Dziennik Przedsiebiorcy

Felgi aluminiowe są jednym z najmodniejszych i za razem najlepiej wyglądających dodatków samochodowych. Nie tylko poprawiają wygląd auta, ale mają także istotny wpływ na trakcję, sposób prowadzenia i działanie zawieszenia. Eksperci serwisu Allegro.pl radzą, jak kupić felgi ze stopów lekkich.

Felgi ze stopów dodają samochodom urody, a odpowiednio dobrane okazują się wytrzymalsze od stalówek. Można na nich jeździć na nich przez cały rok – mówi Robert Krotoski, menedżer kategorii „Motoryzacja” w serwisie Allegro.pl Polacy najczęściej poszukują felg aluminiowych w rozmiarze 16- cali. Na dalszych miejscach znalazły się kolejno 15, 17 i 18- calowe. Komplet nowych „alufelg” w mniejszych rozmiarach można kupić za około 800 złotych. Górną granicą jest kwota na poziomie kilkudziesięciu tysięcy.

Jak dobrać felgi do modelu samochodu?

Najczęściej występującymi markami samochodów, do których Polacy chcą dobrać felgi aluminiowe są BMW, Audi i Mercedes. Przy wyborze warto pamiętać, że o ile wygląd obręczy jest jednym z kluczowych czynników, o tyle priorytetem jest dobór właściwych parametrów felgi - wyjaśnia Robert Krotoski

Jednym z pierwszych wskaźników jest odpowiednia średnica i szerokość.

Większa felga przy zastosowaniu węższej opony zapewni lepsze zachowanie się pojazdu na zakrętach, ale ograniczy komfort podczas jazdy po dziurawych nawierzchniach i zmniejszy trwałość zawieszenia oraz może zadecydować o myszkowaniu auta w koleinach. Mniejsza średnica przy zastosowaniu grubszej opony poprawi tłumienie nierówności jezdni, ale uwarunkuje większe wychylanie się samochodu w zakrętach – dodaje.

Warto pamiętać, że nie należy stosować obręczy dużo szerszych, niż zaleca producent. Te będą wystawać poza obrys błotnika i spowodują dodatkowe obciążenie dla wspomagania układu kierowniczego.

Jednym z kluczowych parametrów podczas wyboru alufelg jest średnica otworu centralnego (CH) oraz tzw. osadzenie (ET). Zbyt duży wskaźnik CH sprawi, że kierowca podczas montażu obręczy będzie musiał zastosować tzw. pierścienie korekcyjne. W przypadku nieprawidłowego wskaźnika ET konieczne jest odsunięcie felgi od piasty za pomocą tzw. dystansów.
Cenowo szczególnie korzystnej transakcji można dokonać w przypadku wyboru obręczy montowanych fabrycznie przez producenta danego modelu. W ASO ich ceny są bardzo wysokie, wśród ogłoszeń Allegro nietrudno znaleźć komplet alufelg za dużo niższą kwotę zarówno wśród nowych, jak i używanych.

Czyszczenie - podstawa eksploatacji

Podczas jazdy, na powierzchni felgi aluminiowej zbierają się zanieczyszczenia. O ile z usunięciem kurzu czy błota nie ma większego problemu, o tyle rozgrzane drobinki klocków hamulcowych potrafią po pewnym czasie wgryźć się w lakier. Aby tego uniknąć należy regularnie myć obręcze.

Pamiętajmy, że o felgi aluminiowe należy odpowiednio dbać. Dzięki temu utrzymamy je w dobrej formie przez długie lata. Na rynku można znaleźć specjalne płyny, roztwory kwasów wzbogacone o detergenty przeznaczone do okresowego mycia zanieczyszczonych felg aluminiowych, które usuwają zmatowienia i osady z klocków hamulcowych. Litr takiego płynu to koszt około 10 do 15 zł - wyjaśnia Robert Krotoski.

Nie ignorujmy również nawet drobnych rys czy odprysków. Wszelkie ubytki i uszkodzenia lakieru należy na bieżąco czyścić i uzupełniać. 

Dobrym rozwiązaniem jest nakładanie od czasu do czasu na felgi wosku, to pomoże w zachowaniu czystości. Jeżeli dopuścimy do zaniedbania pokażą się odbarwienia, a lakier zacznie schodzić całymi płatami. Wtedy pozostaje nam już tylko kosztowna regeneracja lub wymiana.

Eksploatacja samochodu wyposażonego w aluminiowe obręcze wymaga od kierowcy uwagi podczas parkowania. Otarcie rantem felgi o powierzchnię krawężnika skończy się powstaniem mało estetycznego ubytku. Uszkodzenia oczywiście można usunąć. Wykonanie naprawy nie jest jednak tanie.

Ostateczna wycena w głównej mierze zależy od rozmiaru alufelgi i wielkości zniszczeń. Naprawa niewielkich uszkodzeń na małej obręczy będzie kosztować mniej więcej 70 złotych. Piaskowanie, uzupełnienie ubytków i ponowne lakierowanie w przypadku dużej obręczy niejednokrotnie jest wyceniane nawet na ponad 200 złotych.

Może się okazać, że po najechaniu na przeszkodę felga aluminiowa zostanie wygięta lub pęknie. Co w tej sytuacji? Jeżeli uszkodzenia nie są poważne, pomóc może naprawa polegająca na prostowaniu, spawaniu lub toczeniu obręczy. Wykonanie takiej procedury kosztuje minimum 40 - 50 złotych. Ostateczna wartość usługi zależy od zakresu prac i renomy wybranego przez kierowcę zakładu.

Zbyt duże zniszczenia dyskwalifikują felgę Jako że felga jest jednym z ważniejszych elementów odpowiadających za trakcję i bezpieczeństwo jazdy, nie należy naprawiać jej za wszelką cenę. Dla przykładu nie zaleca się reperacji obręczy, która w trakcie wypadku uległa zmiażdżeniu. Nawet fachowcowi nie uda się przywrócić jej prawidłowej geometrii! Poza tym podczas wyboru zakładu, któremu zleci się naprawę alufelgi, nie warto kierować się wyłącznie kryterium ceny.

Trzeba szukać przede wszystkim specjalistycznego zakładu, który zagwarantuje wysoką jakość usługi.
Kierowca, który chce wyposażyć samochód w felgi aluminiowe, najlepiej aby kupił zestaw nowych obręczy. Dzięki temu zyska pewność, że będzie łatwo je wyważyć.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach, ile powinno wynosić i dlaczego to takie ważne?

Co warto wiedzieć o ciśnieniu w oponach?

Opona to jedyne miejsce kontaktu samochodu z nawierzchnią, dlatego ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Zakup samochodu

Jak nie dać się oszukać kupując samochód

Zakup samochodu używanego nie lada wyzwanie. Na takie zakupy warto zabrać ze sobą specjalistę oraz całą gamę akcesoriów, które pozwolą nam sprawdzić...

Idziemy na zakupy: felgi aluminiowe

Nie tylko poprawiają wygląd auta, ale mają także istotny wpływ na trakcję, sposób prowadzenia i działanie zawieszenia. Eksperci serwisu radzą, jak kupić...

pożyczyć leasingowy samochód

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Jak zaoszczędzić złotówkę na litrze paliwa

Jak jeździć ekologicznie i ekonomicznie zimą? Zasady są te same o każdej porze roku, ale w trudnych warunkach pogodowych, niskich temperaturach mają...

Opony dla floty - czy tylko nowe opony są warte uwagi?

Nowa opona nie oznacza tylko opony wyprodukowanej w danym roku, ale również kilka lat wcześniej, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i nie...

Motoryzacyjne nowości w 2014 roku

Rzadko spotykana kumulacja debiutów w grupie pojazdów użytkowych, liczne nowości w segmencie miejskim oraz dwie arcyważne premiery aut dla managerów...