Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 21.02.2014

KW_TAGS

Myjnie samochodowe cieszą się dużą popularnością, która wzrasta wraz z coraz większą ilością samochodów na ulicach. Podpowiemy jak otworzyć własną myjnię ręczną.

Zorientuj się na rynku

Pierwsze co należy uczynić to zanalizować rynek i otoczenie względem konkurencji, by utworzenie myjni było najkorzystniejsze. Dobrym pomysłem jest wypisanie wszystkich myjni w danym mieście bądź dzielnicy, bo być może rynek jest przesycony i cały biznes może się nie opłacać. Chyba, że zaproponujemy usługi niedostępne lub rzadkie u konkurencji – zorientuj się co konkurencja ma do zaproponowania i wyjdź ponad to. Świadczone kompleksowe usługi zawsze są mile widziane. Kolejną rzeczą jest oszacowanie na jaką ilość potencjalnych klientów możemy liczyć, czy potrzebujemy dodatkowych pracowników – jeśli tak to ilu, oraz jaką mamy perspektywę rozwoju na przyszłość. Świetną sprawą jest także wykaz mocnych i słabych stron pomysłu i planu biznesu, by ocenić swoje szanse na powodzenie. Myjnie na terenie dużego osiedla albo supermarketu, klientów mają praktycznie non-stop. Na taki luksus nie mogą jednak liczyć właściciele myjni zlokalizowanych na dość specyficznym terenie, których obiekty nie są np. widoczne z ulicy oraz są bez większej możliwości reklamy. Jeśli jednak ulokowane są one przy biurowcach, w których mieści się wiele firm, mogą funkcjonować dzięki klientom biznesowym – choć wtedy przede wszystkim w godzinach pracy tych firm.

Nakład finansowy

Mycie ręczne – choć trwa dłużej – z pewnością na starcie wymagało będzie zaangażowania mniejszych środków finansowych. Na same środki chemiczne, niezbędne do profesjonalnego umycia samochodu, nie trzeba wydać majątku. Jeśli posiada się odpowiedni obiekt, zakupi podstawowe narzędzia do spłukiwania – w zasadzie od razu można działać. Koszty obejmują przede wszystkim cena lokalu, cena urządzenia do ciśnieniowego mycia, tzw. karchera, oraz separatora – urządzenia, które nie pozwala na przedostanie się substancji chemicznych do gruntu. Koszt lokalu zależny jest od miejsca, karcher to kwota około 3-8 tys zł, natomiast separator to ok 6-12 tys. Dodatkowo w koszta wchodzi cena zużytej wody i środków myjących, na których nie powinniśmy oszczędzać, tak samo jak i na sprzęcie.
Warto także zadbać o wnętrze samochodu, dochodzi wtedy także cena odkurzacza samochodowego, którego koszt waha się w granicach 500-1000 zł.
Cały koszt to około 30-40 tys zł, na co składają się także koszty marketingowe – reklamowe.
Należy także pamiętać o kosztach serwisowania urządzeń.

Sprzęt i środki myjące

Decydując się na prowadzenie myjni nie warto oszczędzać na środkach chemicznych, odkurzaczach, maszynach ciśnieniowych, czy też ściereczkach antystatycznych i mleczku konserwującym do czyszczenia plastikowych elementów. Inwestycja w dobry sprzęt, szybko się zwróci – jakość usług będzie dzięki temu wyższa. Wyczyszczony samochód zarówno w środku, jak i na zewnątrz musi wyglądać dobrze. Karoseria powinna mieć połysk – nie mogą pojawić się na niej żadne zacieki. Dzięki temu klient będzie zadowolony i z większym prawdopodobieństwem do myjni wróci. A może poleci ją też innym? To w końcu najlepsza reklama.

Sezonowość

W tym biznesie sporo zależy od pogody. Jeśli jest zła, tzn. przez dłuższy czas są opady deszczu/śniegu, jest wietrznie czy mroźno lub odwrotnie – utrzymuje się bardzo dobra pogoda – automatycznie do myjni przyjeżdża mniej klientów. W takich sytuacjach klientom nie opłaca się myć samochodu, bo albo za chwilę znów będzie brudny, albo za bardzo się nie brudzi, więc Kierowca nie ma takiej potrzeby. Więcej klientów można się zaś spodziewać w okresie świąt. Choć zdarza się, że w tym okresie – mimo zapisów – w sytuacji gdy zaczynają się opady – klienci rezygnują z usługi. Dlatego czynnik pogodowy może spowodować, że w jakimś miesiącu do interesu będzie trzeba dołożyć.


Formalności

Pozostają jeszcze formalności. Do nich należy wystąpienie o zgodę na budowę myjni, następnie pozyskanie w urzędzie gminy w wydziale ochrony środowiska tzw. decyzję środowiskową.
We wniosku należy zamieścić:

  • opis przedsięwzięcia,
  • źródła zasilania w energię i wodę
  • w jaki sposób będą oczyszczane i odprowadzane zanieczyszczenia,
  • usytuowanie obiektu z drogą dojazdową
  • oszacowana ilość samochodów jaka będzie obsługiwana oraz jakie,

Trzeba dołączyć mapkę z nieruchomością oraz zaznaczonymi granicami działki inwestycyjnej.
Ponadto trzeba pozyskać pozwolenie wodno-prawne i zezwolenie na wytwarzanie odpadów.

 

Komentarze  

Leia
@ Leia 29.01.2018 23:25
Aż miło się czyta. I ile można wynieść z tego
artykułu. Po prostu super

Stop by my webpage mycie wysokościowe: http://[cenzura]moja -energia.pl/pl/26-in wertery-solarne/
Sławek Sznycel
@ Sławek Sznycel 09.01.2018 16:04
Jak dla mnie bardziej opłacalne, optymalne są myjnie bezdotykowe. Słyszałem że firma Aspera stawia gotowe myjnie, zastanawiam się nad tego typu biznesie, ponieważ mam działkę i trochę gotówki odłożone. Myjnia generuje spore zarobki.
Will
@ Will 01.01.2018 11:32
Artykuł genialny. Czekam na więcej

Feel free to surf to my weblog; http://yogastro.com/tag/pranie-dywanow: http://yogastro.com/tag/pranie-dywanow/
Iona
@ Iona 15.09.2017 23:28
Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na stronę.Review my [cenzura] http://oecomponents.net/category/przemysl/page/4/: http://oecomponents.net/category/przemysl/page/4/
Łysek
@ Łysek 29.04.2015 13:33
Po to ma się technologie żeby nie robic sezonowo. Nie lepiej mieć myjnie z optimy i moc robic caly rok? Do tego jeszcze można swiadczyc usługi czyszczące. I to mniejszym nakładem sił.
Jola
@ Jola 17.02.2015 17:12
[cenzura]DetailGarag e.com.pl Chłopaki najlepiej myją i sprzątają samochodu. Pełen profesjonalizm. Polecam.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Myjnia ręczna – biznes opłacalny stale czy jedynie sezonowy?

Myjnie samochodowe cieszą się dużą popularnością, która wzrasta wraz z coraz większą ilością samochodów na ulicach

Salon fryzjerski - wyczesany biznes?

Sprawdź bez czego nie powinno się zaczynać inwestycji w salon fryzjerski i jak przygotować biznesplan

Hostel – coraz popularniejszy, czym różni się od hotelu?

Nie jest trudno założyć hostel, pod warunkiem, że znajdzie się odpowiednio duży lokal, najlepiej w centrum miasta i posiada chociaż 50 tys. zł.

Reseller skyshop

Sky-Shop.pl poszukuje Resellerów

W ostatnim czasie platforma sklepowa Sky-Shop.pl postawiła na intensywny rozwój. Sky-Shop.pl proponuje pracę na intuicyjnym i funkcjonalnym...

Bar mleczny - smacznie i tanio, działalność z dofinansowaniem!

Bary mleczne święciły swoje triumfy w przeszłości, jako miejsca gdzie można tanio i dobrze zjeść, choć miały czarny PR nadal mają wiernych zwolenników.

Sklep spożywczy - jak otworzyć i prowadzić osiedlowy sklepik

Każdy przedsiębiorca musi uzbroić się w cierpliwość, zanim w końcu uda się rozwinąć skrzydła

Cukiernia - czy wystarczy talent i odrobina zmysłu biznesowego?

To dobry pomysł na biznes dla osób o doskonałym smaku i talencie artystycznym. Podstawą powodzenia naszej cukierni jest zagwarantowanie dobrej jakości.

Jak otworzyć SPA?

Niezbędne formalności, pozwolenia, na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czego potrzebujesz do otwarcia salonu SPA