Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

Przedsiębiorcy, który są zdecydowani na podjęcie współpracy z leasingodawcą w zakresie sfinansowania zakupu firmowej floty mogą dokonać wyboru między leasingiem operacyjnym i finansowym. Różnice między nimi są zasadnicze - my sprawdziliśmy z czego wynikają i która z opcji wydaje się bardziej korzystna pod względem finansowym.

Różnice w formach leasingowych wynikają bezpośrednio z polskiego prawa podatkowego. Wyróżniamy tzw. leasing finansowy oraz operacyjny – zwane także odpowiednio leasingiem kapitałowym oraz bieżącym.

Każda z wymienionych form leasingu nieco inaczej traktuje zakres współpracy między podmiotem gospodarczym i leasingodawcą.

Leasing operacyjny zdominował polski rynek

Leasing operacyjny jest znacznie częstszą formą finansowania floty samochodowej polskich przedsiębiorców. Wynika to przede wszystkim z kwestii podatkowych; w przypadku tej formy współpracy, prawnym właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca, a nie osoba, która korzysta z niego na co dzień i to leasingodawca dokonuje tzw. odpisów amortyzacyjnych.

W efekcie opłata wstępna oraz pełne raty mogą być w całości dołączane do pozostałych kosztów prowadzenia działalności.

Poza tym, po upłynięciu umowy leasingowej, samochód można wykupić za stosunkowo niewielkie pieniądze – kwota zależy tutaj od samego okresu wykupu oraz stawki amortyzacyjnej.

Leasing operacyjny udzielany jest na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy.

Przyglądamy się leasingowi finansowemu

Badania dowodzą, że leasing finansowy cieszy się znacznie mniejszym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców – z tej formy korzysta niespełna 15% klientów. Wynika to przede wszystkim z niemożliwości rozliczenia pełnej raty leasingowej, bowiem kosztem jest tylko część odsetkowa. Leasingowany samochód pozostaje w majątku firmy i to ona jest zobowiązana do dokonywania odpisów amortyzacyjnych (odpisy razem z częścią odsetkową stanowią koszt dla przedsiębiorcy).

Warto podkreślić, że w przypadku leasingu finansowego, podatek VAT płatny jest z góry przy opłacie pierwszej raty leasingowej, tj. z chwilą odebrania samochodu.

Po wygaśnięciu umowy biznesowej, klient staje się właścicielem auta.

Bilans finansowy nie zawsze wydaje się oczywisty

O tym, na jaki rodzaj leasingu powinien zdecydować się przedsiębiorca zadecyduje przede wszystkim oczekiwany okres spłaty oraz wysokość budżetu jakim dysponuje firma.

Leasing operacyjny rekomendujemy przede wszystkim tym podmiotom, które spodziewają się stosunkowo krótkiego okresu spłaty. Tego typu rozwiązanie jest wygodne także pod względem kosztowym, ponieważ przez cały okres trwania umowy, firma zwiększa swoje bieżące koszty o miesięczne opłaty. Z kolei leasing finansowy jest regulowany przez okres amortyzacji samochodu, ale i pozostałych wartości prawnych i niematerialnych. Firma, która zdecyduje się na tego typu współpracę, może dokonywać wyłącznie okresowych, stałych odpisów amortyzacyjnych niezależnie od tego, ile wynosiła opłata z tytułu leasingu.

 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Auto w firmie - jak zaplanować zakup samochodu

Zanim udamy się do dealera samochodów i podpiszemy umowę, warto upewnić się że dokonaliśmy najlepszego wyboru dla nas i naszej firmy

Mandat, czy trzeba podpisać? kiedy odmowa przyjęcia ma sens?

Mandat uprawomocnia się w momencie gdy zostaje podpisany przez kierowcę. Przyznaje się on w ten sposób do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia.

Pułapki leasingu - co warto negocjować podpisując umowę?

Leasing zjednuje sobie coraz szersze kręgi zwolenników, którzy wybierają właśnie tę metodę jako sposób finansowania służbowych aut.

Co warto wiedzieć o ciśnieniu w oponach?

Opona to jedyne miejsce kontaktu samochodu z nawierzchnią, dlatego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Leasing czy kupno samochodu - jak finansować zakup?

Właściciel nowo powstałej działalności gospodarczej staje na ogół przed wyborem między włączeniem prywatnego auta do kosztów działalności na podstawie...

Oświetlenie w aucie - jak dbać by nie wpaść w kłopoty

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich...

Auto hybrydowe do firmy, relacja ceny do oszczędności

Sprawdź, czy opłaca się przedsiębiorcy zapłacić więcej za eko samochód...

Leasing: procedura standardowa i uproszczona

Polscy przedsiębiorcy z sektora MSP coraz chętniej sięgają po alternatywne sposoby finansowania firmowej floty.