Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.01.2015

KW_TAGS

Mgliste wieczory ze słabą widocznością, śliskie drogi i gołoledź – okres wytężonych opadów śniegu i deszczu zawsze niesie ze sobą tego rodzaju niebezpieczne niespodzianki dla wszystkich zmotoryzowanych.

W niekorzystnych warunkach pogodowych szczególnie wymagana jest dobra umiejętność przewidywania zdarzeń na drodze. Przydatna okazuje się wtedy umiejętność tzw. jazdy defensywnej , która zwiększa szansę na bezpieczne dojechanie do celu podróży pomimo oblodzonych i zasypanych dróg. Niezbędne jest także zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt do odśnieżenia i oczyszczenia samochodu w zimowej aurze.

Oto 10 praktycznych wskazówek jak przygotować siebie i samochód do zimowych podróży:

  1. Zwolnij i bądź gotowy rozpocząć hamowanie w każdej chwili.
  2. Zwiększ dystans pomiędzy Twoim samochodem, a samochodem przed Tobą. Pamiętaj, że droga hamowania zdecydowanie rośnie podczas deszczu, mrozu i śniegu.
  3. Uniknij porywczych manewrów, zbyt szybkie kręcenie kierownicą lub przyspieszanie z gazem wciśniętym do podłogi może spowodować wpadnięcie w poślizg
  4. Zwracaj szczególną uwagę na skrzyżowania i wyjazdy z bocznych ulic, ponieważ ich pobliżu mogą tworzyć się śliskie powierzchnie powstałe w wyniku dużej ilości hamowań i przyspieszeń innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj kiedy powierzchnia drogi się błyszczy oznacza to niebezpieczeństwo.
  5. Używaj na autostradach tylko tego pasa, który jest odśnieżony – nawet jeśli ma to znacząco wydłużyć czas podróży. Jazda po nieodśnieżonych odcinkach drogi znacząco zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg.
  6. Bądź szczególnie ostrożny po zjeździe z autostrady – możesz napotkać dużo gorzej odśnieżone drogi.
  7. Zapewnij sobie dobrą widoczność przed rozpoczęciem podróży, nawet podczas krótkich tras. W tym celu usuń cały śnieg i lód zalegający na szybach pojazdu. Czynność tę łatwo wykonać używając ogrzewania postojowego Webasto, które z łatwością może być uruchomione z pomocą aplikacji Thermo Call dostępnej na smartfonach. Nie zapomnij także usunąć śniegu z dachu, lusterek zewnętrznych, świateł drogowych i halogenów.
  8. Sprawdzaj swoje opony zimowe regularnie. Pamiętaj – ich bieżnik powinien mieć przynajmniej 4 milimetry.
  9. Zmień płyn w spryskiwaczach na mrozoodporny – by uniknąć jego braku zaopatrz się w większą ilość już na początku zimy.
  10. Korzystając z autostrad pamiętaj o korkach tworzących się na nich podczas złych warunków atmosferycznych. Wyruszając w dłuższą podróż po autostradach zawsze pamiętaj żeby zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, koce i termos z ciepłą herbatą.

Mandat za śnieg

W wielu krajach Europy jazda samochodem z niewystarczająco odśnieżonymi szybami może zakończyć się mandatem, a nawet poważniejszymi konsekwencjami jeśli kierowca prowadzący nieodśnieżony pojazd doprowadzi do wypadku.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Mandat, czy trzeba podpisać? kiedy odmowa przyjęcia ma sens?

Mandat uprawomocnia się w momencie gdy zostaje podpisany przez kierowcę. Przyznaje się on w ten sposób do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia.

Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym

Przedsiębiorcy, który są zdecydowani na podjęcie współpracy z leasingodawcą w zakresie sfinansowania zakupu firmowej floty mogą dokonać wyboru między...

Kontrola zużycia paliwa - dlaczego warto?

Właściciele i menedżerowie w polskich przedsiębiorstwach poszukują środków na nowe inwestycje, a te – jak dobrze wiemy – stanowią fundament rozwoju

Skoda Suberb Combi – marzenie na kółkach

Komfort przewyższający niejedną luksusową limuzynę to jednak nie wszystko, co należący do klasy średniej nowy Superb Combi ma do zaoferowania.

Auto w firmie - jak zaplanować zakup samochodu

Zanim udamy się do dealera samochodów i podpiszemy umowę, warto upewnić się że dokonaliśmy najlepszego wyboru dla nas i naszej firmy

Jakie paliwo tankowac

Jakie paliwo zatankować - 95 czy 98?

Bardzo często kierowcy stają przed dylematem - zatankować 95 czy 98? Czy droższe paliwo oznacza również lepszą jakość?

pożyczyć leasingowy samochód

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Jak sprawdzić stan opon zimowych? - porada eksperta

Wielu kierowców miesiącami jeździ na zimowych oponach. Jak sprawdzić czy opony w naszym aucie nie są starte bądź zużyte?