Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

Właściciel nowo powstałej działalności gospodarczej staje na ogół przed wyborem między włączeniem prywatnego auta do kosztów działalności na podstawie stawki kilometrażowej lub inwestycją w samochód firmowy – to drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem kosztowym. Pytanie tylko, w jaki sposób sfinansować zakup auta – tradycyjny kredyt bankowy czy jednak leasing? Odpowiedź nie wydaje się oczywista.

Włącznie prywatnego samochodu do firmy jest mało opłacalne

Na początku swojej działalności, przedsiębiorcy na ogół korzystają ze swoich prywatnych samochodów także do celów służbowych. Firma jest zobowiązana do prowadzenia szczegółowej ewidencji przebytych kilometrów, ale dzięki temu właściciel ma możliwość rozliczenia wszystkich wydatków związanych z utrzymaniem samochodu – koszty generują zarówno okresowe przeglądy serwisowe, zakup nowych części, ale i ubezpieczenie.

Niestety, wprowadzenie prywatnego auta do firmy nie pozwala na rozliczenie kosztu wstępnego, związanego jego zakupem, który w porównaniu do rozliczeń eksploatacyjnych jest najwyższy.

Auto firmowe – porównujemy leasing i kredyt

Mogłoby się wydawać, że leasing i kredyt samochodowy pod względem kosztów są niemal identyczne, ale to nieprawda. Rzeczywiście w obu przypadkach, właściciel nowej firmy jest zobowiązany do spłacania określonych rat miesięcznych, dzięki czemu ma możliwość korzystania z auta, ale możemy przyjąć, że na tym etapie wszelkie podobieństwa kończą się.

Przyjęło się, że kredyt jest produktem finansowym skierowanym w stronę klienta indywidualnego, a z leasingu mogą skorzystać tylko przedsiębiorstwa. To tylko szeroko rozumiane uogólnienie, bo obie firmy finansowania samochodu stworzono z myślą o podmiotach gospodarczych jak i osobach prywatnych.

Zasadniczą różnicą, która dzieli kredyt od leasingu jest kwestia własności. W przypadku kredytu, bank oddaje samochód do użytku pod zastaw, ale pod względem formalnym, to nie on, a klient jest współwłaścicielem pojazdu. Podpisując umowę leasingową, w dowodzie rejestracyjnym wpisana będzie firma lub instytucja finansowa udzielającą leasingu.

Gdzie tańsze ubezpieczenie samochodu?

W zakresie kosztów ubezpieczenia, znacznie korzystniejszą opcją wydaje się leasing – szczególnie, jeśli właścicielem nowo założonej firmy jest osoba młoda, tj. do 26. roku życia. W przypadku umowy leasingowej koszty OC i AC są relatywnie niskie; kredyt zobowiązuje do nawiązania współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym we własnym zakresie lub za pośrednictwem banku - różnice na niekorzyść właściciela mogą jednak sięgać w tym przypadku nawet 30-45 % w porównaniu do warunków stawianych przez leasingodawcę.

Leasing ma jednak jedną, kluczową przewagę nad kredytem – oszczędność na wysokości podatków. Właściciel nowej firmy może odliczyć bowiem koszty uzyskania przychodu oraz pełen VAT. Kolejne raty mogą być wliczane w całości, a nie tylko do wysokości odsetek, jak ma się to w przypadku kredytu (pozostałymi kosztami w przypadku kredytu są opłaty manipulacyjne, prowizje i opłaty bankowe).

Wiek samochodu nie jest bez znaczenia

Ostatecznym czynnikiem, który może zdecydować o wyborze pomiędzy leasingiem, a kredytem jest dopuszczalny wiek auta. Obie formy finansowania pozwalają bowiem na inwestycję w samochód używany, ale ostatecznie z leasingodawcą najłatwiej będzie negocjować w przypadku aut 3-letnich lub młodszych.

Przyjęło się, że banki stosują podobną politykę, to w rzeczywistości, zakup auta nawet 5-letniego przy wsparciu instytucji finansowej nie będzie specjalną trudnością. Warto wspomnieć, że początkujący przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zakup samochodu z rynku wtórnego, muszą liczyć się mimo wszystko z nieco krótszym okresem kredytowania, co wiąże się z wyższą ratą miesięczną do spłaty.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Leasing vs. przedsiębiorca - przeczytaj zanim podpiszesz umowę

Co istotne, firmy MŚP korzystające z leasingu w Polsce bardzo pozytywnie oceniają jakość świadczonych usług i aż 90 procent firm planuje nadal korzystać...

Oświetlenie w aucie - jak dbać by nie wpaść w kłopoty

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich...

Zakup samochodu

Jak nie dać się oszukać kupując samochód

Zakup samochodu używanego nie lada wyzwanie. Na takie zakupy warto zabrać ze sobą specjalistę oraz całą gamę akcesoriów, które pozwolą nam sprawdzić...

Jakie paliwo tankowac

Jakie paliwo zatankować - 95 czy 98?

Bardzo często kierowcy stają przed dylematem - zatankować 95 czy 98? Czy droższe paliwo oznacza również lepszą jakość?

Co zrobić z zatnkowanym złym paliwem?

Zdarza się, że przez chwilę nieuwagi kierowca omyłkowo zatankuje niewłaściwe paliwo. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, często uniemożliwiającymi...

Co warto wiedzieć o ciśnieniu w oponach?

Opona to jedyne miejsce kontaktu samochodu z nawierzchnią, dlatego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Jak zaoszczędzić złotówkę na litrze paliwa

Jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie zimą? Zasady są te same o każdej porze roku, ale w trudnych warunkach pogodowych, niskich temperaturach mają...

Rynek motoryzacyjny - liczą się przedsiębiorcy

W zeszłym roku obserwowaliśmy poprawę koniunktury na polskim rynku motoryzacyjnym, która w największym stopniu dotyczyła rejestracji samochodów w firmach.