Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 22.06.2016

KW_TAGS

Marka Tesla Motors, pochodząca z Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, słynie w świecie motoryzacji z produkcji samochodów elektrycznych. Jest pionierem w tej dziedzinie, dostarczając na rynek auta posiadające innowacyjne rozwiązania w zakresie pracy silnika napędzanego elektrycznie.

Pod koniec 2015 roku, dokładnie dnia 25 września, firma otworzyła pierwszą fabrykę swoich samochodów w Europie. Zlokalizowano ją w holenderskim Tilburgu. Było to spowodowane głównie faktem, że centrala przedsiębiorstwa na Europę mieści się w Amsterdamie, stolicy Holandii. Wybór tego miejsca był także podyktowany preferencjami Holendrów w dziedzinie motoryzacji – są oni na drugim miejscu w Europie (po Norwegii) pod względem liczby kupowanych każdego roku aut elektrycznych.

Jak wspomniana fabryka funkcjonuje? Warto napisać o tym parę słów, ponieważ już wkrótce marka Tesla może dominować na rynku motoryzacyjnym.

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, jak dużo własnych pojazdów amerykańska firma wytwarza w holenderskiej fabryce. Otóż na początku była to liczba około 450 samochodów tygodniowo. Po kilku miesiącach wynik ten wzrósł o dalsze 100, a potem 200 aut. Docelowo fabryka ma być zdolna do produkcji do 1000 samochodów każdego tygodnia. Jeśli ten wynik uda się osiągnąć, będzie to, jak twierdzi kierownictwo firmy, bardzo duży krok w kierunku popularyzacji aut elektrycznych na Starym Kontynencie. Celem numer jeden Tesli jest dostarczanie na globalny rynek 500 tysięcy samochodów rocznie do roku 2020. Fabryka w Tilburgu jest bardzo ważną częścią tego planu.

Wymiary fabryki to 18 900 metrów kwadratowych. W tym mieści się 750-metrowy tor testowy, na którym nowo wyprodukowane auta są sprawdzane pod kątem ich właściwości jezdnych oraz niezawodności. Poddaje się też testom ich wytrzymałość i funkcjonowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Stworzone zostały do tego celu specjalne komory i pomieszczenia.

Znaczną część pracy w omawianej fabryce wykonują maszyny. Automatyzacja produkcji jest jednym z pomniejszych celów amerykańskiego producenta. Jednakże fabryka zatrudnia też kilkuset pracowników. Dokładna liczba waha się, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Charakterystyczną cechą tego miejsca jest fakt, że przyciąga ona najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach z całej Europy.

Jakie modele wytwarza się w fabryce Tesli w Tilburgu? Wszystkie obecnie produkowane przez markę, w tym przede wszystkim flagowy sportowy samochód Tesla Model S. Ponadto jest to miejsce wytwarzania znaczącej liczby egzemplarzy Modelu X, dostępnego na rynku od 2015 roku crossovera.

Z omawianej fabryki gotowe modele są transportowane do zlokalizowanych w jej pobliżu sklepów na terenie Holandii, Belgii, Niemiec i Francji. Są to rynki najbardziej w Europie (obok Skandynawii) podatne na rosnącą popularność aut elektrycznych.

Jak widać, rozwój rynku takich samochodów jest bardzo szybki. Jak wspomniano, fabryka w Tilburgu jest istotnym elementem „układanki”. Już wkrótce planowane są kolejne fabryki amerykańskiego producenta w innych miastach naszego kontynentu.

 
 
Mega-Fabryki.pl
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Karty paliwowe - koszty użytkowania i kompatybilność systemów

Operatorzy oferują możliwość uiszczenia opłat za przejazdy autostradami, systemy zarządzania wspierające zarządzanie oraz inne usługi dodatkowe.

Opony dla floty - czy tylko nowe opony są warte uwagi?

Nowa opona nie oznacza tylko opony wyprodukowanej w danym roku, ale również kilka lat wcześniej, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania i nie...

Leasing: procedura standardowa i uproszczona

Polscy przedsiębiorcy z sektora MSP coraz chętniej sięgają po alternatywne sposoby finansowania firmowej floty.

Kontrola zużycia paliwa - dlaczego warto?

Właściciele i menedżerowie w polskich przedsiębiorstwach poszukują środków na nowe inwestycje, a te – jak dobrze wiemy – stanowią fundament rozwoju

Auto hybrydowe do firmy, relacja ceny do oszczędności

Sprawdź, czy opłaca się przedsiębiorcy zapłacić więcej za eko samochód...

Skoda Suberb Combi – marzenie na kółkach

Komfort przewyższający niejedną luksusową limuzynę to jednak nie wszystko, co należący do klasy średniej nowy Superb Combi ma do zaoferowania.

Pułapki leasingu - co warto negocjować podpisując umowę?

Leasing zjednuje sobie coraz szersze kręgi zwolenników, którzy wybierają właśnie tę metodę jako sposób finansowania służbowych aut.

Co zrobić z zatnkowanym złym paliwem?

Zdarza się, że przez chwilę nieuwagi kierowca omyłkowo zatankuje niewłaściwe paliwo. Wiąże się to z poważnymi konsekwencjami, często uniemożliwiającymi...