Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 18.04.2013

KW_TAGS

Zanim udamy się do dealera samochodów i podpiszemy umowę, warto upewnić się że dokonaliśmy najlepszego wyboru dla nas i naszej firmy. Poniżej kilka rad jak dobrze przygotować się do zakupu.

Planowanie zakupu samochodu

Podstawowym pytaniem jest - do czego auto będzie wykorzystywane, oraz dla kogo potrzebny jest samochód. Jeśli już to ustalimy będziemy mogli zawęzić obszar poszukiwania najlepszej oferty.

Jeśli już wiemy jakie ładunki będą przewożone i jakiej klasy samochód potrzebujemy, warto przejść do najważniejszej zasady zakupu samochodu firmowego - oszacowanie kosztów posiadania i użytkowania. Koszty generowane po zakupie są równie ważne jak sama cena auta. Firmy średniej wielkości eksportują samochód ok 4 lat i osiągają przebieg rzędu 130-150 tyś. km. W samochodzie z silnikiem diesel średniej klasy prawie połowa całkowitych kosztów zakupu i utrzymania samochodu to wydatki na paliwo. niewiele mniej, bo około 30% to utrata wartości, następnie koszty ubezpieczenia i serwisowania.

Mając już wybraną markę i model, warto upewnić się:

  • jakie są realne koszty wydatków na paliwo, często deklarowane zużycie paliwa podawane przez producenta odbiegają od rzeczywistego spalania. Dobrze jest poświęcić chwilę i sprawdzić informację u źródła, czyli u innych użytkowników pojazdu. Jest wiele stron jak i forów internetowych, w których użytkownicy dzielą się informacjami o danym samochodzie. Można tam sprawdzić średnie spalanie samochodu jak zapoznać się z wadami i zaletami jaki inni zauważyli podczas użytkowania.
  • jaka utrata wartości samochodu jest przypisana do danej marki i modelu. Można to zrobić poprzez wystawienie przez salon deklaracji odkupu samochodu po ustalonym okresie użytkowania. Naturalnie nie mamy obowiązku podpisywać zgodny na odsprzedanie samochodu, możmy natomiast dowiedzieć się jaki spadek wartości szacuje salon. Innym sposobem jest zaczerpnięcie informacji od sprzedawców samochodów używanych lub sprawdzenie w internecie.
  • jakie będą koszty serwisowania naszego samochodu, o koszty warto zapytać dealera, doradcę serwisowego, oraz poszperać chwilę na forach internetowych.
  • jaki rodzaj gwarancji otrzymamy przy zakupie samochodu, warto dowiedzieć się jakie gwarancja obejmuje elementy i w jakim zakresie naprawy/wymiany.
  • jakie ubezpieczenie jest rekomendowane przez dealera. Pamiętajmy że tanie, często naraża nas na dodatkowe koszty.

Odwiedziny u dealera

Najlepszym okresem na zakup auta w salonie samochodowym jest koniec roku lub koniec miesiąca. Dlaczego? Rabaty, rabaty i jeszcze raz rabaty, koniec roku jak i koniec miesiąca to okres rozliczeń, podsumowań i zamykania raportów sprzedaży. Sprzedawcy w tym czasie są skłonni skusić swojego przyszłego klienta lepszą ofertą cenową lub bogatszym wyposażeniem samochodu.

Mając już upatrzony model, dodatki i znając “ostateczną” cenę proponowaną przez dealera w którym byliśmy, dobrze jest odłożyć ostateczną decyzję na dzień lub dwa. Czas ten można wykorzystać na upewnienie się czy wybór jest zgodny z oczekiwaniami, a nie jest dokonany pod wpływem emocji. Warto również skontaktować się z innymi dealerami wybranej marki, bardzo często zdarza się, że rozbieżność w cenie między różnymi salonami jest znaczna.

Pamiętajmy również iż dodatkowe wyposażenie to realny zysk, jeśli samochód jest dla naszego pracownika, komfort jaki daje jego służbowy samochód może być dla niego źródłem motywacji. Dodatkowym bardzo wymiernym zyskiem będzie atrakcyjność oferty przy sprzedaży samochodu po skończeniu okresu użytkowania.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Tesla w Europie - co musisz wiedzieć o fabryce auto elektrycznych

Pod koniec 2015 roku, firma otworzyła pierwszą fabrykę swoich samochodów w Europie. Zlokalizowano ją w holenderskim Tilburgu. Było to spowodowane...

Motoryzacyjne nowości w 2014 roku

Rzadko spotykana kumulacja debiutów w grupie pojazdów użytkowych, liczne nowości w segmencie miejskim oraz dwie arcyważne premiery aut dla managerów...

Idziemy na zakupy: felgi aluminiowe

Nie tylko poprawiają wygląd auta, ale mają także istotny wpływ na trakcję, sposób prowadzenia i działanie zawieszenia. Eksperci serwisu radzą, jak kupić...

Diesel czy benzyna - Co się bardziej opłaca?

Kupując samochód musimy rozwikłać wiele dylematów, które pozwolą nam podjąć ostateczną decyzję. Jest ich naprawdę sporo. Mowa tu między innymi o wyborze...

Mandat, czy trzeba podpisać? kiedy odmowa przyjęcia ma sens?

Mandat uprawomocnia się w momencie gdy zostaje podpisany przez kierowcę. Przyznaje się on w ten sposób do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia.

Jak wybrać idealne auto flotowe

Idealny samochód flotowy powinien charakteryzować się zestawem cech, które w przyszłości pozwolą mu osiągnąć jak najwyższą wartość odsprzedaży.

Co warto wiedzieć o ciśnieniu w oponach?

Opona to jedyne miejsce kontaktu samochodu z nawierzchnią, dlatego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jakie paliwo tankowac

Jakie paliwo zatankować - 95 czy 98?

Bardzo często kierowcy stają przed dylematem - zatankować 95 czy 98? Czy droższe paliwo oznacza również lepszą jakość?