Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 28.03.2017

KW_TAGS

pożyczyć leasingowy samochód

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne. Owszem, leasing ma wiele zalet, ale również sporo obostrzeń dotyczących użytkowania auta. Wielu korzystających z tej opcji zastanawia się, czy może użyczyć leasingowany pojazd osobom trzecim. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Podstawą leasingu jest umowa cywilnoprawna dwóch stron. Jedna z nich, czyli strona finansująca (leasingodawca), przekazuje stronie drugiej (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie czas w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Przedsiębiorcy cenią sobie leasing bardziej od kredytu, ponieważ ratę leasingową traktują jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej, a jej wysokość nie obniża ich zdolności kredytowej. Kiedy okres leasingu się kończy, można pojazd wykupić, zrezygnować z dalszej umowy bądź ją przedłużyć. W przypadku drugiej opcji pojazd może trafić do salonu lub komisu i w ten sposób znaleźć się w prywatnych rękach (auta poleasingowe stanowią bardzo liczną grupę samochodów dostępnych na rynku wtórnym, np. tu: www.motomi.pl).

Czy możliwe jest użyczenie auta w leasingu?

Zgodnie z przepisami regulującymi leasing przedmiot leasingu, czyli w tym przypadku samochód, może być używany tylko i wyłącznie przez leasingobiorcę, a co za tym idzie – nie może być udostępniany żadnym osobom trzecim. Naruszenie tej zasady może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy leasingu, a leasingobiorca może w związku z tym zostać obciążony spłatą nieuiszczonych do tej pory rat i narazić się na dodatkowe koszty. Warto jednak zaznaczyć, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego żona (lub mąż) i dzieci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą nie są traktowani jako osoby trzecie. Orzecznictwo to dotyczy co prawda spraw ubezpieczeniowych, ale może zostać przeniesione również na umowy leasingowe.

Naprawdę nic nie da się zrobić?

Oczywiście, że się da! Użyczenie samochodu z leasingu osobie trzeciej jest możliwe, ale wymaga odpowiedniej pisemnej zgody leasingodawcy. Zgoda taka jest dodatkowo płatna, a jej koszt wymieniony jest w tabeli opłat i prowizji firmy leasingowej. Cena może się różnić w zależności od firmy, ale z reguły wydanie takiego pozwolenia związane jest z kosztem rzędu 200–300 zł. Dzięki temu leasingowanym autem mogą poruszać się inni przedsiębiorcy i osoby mające zgodę leasingobiorcy (np. pracownicy czy znajomi).

Podnajem leasingowanego auta innej firmie lub firmom, które czerpią z tego korzyści finansowe, i to bez poinformowania o tym fakcie leasingodawcy może mieć dużo poważniejsze skutki niż zwykłe użyczanie pojazdu osobom trzecim. Takie postępowanie może zakończyć się natychmiastowym wypowiedzeniem umowy leasingu z winy leasingobiorcy, który będzie też zmuszony do poniesienia z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Jak to wygląda w praktyce?

Jak już wspomnieliśmy, w praktyce nie ma większych przeciwwskazań, żeby leasingowanym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy, a nawet inne osoby, które otrzymały na to jego zgodę (np. przedsiębiorca pożyczył auto koledze, by ten odebrał dzieci z przedszkola lub szkoły). Firma leasingowa nie zawsze ma bowiem możliwości techniczne i organizacyjne, aby dokładnie sprawdzić, kto porusza się leasingowanym samochodem. Jednak w przypadku jakiejkolwiek stłuczki bądź innego zdarzenia drogowego, kiedy za kierownicą pojazdu siedziała inna osoba niż leasingobiorca, mogą pojawić się problemy. Również podczas windykacji na skutek braku płatności fakt przekazywania auta osobom trzecim bez stosownej zgody leasingodawcy może dodatkowo obciążyć leasingobiorcę.

Podsumowując, wszystko należy robić z głową, a swoje działanie dobrze przemyśleć, aby uniknąć przykrych konsekwencji. A najlepiej po prostu uzyskać pisemną zgodę leasingobiorcy na użyczanie leasingowanego pojazdu innym osobom, by nie narażać się na niepotrzebne problemy.

 
www.motomi.pl

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Wywóz pojazdów zabytkowych za granicę

Popularną inwestycją ostatnio stały się auta zabytkowe. Każdy kupiony za okazyjną cenę, przeznaczony do remontu samochód, po odrestaurowaniu można...

Ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach, ile powinno wynosić i dlaczego to takie ważne?

Amortyzacja samochodu jak ją obliczyć i rozliczyć

Rozliczenie wydatku jako kosztu podatkowego na gruncie ustaw o podatku dochodowym nie jest sprawą prostą i wymaga znajomości zasad amortyzacji

Kradzież, wypadek a leasing - jak zabezpieczyć się przed...

Zdarzeń losowych nie da się przewidzieć, ale można się zabezpieczyć na wypadek ich zaistnienia już w momencie podpisywania umowy leasingu samochodu.

Bezpieczna jazda w zimowym okresie, 10 praktycznych wskazówek

Mgliste wieczory ze słabą widocznością, śliskie drogi i gołoledź – okres wytężonych opadów śniegu i deszczu zawsze niesie ze sobą tego rodzaju...

Jak sprawdzić stan opon zimowych? - porada eksperta

Wielu kierowców miesiącami jeździ na zimowych oponach. Jak sprawdzić czy opony w naszym aucie nie są starte bądź zużyte?

pożyczyć leasingowy samochód

Czy można komuś pożyczyć leasingowany samochód?

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne.

Motoryzacyjne nowości w 2014 roku

Rzadko spotykana kumulacja debiutów w grupie pojazdów użytkowych, liczne nowości w segmencie miejskim oraz dwie arcyważne premiery aut dla managerów...