Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 24.06.2017

KW_TAGS

ajprodukt

Niewłaściwie zaprojektowane stanowisko i złe nawyki pracowników są głównymi przyczynami problemów wynikających z siedzącego trybu pracy. Zaniedbania okazują się bardzo kosztowne, zarówno dla zdrowia pracowników, jak i finansów firmy.

Jak wynika z ubiegłorocznych badań japońskiej firmy EIZO, która zajmuje się produkcją monitorów komputerowych, prawidłowa postawa, regularne przerwy w pracy oraz wykluczenie szkodliwych czynników wpływających na zmęczenie oczu, zwiększają efektywność pracy o 12,5 proc. Co to oznacza dla pracodawcy, zwłaszcza w sytuacji, w której nie zapewnia on odpowiednich warunków do pracy przy komputerze? Jak wynika z danych zebranych w 22 firmach IT działających na terenie Polski, tylko 10 proc. z kilkuset ankietowanych pracowników określiło swoje stanowisko pracy jako bardzo wygodne.

Pracodawcy w nieświadomości

W Polsce wciąż częsta jest sytuacja, w której pracodawcy oceniają odpowiednie wyposażenie biura przez pryzmat tego, czy pracownik ma do dyspozycji biurko, krzesło do biurka i komputer. Pokazują to m.in. cykliczne badania „Ergotestu” firmy Fellowes. Z opublikowanej ostatnio edycji badania wynika, że jedynie 2 proc. stanowisk do pracy przy komputerze spełniło wymogi właściwie zaprojektowanego miejsca pracy, które określa Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestety 52 proc. stanowisk komputerowych nie spełniło nawet podstawowych zaleceń, takich jak wyposażenie stanowisk w krzesła z regulacją wysokości. Jak podkreślają autorzy badania, długotrwała praca w takich warunkach prowadzi do trudnych w leczeniu schorzeń oraz dolegliwości, które powodują spadek efektywności pracy oraz skutkują częstszymi zwolnieniami lekarskimi.

Ponadto dla jednej trzeciej badanych, uskarżających się na dyskomfort w pracy, problemy ze zdrowiem wynikające z przemęczenia pracą stanowiły główną przyczynę wzięcia urlopu. Jego przeciętny wymiar, motywowany chęcią odpoczynku oraz podreperowania zdrowia, wynosił 15 dni. Pracownicy przyznali, że aby zwalczyć dolegliwości zdrowotne, brali środki farmaceutyczne (43 proc.), odwiedzali fizjoterapeutów (27 proc.), a 13 proc. musiało zrezygnować ze swojego hobby. Raport pokazał, że tylko niewielka część osób zdecydowała się na poinformowanie działu kadr o swoich problemach związanych z dyskomfortem na stanowisku pracy (9 proc. ankietowanych) lub specjalisty ds. BHP (6 proc.).

Poradzić sobie z problemami

Wyniki powyższych badań pokazują, jak wielu przedsiębiorców świadomie lub nieświadomie ignoruje kwestie ergonomii w miejscu pracy. Skala uchybień jest porażająca, a potencjalne straty, wynikające ze spadku efektywności i częstszych absencji w pracy, mogą być dotkliwe. Ergonomia w miejscu pracy, dbałość o komfort wykonywanych obowiązków są elementami przewagi konkurencyjnej. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, gdzie siedzący tryb życia określany jest jako „the new smoking”, a także w krajach Europy Zachodniej, coraz liczniejsze grono firm stara się nie tylko zorganizować stanowiska pracy w zgodzie z przepisami, ale wsłuchuje się w opinię lekarzy i ekspertów, którzy zgodnie radzą pracownikom, aby jak najczęściej wstawali zza biurka.

Na zachodzie rośnie znaczenie rozwiązań umożliwiające pracę w pozycji stojącej, takich jak biurka z regulowaną wysokością blatu czy systemy nadstawek na blaty stacjonarne. Eksperci z firmy AJ Produkty, która od ponad 40 lat zajmuje się projektowaniem ergonomicznego wyposażenia biur, poza korzyścią dla zdrowia i samopoczucia, zwracają uwagą na funkcjonalność takich systemów. Biurko z elektryczną regulacją wysokości blatu sprawia, że stanowisko pracy jest elastyczne. Każdy pracownik, zależnie od swoich upodobań czy bieżących potrzeb, może niemal dowolnie dostosować swoje stanowisko do pracy siedzącej lub stojącej. Mechanizm elektryczny podnosi blat w kilka chwil, dzięki czemu nikt nie musi odrywać się od swoich obowiązków. Nie ma również konieczności zestawiania przedmiotów z biurka. Stanowi to również olbrzymią zaletę w sytuacji wymiennych stanowisk pracy. Systemy sit-stand okazują się zatem o wiele bardziej uniwersalne od standardowych stanowisk pracy z komputerem.

Specjaliści przypominają, że każdy pracownik powinien pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy w trakcie siedzenia przy biurku, odpowiednim ułożeniu rąk podczas pracy przy komputerze oraz właściwym ustawieniu monitora. Niestety badania pokazują, że w wielu firmach w Polsce pracownik jest pozbawiony możliwości dostosowania miejsca pracy np. do wzrostu. Ma to przykre konsekwencje. W badaniach firmy EIZO 73 proc. ankietowanych zadeklarowało, że podczas pracy odczuwa bóle kręgosłupa, 59 proc. w mniejszym bądź większym stopniu odczuwa bóle nadgarstków i ramion. Jednocześnie brak dbałości o komfort w miejscu pracy odbija się negatywnie na kondycji przedsiębiorstwa. Dlatego w przypadku pracodawców warto przeprowadzić audyt stanowisk pracy, nawet jeśli do właściciela nie docierają sygnały o nieprawidłowościach.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Toksyczne zdrowie

Zdrowa żywność - raport EWG "Dirty Dozen"

Environemntal Working Group to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się ochroną środowiska i specjalizująca w badaniach i rzecznictwie w...

Ile kosztują i ile trwają najpopularniejsze operacje plastyczne?

Czy zabiegi upiększające to oferta skierowana wyłącznie do bardziej zamożnej części społeczeństwa, czy jednak pozwolić może sobie na nie już prawie każdy?

Etat czy samozatrunienie - kto marzy o umowie o pracę?

Osoby pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz samozatrudnione wybierają tę formę tylko dlatego, że nie mogą liczyć na etat?

Ucieczka z korporacji – najlepszy sposób na frustrację w pracy?

Praca w korporacji często rodzi różnego rodzaju negatywne emocje. Czy można znaleźć na nie dobre rozwiązanie?

Menadżer w podróży - jak ułatwić sobie wyjazd

Oto lista narzędzi i aplikacji, które pomogą szybko wszystko rozplanować, aby wyjazd był efektywny nie tylko pod względem interesów

Rabarbar zdrowie przepisy

Rabarbar. Czy warto go jeść?

Rabarbar to rodzaj rośliny należący do rodziny rdestowatych. Obejmuje około 60 gatunków. Najpopularniejsze to rabarbar ogrodowy oraz rzewień lekarski.

Kapitał intelektualny i edukacja - konferencja

Akademia Finansów i Biznesu Vistula oraz ALI Polska zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej współpracy nauki i biznesu.

Catering dietetyczny – wady i zalety

Co więcej, specjalistyczna dieta zalecana jest przecież nierzadko osobom, które borykają się z różnymi rodzajami chorób. Do tych zaliczyć można nie...