Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.01.2015

KW_TAGS

Mgliste wieczory ze słabą widocznością, śliskie drogi i gołoledź – okres wytężonych opadów śniegu i deszczu zawsze niesie ze sobą tego rodzaju niebezpieczne niespodzianki dla wszystkich zmotoryzowanych.

W niekorzystnych warunkach pogodowych szczególnie wymagana jest dobra umiejętność przewidywania zdarzeń na drodze. Przydatna okazuje się wtedy umiejętność tzw. jazdy defensywnej , która zwiększa szansę na bezpieczne dojechanie do celu podróży pomimo oblodzonych i zasypanych dróg. Niezbędne jest także zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt do odśnieżenia i oczyszczenia samochodu w zimowej aurze.

Oto 10 praktycznych wskazówek jak przygotować siebie i samochód do zimowych podróży:

  1. Zwolnij i bądź gotowy rozpocząć hamowanie w każdej chwili.
  2. Zwiększ dystans pomiędzy Twoim samochodem, a samochodem przed Tobą. Pamiętaj, że droga hamowania zdecydowanie rośnie podczas deszczu, mrozu i śniegu.
  3. Uniknij porywczych manewrów, zbyt szybkie kręcenie kierownicą lub przyspieszanie z gazem wciśniętym do podłogi może spowodować wpadnięcie w poślizg
  4. Zwracaj szczególną uwagę na skrzyżowania i wyjazdy z bocznych ulic, ponieważ ich pobliżu mogą tworzyć się śliskie powierzchnie powstałe w wyniku dużej ilości hamowań i przyspieszeń innych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj kiedy powierzchnia drogi się błyszczy oznacza to niebezpieczeństwo.
  5. Używaj na autostradach tylko tego pasa, który jest odśnieżony – nawet jeśli ma to znacząco wydłużyć czas podróży. Jazda po nieodśnieżonych odcinkach drogi znacząco zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg.
  6. Bądź szczególnie ostrożny po zjeździe z autostrady – możesz napotkać dużo gorzej odśnieżone drogi.
  7. Zapewnij sobie dobrą widoczność przed rozpoczęciem podróży, nawet podczas krótkich tras. W tym celu usuń cały śnieg i lód zalegający na szybach pojazdu. Czynność tę łatwo wykonać używając ogrzewania postojowego Webasto, które z łatwością może być uruchomione z pomocą aplikacji Thermo Call dostępnej na smartfonach. Nie zapomnij także usunąć śniegu z dachu, lusterek zewnętrznych, świateł drogowych i halogenów.
  8. Sprawdzaj swoje opony zimowe regularnie. Pamiętaj – ich bieżnik powinien mieć przynajmniej 4 milimetry.
  9. Zmień płyn w spryskiwaczach na mrozoodporny – by uniknąć jego braku zaopatrz się w większą ilość już na początku zimy.
  10. Korzystając z autostrad pamiętaj o korkach tworzących się na nich podczas złych warunków atmosferycznych. Wyruszając w dłuższą podróż po autostradach zawsze pamiętaj żeby zaopatrzyć się w ciepłe ubrania, koce i termos z ciepłą herbatą.

Mandat za śnieg

W wielu krajach Europy jazda samochodem z niewystarczająco odśnieżonymi szybami może zakończyć się mandatem, a nawet poważniejszymi konsekwencjami jeśli kierowca prowadzący nieodśnieżony pojazd doprowadzi do wypadku.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Ecall, telefon ratunkowy obowiązkowy od 2018

Przyrząd automatycznie wykonujący telefon alarmowy do ośrodka ratownictwa w chwili wypadku samochodowego od 2018 roku będzie obowiązkowo instalowany

Karty paliwowe - koszty użytkowania i kompatybilność systemów

Operatorzy oferują możliwość uiszczenia opłat za przejazdy autostradami, systemy zarządzania wspierające zarządzanie oraz inne usługi dodatkowe.

Jak wybrać idealne auto flotowe

Idealny samochód flotowy powinien charakteryzować się zestawem cech, które w przyszłości pozwolą mu osiągnąć jak najwyższą wartość odsprzedaży.

Samochód z USA

Samochód z USA — ile kosztuje, jak sprowadzić, na co uważać?

Sprowadzanie samochodu zza oceanu jest nadal popularne i opłacalne. Operacja nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach - oto...

Auto hybrydowe do firmy, relacja ceny do oszczędności

Sprawdź, czy opłaca się przedsiębiorcy zapłacić więcej za eko samochód...

Idziemy na zakupy: felgi aluminiowe

Nie tylko poprawiają wygląd auta, ale mają także istotny wpływ na trakcję, sposób prowadzenia i działanie zawieszenia. Eksperci serwisu radzą, jak kupić...

Jak bezpiecznie kupić samochód używany i na co uważać?

Każdy kupujący samochód używany powinien liczyć się z dodatkowymi wydatkami po jego zakupie. Czy w „stanie idealnym” można kupić "używkę"?

Pułapki leasingu - co warto negocjować podpisując umowę?

Leasing zjednuje sobie coraz szersze kręgi zwolenników, którzy wybierają właśnie tę metodę jako sposób finansowania służbowych aut.