Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 02.04.2013

KW_TAGS

Wokół polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, krąży wiele legend i mitów. Przyjrzyjmy się niektórym z nich by uniknąć przykrych niespodzianek z powodu błędnego przekonania o którymś z nich.

 • Obowiązkowe OC to zbędny wymysł na wyciąganie pieniędzy od kierowców

  Nie do końca. Dzięki temu w razie spowodowania wypadku to ubezpieczalnia pokrywa wszystkie koszty, co nie byłoby proste dla przeciętnego kierowcy by jednorazowo wyłożyć często naprawdę wysoką kwotę na pokrycie szkód. Ponadto to ubezpieczyciel musi się martwić o wszystkie kwestie z tym związane.
 • Brak konieczności OC na niesprawny samochód

  Niestety jest to mit, bowiem Polskie prawo nakłada obowiązek wykupionego ubezpieczenia na każdy zarejestrowany samochód, nawet jeśli stoi w garażu niezdatny do jazdy.
 • Właściciel ponosi koszty odholowania samochodu za jazdę bez OC

  Na wniosek komisji „Przyjazne Państwo” za brak tej polisy nie następuje już odholowanie samochodu, jednakże w przypadku jej braku grozi mandat 50 zł, oraz kara do kilku tysięcy złotych od UFG.
 • Brak ubezpieczenia OC może wykryć tylko policja podczas kontroli drogowej

  W żadnym razie. Wykryć to może specjalny program o nazwie „wirtualny policjant” nadzorowany przez UFG, czy też różne inne służby i instytucje, jak choćby straż graniczna czy organy celne.
 • Jeśli spowodowałeś wypadek innym autem, nie wpływa to na Twoje przyszłe składki OC

  Ubezpieczyciele sprawdzają bardzo dokładnie historię swoich klientów i wiedzą nawet o szkodach wyrządzonych innymi autami, uznając to często za podstawę do znoszenia ulg i wyższych składek na ubezpieczenie. 
 • Możesz wypowiedzieć umowę na polisę poprzedniego właściciela przy kupnie używanego samochodu tylko do 30 dni, inaczej automatycznie się przedłuży na kolejny rok

  To nie jest prawda. Taka polisa jest ważna do końca umowy jaką zawarł poprzedni właściciel, chyba, że wypowiesz ją wcześniej – a masz taką możliwość w dowolnym momencie.
 • OC jest obowiązkowe, dlatego zawsze przedłuża się automatycznie, nawet w przypadku nie zapłacenia na czas składki na kolejny rok

  W przypadku umów krótkoterminowych polisa taka nie przedłuża się automatycznie. Lub w przypadku niezapłacenia w całości składki  określonej w umowie, za mijający okres 12 miesięcy.
 • Im droższe OC tym lepsze

  Nie, bowiem każde OC jest identycznie u wszystkich ubezpieczycieli, więc najlepiej zorientować się w dostępnych ofertach i wybrać najtańszą.
 • Zawyżanie wielkości strat w wypadku drogowym szkodzi tylko ubezpieczycielowi, który i tak bierze dużo pieniędzy i mu to nie zrobi różnicy

  Na budżet ubezpieczyciela składają się wszyscy kierowcy opłacający ubezpieczenia, dlatego w rzeczywistości szkodzi się głównie im. Ponadto jeśli każdy będzie tak robił składki te zaczną wzrastać, poprzez co stracą na tym także kombinatorzy.
 • Jeśli kieruję pojazdem innej osoby, która nie posiada wykupionej polisy nic mi nie grozi

  To także nie jest prawda. W razie spowodowania wypadku takim pojazdem, osoba kierująca nim, mimo że nie jest jego właścicielem musi pokryć połowę kosztów za wyrządzone szkody. Co prawda takie świadczenia bezpośrednio opłaci najpierw UFG, ale wystąpi natychmiast o zwrot całej sumy do kierującego pojazdem oraz właściciela pojazdu. 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Jak wybrać idealne auto flotowe

Idealny samochód flotowy powinien charakteryzować się zestawem cech, które w przyszłości pozwolą mu osiągnąć jak najwyższą wartość odsprzedaży.

Auto hybrydowe do firmy, relacja ceny do oszczędności

Sprawdź, czy opłaca się przedsiębiorcy zapłacić więcej za eko samochód...

Multisourcing - zarządzanie flotą nie musi być trudne

W dobie wszechobecnej konkurencji opisany sposób działania nie musi pozytywnie wpływać na oszczędności, bo praktyka a teoria to dwie różne dziedziny.

Opony dla floty - czy tylko nowe opony są warte uwagi?

Nowa opona nie oznacza tylko opony wyprodukowanej w danym roku, ale również kilka lat wcześniej, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i nie...

Ubezpieczeniem OC - obalamy i potwierdzamy 10 mitów

Wokół polisy OC krąży wiele legend, przyjrzyjmy się niektórym z nich by uniknąć przykrych niespodzianek z powodu błędnego przekonania o którymś z nich

Jak bezpiecznie kupić samochód używany i na co uważać?

Każdy kupujący samochód używany powinien liczyć się z dodatkowymi wydatkami po jego zakupie. Czy w „stanie idealnym” można kupić "używkę"?

Od czego zacząć reklamację nieskutecznej naprawy

Nierzadko zdarza się, że wykonana naprawa dalece odbiega od naszych oczekiwań bądź w ogóle ich nie spełnia. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach, ile powinno wynosić i dlaczego to takie ważne?