Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 21.02.2014

KW_TAGS

Myjnie samochodowe cieszą się dużą popularnością, która wzrasta wraz z coraz większą ilością samochodów na ulicach. Podpowiemy jak otworzyć własną myjnię ręczną.

Zorientuj się na rynku

Pierwsze co należy uczynić to zanalizować rynek i otoczenie względem konkurencji, by utworzenie myjni było najkorzystniejsze. Dobrym pomysłem jest wypisanie wszystkich myjni w danym mieście bądź dzielnicy, bo być może rynek jest przesycony i cały biznes może się nie opłacać. Chyba, że zaproponujemy usługi niedostępne lub rzadkie u konkurencji – zorientuj się co konkurencja ma do zaproponowania i wyjdź ponad to. Świadczone kompleksowe usługi zawsze są mile widziane. Kolejną rzeczą jest oszacowanie na jaką ilość potencjalnych klientów możemy liczyć, czy potrzebujemy dodatkowych pracowników – jeśli tak to ilu, oraz jaką mamy perspektywę rozwoju na przyszłość. Świetną sprawą jest także wykaz mocnych i słabych stron pomysłu i planu biznesu, by ocenić swoje szanse na powodzenie. Myjnie na terenie dużego osiedla albo supermarketu, klientów mają praktycznie non-stop. Na taki luksus nie mogą jednak liczyć właściciele myjni zlokalizowanych na dość specyficznym terenie, których obiekty nie są np. widoczne z ulicy oraz są bez większej możliwości reklamy. Jeśli jednak ulokowane są one przy biurowcach, w których mieści się wiele firm, mogą funkcjonować dzięki klientom biznesowym – choć wtedy przede wszystkim w godzinach pracy tych firm.

Nakład finansowy

Mycie ręczne – choć trwa dłużej – z pewnością na starcie wymagało będzie zaangażowania mniejszych środków finansowych. Na same środki chemiczne, niezbędne do profesjonalnego umycia samochodu, nie trzeba wydać majątku. Jeśli posiada się odpowiedni obiekt, zakupi podstawowe narzędzia do spłukiwania – w zasadzie od razu można działać. Koszty obejmują przede wszystkim cena lokalu, cena urządzenia do ciśnieniowego mycia, tzw. karchera, oraz separatora – urządzenia, które nie pozwala na przedostanie się substancji chemicznych do gruntu. Koszt lokalu zależny jest od miejsca, karcher to kwota około 3-8 tys zł, natomiast separator to ok 6-12 tys. Dodatkowo w koszta wchodzi cena zużytej wody i środków myjących, na których nie powinniśmy oszczędzać, tak samo jak i na sprzęcie.
Warto także zadbać o wnętrze samochodu, dochodzi wtedy także cena odkurzacza samochodowego, którego koszt waha się w granicach 500-1000 zł.
Cały koszt to około 30-40 tys zł, na co składają się także koszty marketingowe – reklamowe.
Należy także pamiętać o kosztach serwisowania urządzeń.

Sprzęt i środki myjące

Decydując się na prowadzenie myjni nie warto oszczędzać na środkach chemicznych, odkurzaczach, maszynach ciśnieniowych, czy też ściereczkach antystatycznych i mleczku konserwującym do czyszczenia plastikowych elementów. Inwestycja w dobry sprzęt, szybko się zwróci – jakość usług będzie dzięki temu wyższa. Wyczyszczony samochód zarówno w środku, jak i na zewnątrz musi wyglądać dobrze. Karoseria powinna mieć połysk – nie mogą pojawić się na niej żadne zacieki. Dzięki temu klient będzie zadowolony i z większym prawdopodobieństwem do myjni wróci. A może poleci ją też innym? To w końcu najlepsza reklama.

Sezonowość

W tym biznesie sporo zależy od pogody. Jeśli jest zła, tzn. przez dłuższy czas są opady deszczu/śniegu, jest wietrznie czy mroźno lub odwrotnie – utrzymuje się bardzo dobra pogoda – automatycznie do myjni przyjeżdża mniej klientów. W takich sytuacjach klientom nie opłaca się myć samochodu, bo albo za chwilę znów będzie brudny, albo za bardzo się nie brudzi, więc Kierowca nie ma takiej potrzeby. Więcej klientów można się zaś spodziewać w okresie świąt. Choć zdarza się, że w tym okresie – mimo zapisów – w sytuacji gdy zaczynają się opady – klienci rezygnują z usługi. Dlatego czynnik pogodowy może spowodować, że w jakimś miesiącu do interesu będzie trzeba dołożyć.


Formalności

Pozostają jeszcze formalności. Do nich należy wystąpienie o zgodę na budowę myjni, następnie pozyskanie w urzędzie gminy w wydziale ochrony środowiska tzw. decyzję środowiskową.
We wniosku należy zamieścić:

  • opis przedsięwzięcia,
  • źródła zasilania w energię i wodę
  • w jaki sposób będą oczyszczane i odprowadzane zanieczyszczenia,
  • usytuowanie obiektu z drogą dojazdową
  • oszacowana ilość samochodów jaka będzie obsługiwana oraz jakie,

Trzeba dołączyć mapkę z nieruchomością oraz zaznaczonymi granicami działki inwestycyjnej.
Ponadto trzeba pozyskać pozwolenie wodno-prawne i zezwolenie na wytwarzanie odpadów.

 

Komentarze  

Nancy
@ Nancy 06.11.2017 07:03
Doskonałe ujęcie zagadnienia, wiele wnoszące do tematu.

Niestety, nie ze wszystkim mogę się zgodzić,ale i tak gratuluję autorowi.


Also visit my webpage :: czyszczenie okien maszyny: http://kreuj.eu/tag/sprzatanie-grobow-lodz/
Iona
@ Iona 15.09.2017 23:28
Tekst wartościowy, wiele wnoszący. Będę częściej zaglądać na stronę.Review my [cenzura] http://oecomponents.net/category/przemysl/page/4/: http://oecomponents.net/category/przemysl/page/4/
Łysek
@ Łysek 29.04.2015 13:33
Po to ma się technologie żeby nie robic sezonowo. Nie lepiej mieć myjnie z optimy i moc robic caly rok? Do tego jeszcze można swiadczyc usługi czyszczące. I to mniejszym nakładem sił.
Jola
@ Jola 17.02.2015 17:12
[cenzura]DetailGarag e.com.pl Chłopaki najlepiej myją i sprzątają samochodu. Pełen profesjonalizm. Polecam.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Cukiernia - czy wystarczy talent i odrobina zmysłu biznesowego?

To dobry pomysł na biznes dla osób o doskonałym smaku i talencie artystycznym. Podstawą powodzenia naszej cukierni jest zagwarantowanie dobrej jakości.

Trening czyni mistrza - firma szkoleniowa

W przypadku firmy szkoleniowej niezwykle istotnym elementem jest ...

Jak otworzyć SPA?

Niezbędne formalności, pozwolenia, na co zwrócić uwagę? Sprawdź, czego potrzebujesz do otwarcia salonu SPA

Sklep spożywczy - jak otworzyć i prowadzić osiedlowy sklepik

Każdy przedsiębiorca musi uzbroić się w cierpliwość, zanim w końcu uda się rozwinąć skrzydła

Myjnia ręczna – biznes opłacalny stale czy jedynie sezonowy?

Myjnie samochodowe cieszą się dużą popularnością, która wzrasta wraz z coraz większą ilością samochodów na ulicach

Bar mleczny - smacznie i tanio, działalność z dofinansowaniem!

Bary mleczne święciły swoje triumfy w przeszłości, jako miejsca gdzie można tanio i dobrze zjeść, choć miały czarny PR nadal mają wiernych zwolenników.

Własny blog - jak zarabić na blogowaniu?

Blog - to już nie tylko znana i popularna forma prowadzenia własnej strony, wielu blogerów zajmuje się tym zawodowo i czerpie stałe zyski

Jak otworzyć hotel i nie zginąć w gąszczu przepisów?

Zastanawiasz się nad otworzeniem niewielkiego hotelu ale boisz się formalności? Niepotrzebnie! Ten biznes nie jest obwarowany koncesjami, a jedynie...