Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 23.05.2017

KW_TAGS

Zakup samochodu

Zakup samochodu używanego nie lada wyzwanie. Na takie zakupy warto zabrać ze sobą specjalistę oraz całą gamę akcesoriów, które pozwolą nam sprawdzić faktyczny stan samochodu.

Handlarze samochodów kombinują, żeby sprzedać auto jak najdrożej. Dlatego bardzo często potrafią mijać się z prawdą co do jego stanu, a także stosują różne triki mające zmylić kupującego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Nadwozie

Dużo samochodów dostępnych na rynku wtórnym ma za sobą naprawy blacharsko-lakiernicze. Większość jest jednak robiona niskim kosztem, dlatego już z daleka widać efekty takich zabiegów. Jednak w przypadku droższych samochodów prace są wykonywane przez bardziej wprawnych blacharzy i lakierników. Dlatego podczas pomiarów  grubości powłoki lakierniczej powinniśmy sprawdzić miejsca, gdzie łączą się blachy, a także zwrócić uwagę na takie detale jak naklejki na słupkach czy stan listew osłon lub maskownic. Odstające lub popękane powinny nam dać do myślenia.

Wnętrze

Żeby zamaskować ślady użytkowania związane z dużym przebiegiem nieuczciwi sprzedawcy przekładają niektóre elementy wyposażenia na takie, które pochodzą z innych egzemplarzy. Z tego powodu warto sprawdzić, jaka była dokładna specyfikacja danego egzemplarza po numerze VIN. Warto zwrócić uwagę na obszycie kierownicy, a także gałkę skrzyni biegów i spasowanie plastików na boczkach drzwi. Przy dużym przebiegu to naturalne, że będą lekko zużyte. Niepokój powinny wzbudzić elementy wyglądające na całkiem nowe. Handlarze bardzo często używają też środków nabłyszczających żeby odwrócić uwagę od innych mankamentów. Warto zajrzeć w okolice mocowań foteli lub pod dywaniki, czy przypadkiem nie pojawia się tam gdzieś rdza.

Podwozie

Oglądając podwozie warto zwrócić uwagę na miejsca, gdzie występują ślady spawów lub zaawansowana korozja. Bardzo wielu sprzedawców przeprowadza konserwację podwozia specjalną powłoką. Oczywiście nie chodzi tutaj o zabezpieczenie podwozia, tylko jego zamaskowanie po ewentualnych naprawach.

Silnik

Bardzo częstym sposobem na tuszowanie usterek pod maską jest mycie silnika. Jednak taka operacja przeprowadzona w sposób nieudolny może uszkodzić niektóre elementy, a nawet może się pojawić rdza. Podczas sprawdzania silnika warto zajrzeć w zakamarki, gdzie może się zbierać wyciekający olej. Po odpaleniu zimnego silnika warto wsłuchać się w pracę silnika. Nierówne obroty oraz metaliczny dźwięk powinny wzmóc naszą czujność. Sprawdzamy także poziom płynów oraz ich stan. Szczególnie, gdy w płynie chłodniczym nie znajduje się olej, co może wskazywać na pękniętą głowicę.

Elektronika

Po włączeniu zapłonu na desce rozdzielczej nie powinny się palić żadne ikonki ostrzegawcze. Warto zainwestować w wizytę w serwisie i podpięcie samochodu pod komputer. Taka usługa kosztuje kilkadziesiąt złotych, a pozwoli dowiedzieć się nieco więcej na temat samochodu. Sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia nie powinien mieć problemów z wizytą w niezależnym serwisie.

iMoto logo
Materiał przygotowany przez partnera:
iMoto
www.imoto.zone

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Jak bezpiecznie kupić samochód używany i na co uważać?

Każdy kupujący samochód używany powinien liczyć się z dodatkowymi wydatkami po jego zakupie. Czy w „stanie idealnym” można kupić "używkę"?

Ubezpieczenie assistance - pułapki w umowach

Assistance przyda się w przypadku awarii, kiedy dojdzie do wypadku czy kradzieży. Sprawdź, za co nie warto przepłacać.

Tesla w Europie - co musisz wiedzieć o fabryce auto elektrycznych

Pod koniec 2015 roku, firma otworzyła pierwszą fabrykę swoich samochodów w Europie. Zlokalizowano ją w holenderskim Tilburgu. Było to spowodowane...

Oświetlenie w aucie - jak dbać by nie wpaść w kłopoty

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami każdy pojazd, który został dopuszczony do ruchu musi mieć sprawne oświetlenie. Dotyczy to wszystkich...

Mandat, czy trzeba podpisać? kiedy odmowa przyjęcia ma sens?

Mandat uprawomocnia się w momencie gdy zostaje podpisany przez kierowcę. Przyznaje się on w ten sposób do popełnienia zarzucanego mu wykroczenia.

Amortyzacja samochodu jak ją obliczyć i rozliczyć

Rozliczenie wydatku jako kosztu podatkowego na gruncie ustaw o podatku dochodowym nie jest sprawą prostą i wymaga znajomości zasad amortyzacji

Od czego zacząć reklamację nieskutecznej naprawy

Nierzadko zdarza się, że wykonana naprawa dalece odbiega od naszych oczekiwań bądź w ogóle ich nie spełnia. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

Kontrola zużycia paliwa - dlaczego warto?

Właściciele i menedżerowie w polskich przedsiębiorstwach poszukują środków na nowe inwestycje, a te – jak dobrze wiemy – stanowią fundament rozwoju