Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

Polscy przedsiębiorcy z sektora MSP coraz chętniej sięgają po alternatywne sposoby finansowania firmowej floty. Popularny staje się leasing, który w porównaniu do tradycyjnego kredytu bankowego jest znacznie tańszy w obsłudze. Firmy leasingowe zabezpieczają się jednak przez ewentualnym ryzykiem niedotrzymania warunków umowy, korzystając z procedur: uproszczonej lub standardowej. Sprawdziliśmy czym rzeczywiście się różnią.

Leasingodawcy, podobnie jak banki stosują procedury, które pozwalają im na oszacowanie ryzyka przy ewentualnej współpracy z przedsiębiorcą.

To jaką wiarygodność przedstawia wybrana firma, ma zasadniczy wpływ na warunki w samej umowie, ale i procedury przygotowawcze. W jaki sposób potwierdzić wiarygodność swojego biznesu? Do tego potrzebny jest komplet dokumentów.

Procedura uproszczona tylko dla najbardziej wiarygodnych

Przedsiębiorstwa, które mogą pochwalić się wysoką zdolnością kredytową uchodzą za znacznie bardziej wiarygodnych leasingobiorców, a co za tym idzie – mogą starać się o lepsze warunki finansowania na umowie. Duże podmioty z odpowiednią pozycją rynkową mają szansę także na wynegocjowanie lepszych warunków finansowych.

Wobec takich podmiotów, leasingodawcy stosują na ogół tzw. procedury uproszczone, które gwarantują minimum formalności, niższe wymagania, a także możliwość skorzystania z atrakcyjnych ofert produktów uzupełniających. Zasadniczą zaletą procedury uproszczonej jest jednak stosunkowo krótki czas obsługi – przyjmuje się, że decyzja o możliwości podpisania umowy podejmowana jest w ciągu kilkudziesięciu godzin od dostarczenia kilku podstawowych dokumentów.

Warto podkreślić, że procedura uproszczona na ogół zobowiązuje potencjalnego leasingobiorcę do wniesienia opłaty wstępnej o wartości 10-15% netto pojazdu.

Niska zdolność kredytowa?

 Firma leasingowa zastosuje procedurę standardową. Procedura standardowa wbrew swojej nazwie, jest znacznie rzadziej stosowana od uproszczonej. Przedsiębiorca, który zostanie nią objęty zostaje zobowiązany do udokumentowania braku zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz właściwego Urzędu Skarbowego, a także poziomu miesięcznych dochodów. W zależności od oczekiwań i wartości leasingowanej floty, firma może poprosić także o dostarczenie biznesplanu, a nawet ewidencji środków trwałych oraz opinię banku prowadzącego rachunek biznesowy i kilka innych (w tym m.in. kontrakty z partnerami biznesowymi, CIT / PIT oraz umowy przedwstępne).

Na finansowanie samochodu z leasingu nie mogą liczyć firmy, które są wpisane do BIK lub innych, ogólnodostępnych list dłużników w Polsce.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Serwisowe granice oszczędności - ciąć koszty przez inwestycje?

Oszczędzanie to obecnie jedno z najpopularniejszych słów, także w działach flotowych. Szukający sposobów na zmniejszenie wydatków menedżer floty ima się...

Kilometrówka - aktualna stawka za 1 kilometr

Jak ją rozliczyć w działalności jednoosobowej, a jak w spółce? W inny sposób kilometrówka obowiązuje w przypadku osób fizycznych, prowadzących...

Karty paliwowe - koszty użytkowania i kompatybilność systemów

Operatorzy oferują możliwość uiszczenia opłat za przejazdy autostradami, systemy zarządzania wspierające zarządzanie oraz inne usługi dodatkowe.

Jak sprawdzić stan opon zimowych? - porada eksperta

Wielu kierowców miesiącami jeździ na zimowych oponach. Jak sprawdzić czy opony w naszym aucie nie są starte bądź zużyte?

Leasing czy kupno samochodu - jak finansować zakup?

Właściciel nowo powstałej działalności gospodarczej staje na ogół przed wyborem między włączeniem prywatnego auta do kosztów działalności na podstawie...

Tesla w Europie - co musisz wiedzieć o fabryce auto elektrycznych

Pod koniec 2015 roku, firma otworzyła pierwszą fabrykę swoich samochodów w Europie. Zlokalizowano ją w holenderskim Tilburgu. Było to spowodowane...

Diesel czy benzyna - Co się bardziej opłaca?

Kupując samochód musimy rozwikłać wiele dylematów, które pozwolą nam podjąć ostateczną decyzję. Jest ich naprawdę sporo. Mowa tu między innymi o wyborze...

Auto w firmie - jak zaplanować zakup samochodu

Zanim udamy się do dealera samochodów i podpiszemy umowę, warto upewnić się że dokonaliśmy najlepszego wyboru dla nas i naszej firmy