Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 01.01.2015

KW_TAGS

Szukając optymalizacji kosztów warto rzucić okiem na kwestie serwisowe.

Postanowiliśmy zrobić krótki przegląd rynku, które koncerny umożliwiają korzystanie z części regenerowanych, które są jakości niemal takiej samej jako nowe. I można przy tym liczyć na gwarancję producenta.

Floty korzystają z części regenerowanych Mercedesa i ich popularność stale rośle. Oferowane przez autoryzowane serwisy produkty można podzielić na kilka kategorii:

agregaty - silniki, skrzynie biegów, głowice cylindrowe, skrzynie rozdzielcze, · części mechaniczne - m.in.: koła zamachowe, pompy wodne, przekładnie hydrokinetyczne, turbosprężarki, · układ wtryskowy i układ wydechowy - pompy wtryskowe, wtryskiwacze, katalizatory, filtry cząstek stałych, · części elektryczne i elektroniczne - m.in.: alternatory, rozruszniki, komponenty do pojazdów Hybrid i e-Drive - baterie litowo-jonowe, moduły sterowania.

Oszczędności zależą oczywiście od konkretnej sytuacji, generalnie jednak kupując części Economy Line, można obniżyć koszty nawet do 50 procent względem zakupu części fabrycznie nowych – przy skorzystaniu z możliwości zwrotu części używanych i odliczeniu wartości zwrotnej.

Zgodni bracia

Korzystanie z części fabrycznie regenerowanych jest szerokim trendem w branży motoryzacyjnej. Volvo, jako firma bardzo skupiona na aspektach ekologicznych, także oferuje takie części. Dobrym przykładem jest np. alternator. Tego elementu nie da się kupić bez oddania starego sprzętu.

Klient może kupić wyłącznie alternator regenerowany fabrycznie i nie ma tu pola do oszczędności - opowiada Ryszard Zdanowski, fleet sales manager Volvo Auto Polska.

Firmy mogą korzystać z części zamiennych fabrycznie regenerowanych w serwisach Citroëna. - Oferta jest skierowana przede wszystkim do pojazdów ponad dwuletnich. Różnica między ceną części nowej, a regenerowanej części może wynosić do 30 procent - pod warunkiem pozostawienia w serwisie części wymienionej - opowiada Marta Turska, szef ds. Public Relations Citroën Polska. Podobne zasady panują w bratnim Peugeocie.

Klienci nie chcą oszczędzać?

W ofercie Renault są części regenerowane, zwykle to gotowe podzespoły takie jak silniki, skrzynie biegów, przekładnie kierownicze, alternatory. Co ważne, regeneracja jest dokonywana przez producenta tych elementów, dzięki czemu zachowują one pełną gwarancję. Ceny - niższe nawet o około 40 procent.

Firmy niejednokrotnie korzystają z oferty naszych części regenerowanych. Mamy w swojej ofercie ponad 30 grup produktów regenerowanych, wśród których należy wymienić przede wszystkim:

rozruszniki, alternatory, wtryskiwacze, centralki, turbosprężarki, skrzynie biegów i wiele innych. Floty wykorzystując do napraw produkty regenerowane mogą zaoszczędzić średnio od 20 do 30 procent – opowiada Piotr Wróbel, dyrektora sprzedaży flotowej Fiat Auto Poland.

Ford oferuje program części regenerowanych dla klientów flotowych. Spełniają one surowe wymogi jakościowe i są objęte gwarancją producenta.

Jednak... - Nie obserwujemy zwiększonego zainteresowania zakupem i montażem takich części ze strony klientów – mówi Andrzej Gołębiewski, PR Manager Forda.

Ceny poszczególnych Części Zamiennych Fabrycznie Regenerowanych zostały skalkulowane tak, by zapewnić korzystny stosunek jakości do ceny. - W niektórych przypadkach ceny te mogą być niższe nawet o 50% w stosunku do oryginalnych części nowych. Nie są to części najtańsze na rynku, ale pochodzą z bardzo wiarygodnego źródła, jakim jest firma Ford, dodaje Gołębiowski.

Program Nissana Części regenerowane oferuje również Opel. O ich użyciu decyduje klient. Są one tej samej jakości co części fabryczne, objęte tymi samymi warunkami gwarancji i dostarczane przez tych samych dostawców co „nówki”.

Jak mówi Robert Waligóra, CEE Corporate Sales Manager Nissana, firma wdrożyła Program Części Regenerowanych, dzięki któremu klienci mają możliwość zaoszczędzenia od 20 do nawet 50 procent. Nie ma ograniczeń dla przedsiębiorstw odnośnie korzystania z nich.

Floty mogą korzystać z Oryginalnych Części Regenerowanych SEAT-a. Ich ceny mogą być do 40 procent niższe w porównaniu z oryginalnymi częściami naszej marki – mówi Paula Malicka, Marketing & PR marki SEAT.

Niektórzy tylko „nówki”

W ramach Pakietów Serwisowych Audi montowane są wyłącznie nowe, oryginalne części. Podobna kwestia dotyczy Mitsubishi i Chevroleta.

Dystrybucji części regenerowanych nie prowadzi Hyundai. - Posiadamy za to części oryginalne alternatywne do wybranych modeli w cenie średnio 30% niższej od oryginalnych spełniające normy jakościowe Hyundai – mówi Aneta Gajewska, Fleet Team/ Senior Specialist Hyundai Motor Poland.

 
Tomasz Czarnecki 
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Co zrobić z zatnkowanym złym paliwem?

Zdarza się, że przez chwilę nieuwagi kierowca omyłkowo zatankuje niewłaściwe paliwo. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, często uniemożliwiającymi...

Ubezpieczeniem OC - obalamy i potwierdzamy 10 mitów

Wokół polisy OC krąży wiele legend, przyjrzyjmy się niektórym z nich by uniknąć przykrych niespodzianek z powodu błędnego przekonania o którymś z nich

Kontrola zużycia paliwa - dlaczego warto?

Właściciele i menedżerowie w polskich przedsiębiorstwach poszukują środków na nowe inwestycje, a te – jak dobrze wiemy – stanowią fundament rozwoju

Jak sprawdzić stan opon zimowych? - porada eksperta

Wielu kierowców miesiącami jeździ na zimowych oponach. Jak sprawdzić czy opony w naszym aucie nie są starte bądź zużyte?

Ecall, telefon ratunkowy obowiązkowy od 2018

Przyrząd automatycznie wykonujący telefon alarmowy do ośrodka ratownictwa w chwili wypadku samochodowego od 2018 roku będzie obowiązkowo instalowany

Rynek motoryzacyjny - liczą się przedsiębiorcy

W zeszłym roku obserwowaliśmy poprawę koniunktury na polskim rynku motoryzacyjnym, która w największym stopniu dotyczyła rejestracji samochodów w firmach.

Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym

Przedsiębiorcy, który są zdecydowani na podjęcie współpracy z leasingodawcą w zakresie sfinansowania zakupu firmowej floty mogą dokonać wyboru między...

pożyczyć leasingowy samochód

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.