Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 18.04.2013

KW_TAGS

Zanim udamy się do dealera samochodów i podpiszemy umowę, warto upewnić się że dokonaliśmy najlepszego wyboru dla nas i naszej firmy. Poniżej kilka rad jak dobrze przygotować się do zakupu.

Planowanie zakupu samochodu

Podstawowym pytaniem jest - do czego auto będzie wykorzystywane, oraz dla kogo potrzebny jest samochód. Jeśli już to ustalimy będziemy mogli zawęzić obszar poszukiwania najlepszej oferty.

Jeśli już wiemy jakie ładunki będą przewożone i jakiej klasy samochód potrzebujemy, warto przejść do najważniejszej zasady zakupu samochodu firmowego - oszacowanie kosztów posiadania i użytkowania. Koszty generowane po zakupie są równie ważne jak sama cena auta. Firmy średniej wielkości eksportują samochód ok 4 lat i osiągają przebieg rzędu 130-150 tyś. km. W samochodzie z silnikiem diesel średniej klasy prawie połowa całkowitych kosztów zakupu i utrzymania samochodu to wydatki na paliwo. niewiele mniej, bo około 30% to utrata wartości, następnie koszty ubezpieczenia i serwisowania.

Mając już wybraną markę i model, warto upewnić się:

  • jakie są realne koszty wydatków na paliwo, często deklarowane zużycie paliwa podawane przez producenta odbiegają od rzeczywistego spalania. Dobrze jest poświęcić chwilę i sprawdzić informację u źródła, czyli u innych użytkowników pojazdu. Jest wiele stron jak i forów internetowych, w których użytkownicy dzielą się informacjami o danym samochodzie. Można tam sprawdzić średnie spalanie samochodu jak zapoznać się z wadami i zaletami jaki inni zauważyli podczas użytkowania.
  • jaka utrata wartości samochodu jest przypisana do danej marki i modelu. Można to zrobić poprzez wystawienie przez salon deklaracji odkupu samochodu po ustalonym okresie użytkowania. Naturalnie nie mamy obowiązku podpisywać zgodny na odsprzedanie samochodu, możmy natomiast dowiedzieć się jaki spadek wartości szacuje salon. Innym sposobem jest zaczerpnięcie informacji od sprzedawców samochodów używanych lub sprawdzenie w internecie.
  • jakie będą koszty serwisowania naszego samochodu, o koszty warto zapytać dealera, doradcę serwisowego, oraz poszperać chwilę na forach internetowych.
  • jaki rodzaj gwarancji otrzymamy przy zakupie samochodu, warto dowiedzieć się jakie gwarancja obejmuje elementy i w jakim zakresie naprawy/wymiany.
  • jakie ubezpieczenie jest rekomendowane przez dealera. Pamiętajmy że tanie, często naraża nas na dodatkowe koszty.

Odwiedziny u dealera

Najlepszym okresem na zakup auta w salonie samochodowym jest koniec roku lub koniec miesiąca. Dlaczego? Rabaty, rabaty i jeszcze raz rabaty, koniec roku jak i koniec miesiąca to okres rozliczeń, podsumowań i zamykania raportów sprzedaży. Sprzedawcy w tym czasie są skłonni skusić swojego przyszłego klienta lepszą ofertą cenową lub bogatszym wyposażeniem samochodu.

Mając już upatrzony model, dodatki i znając “ostateczną” cenę proponowaną przez dealera w którym byliśmy, dobrze jest odłożyć ostateczną decyzję na dzień lub dwa. Czas ten można wykorzystać na upewnienie się czy wybór jest zgodny z oczekiwaniami, a nie jest dokonany pod wpływem emocji. Warto również skontaktować się z innymi dealerami wybranej marki, bardzo często zdarza się, że rozbieżność w cenie między różnymi salonami jest znaczna.

Pamiętajmy również iż dodatkowe wyposażenie to realny zysk, jeśli samochód jest dla naszego pracownika, komfort jaki daje jego służbowy samochód może być dla niego źródłem motywacji. Dodatkowym bardzo wymiernym zyskiem będzie atrakcyjność oferty przy sprzedaży samochodu po skończeniu okresu użytkowania.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Leasing czy kupno samochodu - jak finansować zakup?

Właściciel nowo powstałej działalności gospodarczej staje na ogół przed wyborem między włączeniem prywatnego auta do kosztów działalności na podstawie...

Od czego zacząć reklamację nieskutecznej naprawy

Nierzadko zdarza się, że wykonana naprawa dalece odbiega od naszych oczekiwań bądź w ogóle ich nie spełnia. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Wywóz pojazdów zabytkowych za granicę

Popularną inwestycją ostatnio stały się auta zabytkowe. Każdy kupiony za okazyjną cenę, przeznaczony do remontu samochód, po odrestaurowaniu można...

Idziemy na zakupy: felgi aluminiowe

Nie tylko poprawiają wygląd auta, ale mają także istotny wpływ na trakcję, sposób prowadzenia i działanie zawieszenia. Eksperci serwisu radzą, jak kupić...

Auto w firmie - jak zaplanować zakup samochodu

Zanim udamy się do dealera samochodów i podpiszemy umowę, warto upewnić się że dokonaliśmy najlepszego wyboru dla nas i naszej firmy

Co zrobić z zatnkowanym złym paliwem?

Zdarza się, że przez chwilę nieuwagi kierowca omyłkowo zatankuje niewłaściwe paliwo. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, często uniemożliwiającymi...

Ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach, ile powinno wynosić i dlaczego to takie ważne?

Multisourcing - zarządzanie flotą nie musi być trudne

W dobie wszechobecnej konkurencji opisany sposób działania nie musi pozytywnie wpływać na oszczędności, bo praktyka a teoria to dwie różne dziedziny.