Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

Przedsiębiorcy, który są zdecydowani na podjęcie współpracy z leasingodawcą w zakresie sfinansowania zakupu firmowej floty mogą dokonać wyboru między leasingiem operacyjnym i finansowym. Różnice między nimi są zasadnicze - my sprawdziliśmy z czego wynikają i która z opcji wydaje się bardziej korzystna pod względem finansowym.

Różnice w formach leasingowych wynikają bezpośrednio z polskiego prawa podatkowego. Wyróżniamy tzw. leasing finansowy oraz operacyjny – zwane także odpowiednio leasingiem kapitałowym oraz bieżącym.

Każda z wymienionych form leasingu nieco inaczej traktuje zakres współpracy między podmiotem gospodarczym i leasingodawcą.

Leasing operacyjny zdominował polski rynek

Leasing operacyjny jest znacznie częstszą formą finansowania floty samochodowej polskich przedsiębiorców. Wynika to przede wszystkim z kwestii podatkowych; w przypadku tej formy współpracy, prawnym właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca, a nie osoba, która korzysta z niego na co dzień i to leasingodawca dokonuje tzw. odpisów amortyzacyjnych.

W efekcie opłata wstępna oraz pełne raty mogą być w całości dołączane do pozostałych kosztów prowadzenia działalności.

Poza tym, po upłynięciu umowy leasingowej, samochód można wykupić za stosunkowo niewielkie pieniądze – kwota zależy tutaj od samego okresu wykupu oraz stawki amortyzacyjnej.

Leasing operacyjny udzielany jest na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy.

Przyglądamy się leasingowi finansowemu

Badania dowodzą, że leasing finansowy cieszy się znacznie mniejszym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców – z tej formy korzysta niespełna 15% klientów. Wynika to przede wszystkim z niemożliwości rozliczenia pełnej raty leasingowej, bowiem kosztem jest tylko część odsetkowa. Leasingowany samochód pozostaje w majątku firmy i to ona jest zobowiązana do dokonywania odpisów amortyzacyjnych (odpisy razem z częścią odsetkową stanowią koszt dla przedsiębiorcy).

Warto podkreślić, że w przypadku leasingu finansowego, podatek VAT płatny jest z góry przy opłacie pierwszej raty leasingowej, tj. z chwilą odebrania samochodu.

Po wygaśnięciu umowy biznesowej, klient staje się właścicielem auta.

Bilans finansowy nie zawsze wydaje się oczywisty

O tym, na jaki rodzaj leasingu powinien zdecydować się przedsiębiorca zadecyduje przede wszystkim oczekiwany okres spłaty oraz wysokość budżetu jakim dysponuje firma.

Leasing operacyjny rekomendujemy przede wszystkim tym podmiotom, które spodziewają się stosunkowo krótkiego okresu spłaty. Tego typu rozwiązanie jest wygodne także pod względem kosztowym, ponieważ przez cały okres trwania umowy, firma zwiększa swoje bieżące koszty o miesięczne opłaty. Z kolei leasing finansowy jest regulowany przez okres amortyzacji samochodu, ale i pozostałych wartości prawnych i niematerialnych. Firma, która zdecyduje się na tego typu współpracę, może dokonywać wyłącznie okresowych, stałych odpisów amortyzacyjnych niezależnie od tego, ile wynosiła opłata z tytułu leasingu.

 

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Idziemy na zakupy: felgi aluminiowe

Nie tylko poprawiają wygląd auta, ale mają także istotny wpływ na trakcję, sposób prowadzenia i działanie zawieszenia. Eksperci serwisu radzą, jak kupić...

Co warto wiedzieć o ciśnieniu w oponach?

Opona to jedyne miejsce kontaktu samochodu z nawierzchnią, dlatego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Karty paliwowe - koszty użytkowania i kompatybilność systemów

Operatorzy oferują możliwość uiszczenia opłat za przejazdy autostradami, systemy zarządzania wspierające zarządzanie oraz inne usługi dodatkowe.

Diesel czy benzyna - Co się bardziej opłaca?

Kupując samochód musimy rozwikłać wiele dylematów, które pozwolą nam podjąć ostateczną decyzję. Jest ich naprawdę sporo. Mowa tu między innymi o wyborze...

pożyczyć leasingowy samochód

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Kilometrówka - aktualna stawka za 1 kilometr

Jak ją rozliczyć w działalności jednoosobowej, a jak w spółce? W inny sposób kilometrówka obowiązuje w przypadku osób fizycznych, prowadzących...

Spedycja-najtrudniejsza-branza-swiata

"Najtrudniejsza branża świata" - spot, który poruszył internautów

Myślisz, że praca kierowcy TIR-a to tylko jazda z miejsca na miejsce? Film firmy ADAR zyskał olbrzymią popularność ponieważ, zamiast korporacyjnego...

Jak zaoszczędzić złotówkę na litrze paliwa

Jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie zimą? Zasady są te same o każdej porze roku, ale w trudnych warunkach pogodowych, niskich temperaturach mają...