Boże Ciało - czwartek
15 sierpnia, Wniebowzięcie NMP przypada w poniedziałek
1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych – środa
11 listopada, Święto Niepodległości, przypada na sobotę, więc za dzień ten, pracownikowi należy się inny dzień wolny wyznaczony przez pracodawcę
25 grudnia, 26 grudnia, Boże Narodzenie przypadające na poniedziałek i wtorek
1 styczeń 2018, Nowy Rok przypada na poniedziałek.

Układ dni wolnych od pracy nie jest idealny dla pracowników chcących cieszyć się długim weekendem, jednak wystarczą 3 dni urlopu (2, 4, 5 maja) aby zyskać dni wolne od 29 kwietnia do 7 maja. Gdy pracownik zdecyduje się na trzy dni urlopu (27, 28, 29 grudnia) w święta Bożego Narodzenia zyskama wolne od 23 grudnia do 2 stycznia (1 stycznia 2018 wypada w poniedziałek).

Jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w niedzielę, to pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wolne!

Komentarze  

mery
@ mery 17.10.2017 10:44
hm... a czy pracodawca musi wyznaczyć ten dzień wolny czy może dać nam wynagrodzenie po prostu (jak rozumiem tak jest tu: https://[cenzura]epo rady24.pl/praca_w_so bote_w_zamian_za_dzi en_wolny,pytania,2,1 4,13718.html nie chodzi o święto w sobotę ale sytuacja jest analogiczna) ktoś wie?

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Miękkie serce – twarde problemy, zwłaszcza dla kierownika

Wśród przełożonych spotyka się czasem tych bardzo mocno skupionych na celu, którzy ludzi traktują jak jedno z „narzędzi” do realizacji założeń.

Porażka - uczucie niechciane, czy słusznie?

Każdy przedsiębiorca jej doświadcza, warto zadać sobie pytanie, czy uczucie to musi być destrukcyjną siłą, która zniechęca do dalszej drogi?

Biznesplan

Gesty na wagę złota - motywowanie pracowników

Żadna firma nie osiągnie sukcesu bez silnie zmotywowanych pracowników, gotowych poświęcić jej swój czas, zaangażowanie i wysiłek nawet w trudnych czasach

Budowanie zaangażowania pracowników - porady dla managerów

Wiele organizacji poszukuje drogi do jej zwiększenia, wierząc, że jest to dobry kierunek do realizacji strategii biznesowej i budowania lojalności...

Ile kosztują i ile trwają najpopularniejsze operacje plastyczne?

Czy zabiegi upiększające to oferta skierowana wyłącznie do bardziej zamożnej części społeczeństwa, czy jednak pozwolić może sobie na nie już prawie każdy?

Awansuj z głową - poradnik dla ambitnych pracowników

Wydaje się, że sukces na rynku pracy jest gwarantowany?  Czasami jednak błędna decyzja dotycząca kariery może zniweczyć dotychczasowe wysiłki.

MBA - inwestycja długoterminowa, ale opłacalna dla managera

Studia Master of Business Administration to jedne z najbardziej zaawansowanych i prestiżowych studiów w dziedzinie zarządzania.

Sklepy internetowe versus tradycyjne – które z nich wolisz?

Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. Robienie w nich zakupów jest niezwykle wygodne i szybkie, dlatego wciąż zyskuje nowych...