Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 28.03.2017

KW_TAGS

pożyczyć leasingowy samochód

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing, ponieważ uznaje, że jest to rozwiązanie bardziej opłacalne. Owszem, leasing ma wiele zalet, ale również sporo obostrzeń dotyczących użytkowania auta. Wielu korzystających z tej opcji zastanawia się, czy może użyczyć leasingowany pojazd osobom trzecim. Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Podstawą leasingu jest umowa cywilnoprawna dwóch stron. Jedna z nich, czyli strona finansująca (leasingodawca), przekazuje stronie drugiej (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien uzgodniony w umowie czas w zamian za ustalone ratalne opłaty (raty leasingowe). Przedsiębiorcy cenią sobie leasing bardziej od kredytu, ponieważ ratę leasingową traktują jako koszt prowadzonej działalności gospodarczej, a jej wysokość nie obniża ich zdolności kredytowej. Kiedy okres leasingu się kończy, można pojazd wykupić, zrezygnować z dalszej umowy bądź ją przedłużyć. W przypadku drugiej opcji pojazd może trafić do salonu lub komisu i w ten sposób znaleźć się w prywatnych rękach (auta poleasingowe stanowią bardzo liczną grupę samochodów dostępnych na rynku wtórnym, np. tu: www.motomi.pl).

Czy możliwe jest użyczenie auta w leasingu?

Zgodnie z przepisami regulującymi leasing przedmiot leasingu, czyli w tym przypadku samochód, może być używany tylko i wyłącznie przez leasingobiorcę, a co za tym idzie – nie może być udostępniany żadnym osobom trzecim. Naruszenie tej zasady może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy leasingu, a leasingobiorca może w związku z tym zostać obciążony spłatą nieuiszczonych do tej pory rat i narazić się na dodatkowe koszty. Warto jednak zaznaczyć, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego żona (lub mąż) i dzieci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą nie są traktowani jako osoby trzecie. Orzecznictwo to dotyczy co prawda spraw ubezpieczeniowych, ale może zostać przeniesione również na umowy leasingowe.

Naprawdę nic nie da się zrobić?

Oczywiście, że się da! Użyczenie samochodu z leasingu osobie trzeciej jest możliwe, ale wymaga odpowiedniej pisemnej zgody leasingodawcy. Zgoda taka jest dodatkowo płatna, a jej koszt wymieniony jest w tabeli opłat i prowizji firmy leasingowej. Cena może się różnić w zależności od firmy, ale z reguły wydanie takiego pozwolenia związane jest z kosztem rzędu 200–300 zł. Dzięki temu leasingowanym autem mogą poruszać się inni przedsiębiorcy i osoby mające zgodę leasingobiorcy (np. pracownicy czy znajomi).

Podnajem leasingowanego auta innej firmie lub firmom, które czerpią z tego korzyści finansowe, i to bez poinformowania o tym fakcie leasingodawcy może mieć dużo poważniejsze skutki niż zwykłe użyczanie pojazdu osobom trzecim. Takie postępowanie może zakończyć się natychmiastowym wypowiedzeniem umowy leasingu z winy leasingobiorcy, który będzie też zmuszony do poniesienia z tego tytułu dodatkowych kosztów.

Jak to wygląda w praktyce?

Jak już wspomnieliśmy, w praktyce nie ma większych przeciwwskazań, żeby leasingowanym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy, a nawet inne osoby, które otrzymały na to jego zgodę (np. przedsiębiorca pożyczył auto koledze, by ten odebrał dzieci z przedszkola lub szkoły). Firma leasingowa nie zawsze ma bowiem możliwości techniczne i organizacyjne, aby dokładnie sprawdzić, kto porusza się leasingowanym samochodem. Jednak w przypadku jakiejkolwiek stłuczki bądź innego zdarzenia drogowego, kiedy za kierownicą pojazdu siedziała inna osoba niż leasingobiorca, mogą pojawić się problemy. Również podczas windykacji na skutek braku płatności fakt przekazywania auta osobom trzecim bez stosownej zgody leasingodawcy może dodatkowo obciążyć leasingobiorcę.

Podsumowując, wszystko należy robić z głową, a swoje działanie dobrze przemyśleć, aby uniknąć przykrych konsekwencji. A najlepiej po prostu uzyskać pisemną zgodę leasingobiorcy na użyczanie leasingowanego pojazdu innym osobom, by nie narażać się na niepotrzebne problemy.

 
www.motomi.pl

Komentarze  

Penelope
@ Penelope 03.01.2018 23:14
What a data of un-ambiguity and preserveness of valuable
experience regarding unexpected feelings.

Feel free to surf to my weblog; reliable iptv: http://[cenzura]gumt hai.com/brisbanemark et/index.php?action= profile;u=105406

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Ciśnienie w oponach

Prawidłowe ciśnienie w oponach

Jak sprawdzać ciśnienie w oponach, ile powinno wynosić i dlaczego to takie ważne?

Kredyt na samochochód Toyota Bank Polska S.A.

Kredyt na samochód, który się opłaca? Zobacz, jak to możliwe

Zakup samochodu na kredyt to bardzo popularne rozwiązanie, jednak kredytobiorcy zwykle muszą liczyć się z koniecznością opłacania całkiem sporych odsetek.

Jak bezpiecznie kupić samochód używany i na co uważać?

Każdy kupujący samochód używany powinien liczyć się z dodatkowymi wydatkami po jego zakupie. Czy w „stanie idealnym” można kupić "używkę"?

Zakup samochodu

Jak nie dać się oszukać kupując samochód

Zakup samochodu używanego nie lada wyzwanie. Na takie zakupy warto zabrać ze sobą specjalistę oraz całą gamę akcesoriów, które pozwolą nam sprawdzić...

Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym

Przedsiębiorcy, który są zdecydowani na podjęcie współpracy z leasingodawcą w zakresie sfinansowania zakupu firmowej floty mogą dokonać wyboru między...

Leasing vs. przedsiębiorca - przeczytaj zanim podpiszesz umowę

Co istotne, firmy MŚP korzystające z leasingu w Polsce bardzo pozytywnie oceniają jakość świadczonych usług i aż 90 procent firm planuje nadal korzystać...

Bezpieczna jazda w zimowym okresie, 10 praktycznych wskazówek

Mgliste wieczory ze słabą widocznością, śliskie drogi i gołoledź – okres wytężonych opadów śniegu i deszczu zawsze niesie ze sobą tego rodzaju...

Kilometrówka - aktualna stawka za 1 kilometr

Jak ją rozliczyć w działalności jednoosobowej, a jak w spółce? W inny sposób kilometrówka obowiązuje w przypadku osób fizycznych, prowadzących...