Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 26.02.2017

KW_TAGS

W roku 2017 dni wolnych od pracy będzie trzynaście, a jeden z nich wypada w sobotę, co oznacza konieczność wyznaczenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Kiedy pracownik może odebrać dzień wolny od pracy za przypadający na sobotę okres świąteczny?

Zgodnie z przepisami, dzień wolny za święto przypadające w sobotę pracodawca wyznacza pracownikowi samodzielnie. Udzielenie dnia wolnego może nastąpić przed dniem świątecznym, w zależności od woli i okresu rozliczeniowego pracodawcy. Jeżeli pracownik wnioskuje o zmianę dnia wolnego od pracy przypadającego za okres soboty, zgodnie z przepisami pracodawca może, ale nie ma obowiązku uwzględniać prośby pracownika.

Jak zatem rozkładają się dni wolne w 2017 roku?

1 stycznia , Nowy Rok, przypada w niedzielę – co oznacza że za ten dzień pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
6 stycznia, Święto Trzech Króli – piątek
16 kwietnia, 17 kwietnia, Pierwszy Dzień Wielkiej Nocy przypadający w niedzielę - za ten dzień pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
17 kwietnia, Drugi Dzień Wielkiej Nocy, poniedziałek
1 maja, Święto Pracy przypada w poniedziałek
3 maja, Święto Konstytucji 3 Maj, środa
4 czerwca, Zesłanie Ducha Świętego przypada w niedzielę - za ten dzień pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
15 czerwca, Boże Ciało - czwartek
15 sierpnia, Wniebowzięcie NMP przypada w poniedziałek
1 listopada, Dzień Wszystkich Świętych – środa
11 listopada, Święto Niepodległości, przypada na sobotę, więc za dzień ten, pracownikowi należy się inny dzień wolny wyznaczony przez pracodawcę
25 grudnia, 26 grudnia, Boże Narodzenie przypadające na poniedziałek i wtorek
1 styczeń 2018, Nowy Rok przypada na poniedziałek.

Układ dni wolnych od pracy nie jest idealny dla pracowników chcących cieszyć się długim weekendem, jednak wystarczą 3 dni urlopu (2, 4, 5 maja) aby zyskać dni wolne od 29 kwietnia do 7 maja. Gdy pracownik zdecyduje się na trzy dni urlopu (27, 28, 29 grudnia) w święta Bożego Narodzenia zyskama wolne od 23 grudnia do 2 stycznia (1 stycznia 2018 wypada w poniedziałek).

Jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w niedzielę, to pracownikowi nie przysługuje dodatkowe wolne!

Komentarze  

mery
@ mery 17.10.2017 10:44
hm... a czy pracodawca musi wyznaczyć ten dzień wolny czy może dać nam wynagrodzenie po prostu (jak rozumiem tak jest tu: https://[cenzura]epo rady24.pl/praca_w_so bote_w_zamian_za_dzi en_wolny,pytania,2,1 4,13718.html nie chodzi o święto w sobotę ale sytuacja jest analogiczna) ktoś wie?

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Zakup sprzętu AGD

Zanim kupisz sprzęt AGD - kilka porad ekspertów

Przedstawiamy kilka zasad, którymi warto kierować się przy wyborze sprzętu AGD do domu.Poczytaj, i podejmuje samodzielną decyzję.

Wygląd i prezencja biura - jaki ma wpływ na pracownika?

Zastanawiając się nad komfortem pracy zadajemy sobie pytanie - jaki wpływ na pracownika ma wygląd i prezencja biura?

Celiakia - czym jest, jak się objawia i jak leczyć, kilka...

Dieta bezglutenowa, dla jednych moda, jak mleko sojowe do dużego late, dla innych jedyny sposób na "normalne" funkcjonowanie.

Lider w zespole - czy każdy może być przywódcą?

Dobry lider związany jest nierozłącznie z ludźmi. Osiąganie celów ma zupełnie inny wymiar, kiedy współpracuje się z grupą ludzi.

Coachingu zespołowego warto doświadczyć?

Organizacje poszukują sposobów na zwiększanie swojej efektywności biznesowej. Czy coaching zespołowy może być tutaj użyteczny?

Bizneswoman ma pod górkę na etacie i samozatrudnieniu

Dlaczego kobietom tak ciężko się przebić i czy biznes faktycznie skorzystałby na daniu im szansy? Ponadczasowe pytanie - niestety aktualne

ajprodukt

Źle zaprojektowane biuro: jak kosztowne może być dla firmy?

Niewłaściwie zaprojektowane stanowisko i złe nawyki pracowników są głównymi przyczynami problemów wynikających z siedzącego trybu pracy.

Sok czy smoothies

Sok vs smoothie. Czym się różnią? Co jest zdrowsze?

Picie soków lub smoothies to jeden z najłatwiejszych i najbardziej efektywnych sposobów wzbogacenia swojego jadłospisu w dobroczynne związki odżywcze...