Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

Przedsiębiorcy, który są zdecydowani na podjęcie współpracy z leasingodawcą w zakresie sfinansowania zakupu firmowej floty mogą dokonać wyboru między leasingiem operacyjnym i finansowym. Różnice między nimi są zasadnicze - my sprawdziliśmy z czego wynikają i która z opcji wydaje się bardziej korzystna pod względem finansowym.

Różnice w formach leasingowych wynikają bezpośrednio z polskiego prawa podatkowego. Wyróżniamy tzw. leasing finansowy oraz operacyjny – zwane także odpowiednio leasingiem kapitałowym oraz bieżącym.

Każda z wymienionych form leasingu nieco inaczej traktuje zakres współpracy między podmiotem gospodarczym i leasingodawcą.

Leasing operacyjny zdominował polski rynek

Leasing operacyjny jest znacznie częstszą formą finansowania floty samochodowej polskich przedsiębiorców. Wynika to przede wszystkim z kwestii podatkowych; w przypadku tej formy współpracy, prawnym właścicielem samochodu pozostaje leasingodawca, a nie osoba, która korzysta z niego na co dzień i to leasingodawca dokonuje tzw. odpisów amortyzacyjnych.

W efekcie opłata wstępna oraz pełne raty mogą być w całości dołączane do pozostałych kosztów prowadzenia działalności.

Poza tym, po upłynięciu umowy leasingowej, samochód można wykupić za stosunkowo niewielkie pieniądze – kwota zależy tutaj od samego okresu wykupu oraz stawki amortyzacyjnej.

Leasing operacyjny udzielany jest na okres nie dłuższy niż 60 miesięcy.

Przyglądamy się leasingowi finansowemu

Badania dowodzą, że leasing finansowy cieszy się znacznie mniejszym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców – z tej formy korzysta niespełna 15% klientów. Wynika to przede wszystkim z niemożliwości rozliczenia pełnej raty leasingowej, bowiem kosztem jest tylko część odsetkowa. Leasingowany samochód pozostaje w majątku firmy i to ona jest zobowiązana do dokonywania odpisów amortyzacyjnych (odpisy razem z częścią odsetkową stanowią koszt dla przedsiębiorcy).

Warto podkreślić, że w przypadku leasingu finansowego, podatek VAT płatny jest z góry przy opłacie pierwszej raty leasingowej, tj. z chwilą odebrania samochodu.

Po wygaśnięciu umowy biznesowej, klient staje się właścicielem auta.

Bilans finansowy nie zawsze wydaje się oczywisty

O tym, na jaki rodzaj leasingu powinien zdecydować się przedsiębiorca zadecyduje przede wszystkim oczekiwany okres spłaty oraz wysokość budżetu jakim dysponuje firma.

Leasing operacyjny rekomendujemy przede wszystkim tym podmiotom, które spodziewają się stosunkowo krótkiego okresu spłaty. Tego typu rozwiązanie jest wygodne także pod względem kosztowym, ponieważ przez cały okres trwania umowy, firma zwiększa swoje bieżące koszty o miesięczne opłaty. Z kolei leasing finansowy jest regulowany przez okres amortyzacji samochodu, ale i pozostałych wartości prawnych i niematerialnych. Firma, która zdecyduje się na tego typu współpracę, może dokonywać wyłącznie okresowych, stałych odpisów amortyzacyjnych niezależnie od tego, ile wynosiła opłata z tytułu leasingu.

 

 

Komentarze  

Hamish
@ Hamish 17.02.2018 03:27
What's up colleagues, its impressive article about educationand entirely
explained, keep it up all the time.

My blog ... cena DLA ZDROWIA: https://[cenzura]wit amineraly.pl/pl/c/RO ZNE-DLA-ZDROWIA/82

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Auto dla firmy z wyprzedaży

W salonach samochodowych na początku roku rozpoczynają się kampanie promocyjne informujące o wyprzedaży samochodów z rocznika ubiegłego.

pożyczyć leasingowy samochód

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Oświetlenie w aucie - jak dbać by nie wpaść w kłopoty

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich...

Diesel czy benzyna - Co się bardziej opłaca?

Kupując samochód musimy rozwikłać wiele dylematów, które pozwolą nam podjąć ostateczną decyzję. Jest ich naprawdę sporo. Mowa tu między innymi o wyborze...

Rynek motoryzacyjny - liczą się przedsiębiorcy

W zeszłym roku obserwowaliśmy poprawę koniunktury na polskim rynku motoryzacyjnym, która w największym stopniu dotyczyła rejestracji samochodów w firmach.

Jak sprawdzić stan opon zimowych? - porada eksperta

Wielu kierowców miesiącami jeździ na zimowych oponach. Jak sprawdzić czy opony w naszym aucie nie są starte bądź zużyte?

Karty paliwowe - koszty użytkowania i kompatybilność systemów

Operatorzy oferują możliwość uiszczenia opłat za przejazdy autostradami, systemy zarządzania wspierające zarządzanie oraz inne usługi dodatkowe.

Jakie paliwo tankowac

Jakie paliwo zatankować - 95 czy 98?

Bardzo często kierowcy stają przed dylematem - zatankować 95 czy 98? Czy droższe paliwo oznacza również lepszą jakość?