Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 29.03.2013

KW_TAGS

Napęd hybrydowy to połączenie dwóch rodzajów napędów – silnika spalinowego oraz elektrycznego. Silnik spalinowy jest połączony z generatorem prądu, natomiast elektryczny pełni także funkcję prądnicy do ładowania akumulatorów. Silniki te mogą pracować razem, bądź przemiennie, wszystko w zależności od potrzeby. Zwrócić należy jednak uwagę na niepokojące opinie na temat słabej żywotności owych akumulatorów w tego typu pojazdach, jednak producenci stanowczo zaprzeczają takim opiniom dając wieloletnie gwarancje na sprawność baterii.

Relacja kosztów

Ceny aut hybrydowych spadają, a coraz większa ilość firm motoryzacyjnych w naszym kraju wprowadza coraz więcej modeli do swojej sprzedaży. Wysokość ich cen wciąż nie zachęca, bowiem modele o napędzie hybrydowym są średnio 50% droższe od swoich spalinowych odpowiedników, jednak obliczono, że na rynku amerykańskim koszt zakupu zwraca się po około 4-5 latach, co w przełożeniu na nasze ceny paliw pozwala wnioskować, że u nas czas ten będzie jeszcze krótszy, szczególnie, że zużycie paliwa jest mniejsze średnio o połowę. Oszczędność taka szczególnie zauważalna jest przy jeździe miejskiej, bowiem przy małej prędkości samochody spalinowe mają dużo mniejszą wydajność poprzez co zużywają dużo więcej paliwa, a hybrydowe ze względu na swoją budowę przełączają się w zależności od potrzeby by zredukować zużytą energię i paliwo.

Ze względu na odmienną budowę tych aut, np. brak sprzęgła dochodzą także oszczędności w eksploatacji pojazdu i brak potrzeby wymiany tej drogiej części, jednak drugą stroną medalu jest drogie serwisowanie i możliwość problemu ze znalezieniem serwisu oferującego naprawy samochodów tego typu ze względu na wciąż małą popularność tych pojazdów w naszym kraju.

Postaw na ekologię?

Ponadto samochody hybrydowe należą do grupy „eko”, ze względu na dużo mniejszą emisję szkodliwych substancji, a ekologia jest teraz w modzie. Warto dowiedzieć się o możliwościach ulg, dopłat bądź dofinansowań do zakupu takiego samochodu dla naszej firmy. Samochód hybrydowy w naszej firmie może też spełniać cele marketingowe w związku z ogólnie panującą modą na ekologię oraz nowoczesność i innowacyjność tych pojazdów, tworząc wizerunek firmy nowoczesnej i podążającej za trendami.

Czy to się opłaca?

Wszystko zależy od typu naszej firmy. To jak często i dużo nasze firmowe auto będzie wykorzystywane, bo tak naprawdę od tego w dużej mierze zależy jak szybko zwróci się jego koszt i czy jest to dla nas opłacalne. Jeśli samochód będzie używany raczej sporadycznie, to czas w którym relacja jego ceny do oszczędności będzie korzystna wydłuży się, być może znacząco na tyle, że bardziej opłacalne będzie zakupienie samochodu ze standardowym napędem. Do tego należy też uwzględnić czynniki takie jak kwestie marketingowe, oraz możliwości ulg i dofinansowań dla naszej firmy ze względu na rozwiązania pro-ekologiczne.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Auto hybrydowe do firmy, relacja ceny do oszczędności

Sprawdź, czy opłaca się przedsiębiorcy zapłacić więcej za eko samochód...

Tania regeneracja - kiedy jest oszczędnością, a kiedy kosztem

Postanowiliśmy zrobić krótki przegląd rynku, które koncerny umożliwiają korzystanie z części regenerowanych, które są jakości niemal takiej samej jako...

Jak sprawdzić stan opon zimowych? - porada eksperta

Wielu kierowców miesiącami jeździ na zimowych oponach. Jak sprawdzić czy opony w naszym aucie nie są starte bądź zużyte?

Spedycja-najtrudniejsza-branza-swiata

"Najtrudniejsza branża świata" - spot, który poruszył internautów

Myślisz, że praca kierowcy TIR-a to tylko jazda z miejsca na miejsce? Film firmy ADAR zyskał olbrzymią popularność ponieważ, zamiast korporacyjnego...

Multisourcing - zarządzanie flotą nie musi być trudne

W dobie wszechobecnej konkurencji opisany sposób działania nie musi pozytywnie wpływać na oszczędności, bo praktyka a teoria to dwie różne dziedziny.

Ubezpieczeniem OC - obalamy i potwierdzamy 10 mitów

Wokół polisy OC krąży wiele legend, przyjrzyjmy się niektórym z nich by uniknąć przykrych niespodzianek z powodu błędnego przekonania o którymś z nich

Rynek motoryzacyjny - liczą się przedsiębiorcy

W zeszłym roku obserwowaliśmy poprawę koniunktury na polskim rynku motoryzacyjnym, która w największym stopniu dotyczyła rejestracji samochodów w firmach.

Jak wybrać idealne auto flotowe

Idealny samochód flotowy powinien charakteryzować się zestawem cech, które w przyszłości pozwolą mu osiągnąć jak najwyższą wartość odsprzedaży.