Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.01.2015

KW_TAGS

Przyrząd automatycznie wykonujący telefon alarmowy do ośrodka ratownictwa w chwili wypadku samochodowego od 2018 roku będzie obowiązkowo instalowany we wszystkich nowych modelach aut osobowych oraz lekkich dostawczych – zgodzili się w minioną środę europosłowie podczas głosowania wprowadzającego system eCall.

Stworzenie publicznego, działającego na terenie UE systemu telefonów alarmowych to niezwykle istotne osiągnięcie na rzecz bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w Europie. Około 2 500 osób mogłoby zostać ocalonych każdego roku w UE, a obrażenia nie musiałyby być tak poważne w dziesiątkach tysięcy przypadków. System e-call będzie wolny od opłat dla dobra każdego kierowcy w Europie niezależnie od tego, jaki prowadzi samochód - powiedziała europosłanka Olga Sehnalova, odpowiedzialna za projekt.

Technologia eCall wykorzystując numer alarmowy 112 podaje dokładną lokalizację wypadku, co umożliwia wcześniejsze przybycie ratowników na miejsce i przyczynia się do skuteczniejszego ratowania życia i ograniczania obrażeń, a także ograniczenia kosztów związanych z zatrzymaniem ruchu.

W roku 2012 wypadki samochodowe na drogach UE zabrały życie około 28 000 ludzi, a do tego dochodzi jeszcze 1,5 mln rannych.

eCall obowiązkowy od 2018

Projekt przepisów wskazuje na październik 2018 jako termin, do którego producenci powinni być gotowi do instalacji systemu eCall w nowych modelach samochodów osobowych oraz lekkich pojazdów dostawczych. W odpowiedzi na prośbę przemysłu samochodowego o więcej czasu na rozwijanie i przetestowanie systemu, europosłowie zostawili otwartą możliwość przedłużenia tego terminu.

Posłowie Europarlamentu wzmocnili klauzulę o ochronie danych osobowych w projekcie przepisów, aby zapewnić, że samochody wyposażone w system eCall nie będą mogły być nieustannie śledzone.

W momencie, w którym wypadek spowoduje automatyczne włączenie się systemu, informacja wysyłana do ośrodków ratownictwa powinna być ograniczona do: typu aktywacji, klasy pojazdu, rodzaju używanego paliwa, czasu wypadku, dokładnej lokalizacji, kierunku jazdy i liczby zapiętych pasów, zgodnie z poprawką wprowadzoną przez Parlament.

Telefon ratunkowy wolny od opłat

Komisja Europejska ocenia, że system eCall mógłby kosztować około 100 EUR za każde urządzenie montowane w samochodzie. Europosłowie uważają, że system ten jest usługą użyteczności publicznej i powinien być dostępny bezpłatnie dla wszystkich używających samochodu.

Rozporządzenie dotyczące systemu eCall zostało przyjęte w pierwszym czytaniu 485 głosami za, przy 151 głosach przeciw i 32 wstrzymujących się od głosu.

Rada może zaakceptować pozycję Europarlamentu lub państwa członkowskie mogą ustalić własny tekst w celu dalszych negocjacji z Parlamentem.

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Oświetlenie w aucie - jak dbać by nie wpaść w kłopoty

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich...

Mandat, czy trzeba podpisać? kiedy odmowa przyjęcia ma sens?

Mandat uprawomocnia się w momencie gdy zostaje podpisany przez kierowcę. Przyznaje się on w ten sposób do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia.

Auto dla firmy z wyprzedaży

W salonach samochodowych na początku roku rozpoczynają się kampanie promocyjne informujące o wyprzedaży samochodów z rocznika ubiegłego.

Motoryzacyjne nowości w 2014 roku

Rzadko spotykana kumulacja debiutów w grupie pojazdów użytkowych, liczne nowości w segmencie miejskim oraz dwie arcyważne premiery aut dla managerów...

Diesel czy benzyna - Co się bardziej opłaca?

Kupując samochód musimy rozwikłać wiele dylematów, które pozwolą nam podjąć ostateczną decyzję. Jest ich naprawdę sporo. Mowa tu między innymi o wyborze...

Spedycja-najtrudniejsza-branza-swiata

"Najtrudniejsza branża świata" - spot, który poruszył internautów

Myślisz, że praca kierowcy TIR-a to tylko jazda z miejsca na miejsce? Film firmy ADAR zyskał olbrzymią popularność ponieważ, zamiast korporacyjnego...

Ecall, telefon ratunkowy obowiązkowy od 2018

Przyrząd automatycznie wykonujący telefon alarmowy do ośrodka ratownictwa w chwili wypadku samochodowego od 2018 roku będzie obowiązkowo instalowany

Samochody dla przedsiębiorców, ranking na podstawie raportu...

Przedstawiamy ranking aut dostawczych, których parametry i osiągi spełnią wymagania najbardziej wymagających przedsiębiorców.