Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.01.2015

KW_TAGS

Przyrząd automatycznie wykonujący telefon alarmowy do ośrodka ratownictwa w chwili wypadku samochodowego od 2018 roku będzie obowiązkowo instalowany we wszystkich nowych modelach aut osobowych oraz lekkich dostawczych – zgodzili się w minioną środę europosłowie podczas głosowania wprowadzającego system eCall.

Stworzenie publicznego, działającego na terenie UE systemu telefonów alarmowych to niezwykle istotne osiągnięcie na rzecz bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego w Europie. Około 2 500 osób mogłoby zostać ocalonych każdego roku w UE, a obrażenia nie musiałyby być tak poważne w dziesiątkach tysięcy przypadków. System e-call będzie wolny od opłat dla dobra każdego kierowcy w Europie niezależnie od tego, jaki prowadzi samochód - powiedziała europosłanka Olga Sehnalova, odpowiedzialna za projekt.

Technologia eCall wykorzystując numer alarmowy 112 podaje dokładną lokalizację wypadku, co umożliwia wcześniejsze przybycie ratowników na miejsce i przyczynia się do skuteczniejszego ratowania życia i ograniczania obrażeń, a także ograniczenia kosztów związanych z zatrzymaniem ruchu.

W roku 2012 wypadki samochodowe na drogach UE zabrały życie około 28 000 ludzi, a do tego dochodzi jeszcze 1,5 mln rannych.

eCall obowiązkowy od 2018

Projekt przepisów wskazuje na październik 2018 jako termin, do którego producenci powinni być gotowi do instalacji systemu eCall w nowych modelach samochodów osobowych oraz lekkich pojazdów dostawczych. W odpowiedzi na prośbę przemysłu samochodowego o więcej czasu na rozwijanie i przetestowanie systemu, europosłowie zostawili otwartą możliwość przedłużenia tego terminu.

Posłowie Europarlamentu wzmocnili klauzulę o ochronie danych osobowych w projekcie przepisów, aby zapewnić, że samochody wyposażone w system eCall nie będą mogły być nieustannie śledzone.

W momencie, w którym wypadek spowoduje automatyczne włączenie się systemu, informacja wysyłana do ośrodków ratownictwa powinna być ograniczona do: typu aktywacji, klasy pojazdu, rodzaju używanego paliwa, czasu wypadku, dokładnej lokalizacji, kierunku jazdy i liczby zapiętych pasów, zgodnie z poprawką wprowadzoną przez Parlament.

Telefon ratunkowy wolny od opłat

Komisja Europejska ocenia, że system eCall mógłby kosztować około 100 EUR za każde urządzenie montowane w samochodzie. Europosłowie uważają, że system ten jest usługą użyteczności publicznej i powinien być dostępny bezpłatnie dla wszystkich używających samochodu.

Rozporządzenie dotyczące systemu eCall zostało przyjęte w pierwszym czytaniu 485 głosami za, przy 151 głosach przeciw i 32 wstrzymujących się od głosu.

Rada może zaakceptować pozycję Europarlamentu lub państwa członkowskie mogą ustalić własny tekst w celu dalszych negocjacji z Parlamentem.

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Auto dla firmy z wyprzedaży

W salonach samochodowych na początku roku rozpoczynają się kampanie promocyjne informujące o wyprzedaży samochodów z rocznika ubiegłego.

Samochód z USA

Samochód z USA — ile kosztuje, jak sprowadzić, na co uważać?

Sprowadzanie samochodu zza oceanu jest nadal popularne i opłacalne. Operacja nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach - oto...

Wywóz pojazdów zabytkowych za granicę

Popularną inwestycją ostatnio stały się auta zabytkowe. Każdy kupiony za okazyjną cenę, przeznaczony do remontu samochód, po odrestaurowaniu można...

Ciemna strona klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie to obiekt pożądania wielu zmotoryzowanych. Latem daje przyjemny chłód i podnosi komfort podróżowania.

Od czego zacząć reklamację nieskutecznej naprawy

Nierzadko zdarza się, że wykonana naprawa dalece odbiega od naszych oczekiwań bądź w ogóle ich nie spełnia. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Serwisowe granice oszczędności - ciąć koszty przez inwestycje?

Oszczędzanie to obecnie jedno z najpopularniejszych słów, także w działach flotowych. Szukający sposobów na zmniejszenie wydatków menedżer floty ima się...

Mandat, czy trzeba podpisać? kiedy odmowa przyjęcia ma sens?

Mandat uprawomocnia się w momencie gdy zostaje podpisany przez kierowcę. Przyznaje się on w ten sposób do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia.

Kredyt na samochochód Toyota Bank Polska S.A.

Kredyt na samochód, który się opłaca? Zobacz, jak to możliwe

Zakup samochodu na kredyt to bardzo popularne rozwiązanie, jednak kredytobiorcy zwykle muszą liczyć się z koniecznością opłacania całkiem sporych odsetek.