Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 22.06.2016

KW_TAGS

Marka Tesla Motors, pochodząca z Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, słynie w świecie motoryzacji z produkcji samochodów elektrycznych. Jest pionierem w tej dziedzinie, dostarczając na rynek auta posiadające innowacyjne rozwiązania w zakresie pracy silnika napędzanego elektrycznie.

Pod koniec 2015 roku, dokładnie dnia 25 września, firma otworzyła pierwszą fabrykę swoich samochodów w Europie. Zlokalizowano ją w holenderskim Tilburgu. Było to spowodowane głównie faktem, że centrala przedsiębiorstwa na Europę mieści się w Amsterdamie, stolicy Holandii. Wybór tego miejsca był także podyktowany preferencjami Holendrów w dziedzinie motoryzacji – są oni na drugim miejscu w Europie (po Norwegii) pod względem liczby kupowanych każdego roku aut elektrycznych.

Jak wspomniana fabryka funkcjonuje? Warto napisać o tym parę słów, ponieważ już wkrótce marka Tesla może dominować na rynku motoryzacyjnym.

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, jak dużo własnych pojazdów amerykańska firma wytwarza w holenderskiej fabryce. Otóż na początku była to liczba około 450 samochodów tygodniowo. Po kilku miesiącach wynik ten wzrósł o dalsze 100, a potem 200 aut. Docelowo fabryka ma być zdolna do produkcji do 1000 samochodów każdego tygodnia. Jeśli ten wynik uda się osiągnąć, będzie to, jak twierdzi kierownictwo firmy, bardzo duży krok w kierunku popularyzacji aut elektrycznych na Starym Kontynencie. Celem numer jeden Tesli jest dostarczanie na globalny rynek 500 tysięcy samochodów rocznie do roku 2020. Fabryka w Tilburgu jest bardzo ważną częścią tego planu.

Wymiary fabryki to 18 900 metrów kwadratowych. W tym mieści się 750-metrowy tor testowy, na którym nowo wyprodukowane auta są sprawdzane pod kątem ich właściwości jezdnych oraz niezawodności. Poddaje się też testom ich wytrzymałość i funkcjonowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Stworzone zostały do tego celu specjalne komory i pomieszczenia.

Znaczną część pracy w omawianej fabryce wykonują maszyny. Automatyzacja produkcji jest jednym z pomniejszych celów amerykańskiego producenta. Jednakże fabryka zatrudnia też kilkuset pracowników. Dokładna liczba waha się, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest fakt, że przyciąga ona najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach z całej Europy.

Jakie modele wytwarza się w fabryce Tesli w Tilburgu? Wszystkie obecnie produkowane przez markę, w tym przede wszystkim flagowy sportowy samochód Tesla Model S. Ponadto jest to miejsce wytwarzania znaczącej liczby egzemplarzy Modelu X, dostępnego na rynku od 2015 roku crossovera.

Z omawianej fabryki gotowe modele są transportowane do zlokalizowanych w jej pobliżu sklepów na terenie Holandii, Belgii, Niemiec i Francji. Są to rynki najbardziej w Europie (obok Skandynawii) podatne na rosnącą popularność aut elektrycznych.

Jak widać, rozwój rynku takich samochodów jest bardzo szybki. Jak wspomniano, fabryka w Tilburgu jest istotnym elementem „układanki”. Już wkrótce planowane są kolejne fabryki amerykańskiego producenta w innych miastach naszego kontynentu.

 
 
Mega-Fabryki.pl
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Samochody dla przedsiębiorców, ranking na podstawie raportu...

Przedstawiamy ranking aut dostawczych, których parametry i osiągi spełnią wymagania najbardziej wymagających przedsiębiorców.

Opony dla floty - czy tylko nowe opony są warte uwagi?

Nowa opona nie oznacza tylko opony wyprodukowanej w danym roku, ale również kilka lat wcześniej, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i nie...

Jak bezpiecznie kupić samochód używany i na co uważać?

Każdy kupujący samochód używany powinien liczyć się z dodatkowymi wydatkami po jego zakupie. Czy w „stanie idealnym” można kupić "używkę"?

Oświetlenie w aucie - jak dbać by nie wpaść w kłopoty

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich...

Amortyzacja samochodu jak ją obliczyć i rozliczyć

Rozliczenie wydatku jako kosztu podatkowego na gruncie ustaw o podatku dochodowym nie jest sprawą prostą i wymaga znajomości zasad amortyzacji

Kredyt na samochochód Toyota Bank Polska S.A.

Kredyt na samochód, który się opłaca? Zobacz, jak to możliwe

Zakup samochodu na kredyt to bardzo popularne rozwiązanie, jednak kredytobiorcy zwykle muszą liczyć się z koniecznością opłacania całkiem sporych odsetek.

Ciemna strona klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie to obiekt pożądania wielu zmotoryzowanych. Latem daje przyjemny chłód i podnosi komfort podróżowania.

Samochód z USA

Samochód z USA — ile kosztuje, jak sprowadzić, na co uważać?

Sprowadzanie samochodu zza oceanu jest nadal popularne i opłacalne. Operacja nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych rzeczach - oto...