Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej zawsze przychodzi moment kiedy kompetencje właściciela czy też pracowników są niewystarczające i należy zwrócić się o pomoc do firmy doradczej. Taka sytuacja może dotyczyć m.in. wprowadzania nowego produktu na rynek, ekspansji firmy na nowe rynki geograficzny czy też zmiany struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa. W tym miejscu z pomocą przychodzi nam firma doradcza, której wybór zaważy na przyszłości firmy. Jak wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania i zapewni rozwój przedsiębiorstwa? Przygotowaliśmy 7 punktów, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru.

Spotkaj się z potencjalnym usługodawcą

Spotkanie z firmą konsultingową, gdy pojawia się problem do rozwiązania jest kluczowym aspektem współpracy. Dobra firma doradcza powinna aktywnie słuchać i pracować nad propozycjami rozwiązań. Owocna współpraca może wymagać kilku takich spotkań, co świadczy o zaangażowaniu potencjalnego usługodawcy. Podczas rozmowy należy dokładnie sprecyzować oczekiwania względem projektu. Wiele firm konsultingowych często wspomina o indywidualnym podejściu do klienta, istotne jest sprawdzenie tego aspektu na spotkaniu.

Doświadczenie poparte liczbą zrealizowanych projektów

Doświadczenie jest ważne w każdym aspekcie naszego życia, szczególnie jeśli chodzi o biznes. Przy wyborze firmy doradczej także warto kierować się tą cechą. Przed spotkaniem z potencjalnym usługodawcą należy zapoznać się z jego działalnością i przygotować kilka pytań, które pomogą zweryfikować doświadczenie. Zapytaj o największe i najbardziej prestiżowe projekty, porusz kwestię historii firmy, a także współpracy z największymi graczami. Poproś o referencje od klientów związanych z Twoją branżą.

Zwróć uwagę na kompleksowość usług

Kompleksowość usług to ważna cecha każdej z firm konsultingowych. Szerokie grono ekspertów wyspecjalizowanych w różnych obszarach biznesu gwarantuje wysoką jakość analiz. Interdyscyplinarność usługodawcy sprawi, że otrzymasz wsparcie nie w jednym, a w kilku działaniach. Zwróć uwagę czy firma, której ofertą jesteś zainteresowany oferuje wsparcie przy wdrażaniu rekomendowanej w opracowanej analizę strategii rynku. Bardzo ważnej jest by klient nie pozostał tylko z przeanalizowanymi w raporcie danymi.

Oczekiwania

8% przedsiębiorców uważa, że usługodawca powinien jak najdokładniej poznać oczekiwania klienta, co do celu badania. Raport powinien być przygotowany ściśle ze wskazówkami klienta, o czym większość firm doradczych zapomina. Dlatego należy przetestować potencjalnego wykonawcę czy rzeczywiście słucha naszych potrzeb, czy dostosowuje projekt do naszych oczekiwań. Ważne jest również czy firma doradcza gwarantuje dostarczanie cotygodniowych statusów, które pozwalają wprowadzać ewentualne poprawki i dostosować usługę do oczekiwanych efektów.

Zastanów się jaka jest wartość dodana projektu

Raport czy też prezentacja nie może być tylko zbiorem i opracowaniem danych wtórnych, ale musi wnosić unikalne informacje będące wartością dodaną dla klienta. Podsumowaniem opracowania powinna być konkretna rekomendacja dla Twojego biznesu. Zwróć uwagę także na sposób przekazywania wiedzy. Powinien to być łatwy do analizy, syntetyczny dokument, który będzie prawdziwym wsparciem przy przeprowadzaniu zmian. Pamiętaj, że efektem współpracy z firmą doradczą powinny być konkrety możliwe do implementacji.

Pamiętaj, że fachowe publikacje i artykuły są świadectwem profesjonalizmu

Fachowe artykuły i publikacje pisane przez specjalistów z danej firmy świadczą o ich wysokim poziomie wiedzy merytorycznej, a także o ciągłym śledzeniu sytuacji na rynku. Ponadto jest to doskonałe źródło informacji o metodyce stosowanej przez firmę w analizach przygotowanych dla klientów. Warto zwrócić jednak uwagę czy publikacje przekazują praktyczną wiedzę pomocną przy prowadzeniu własnej firmy czy może są tworzone tylko w celach marketingowych.

Lojalność klientów to najlepsza reklama dla firmy

Liczba stałych klientów podejmujących po raz kolejny współpracę z firmą doradczą świadczą o wysokiej jakości jej usług, a także o wysokim poziomie satysfakcji klientów. Dlatego warto skontaktować się z dotychczasowymi klientami i zapytać ich o zadowolenie z wykonanych projektów.

Pamiętaj, że poczyniona inwestycja w usługę doradczą powinna przynieść przedsiębiorstwu znaczące korzyści, dlatego firma konsultingowa powinna spełniać szereg przedstawionych wymagań, co pozwoli na weryfikację rzetelnego wykonawcy. 

ConQuest Consulting
http://www.conquest.pl/

 

 

 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Kaizen, czyli jak zaangażować pracowników w usprawnianie...

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak przezwyciężyć opór pracowników przed zmianami w firmie?

porada-jak-pisa-seo-copywriter

Jak pracować efektywnie – porada od SEO copywritera

Sukces twórców tekstów SEO-wych zależy nie tylko od ich umiejętności i wiedzy, ale również dyscypliny i planowania pracy.

Oczami Klienta - Zrozumienie mechanizmów pozwoli dopasować ofertę

Nietrafne oceny dokonywane przez klientów wynikają najczęściej z presji czasu bądź stopnia komplikacji oferty

Jak wybrać firmę doradczą? 7 punktów, które Ci pomogą

W trakcie prowadzenia firmy zawsze przychodzi moment kiedy kompetencje właściciela czy też pracowników są niewystarczające

Strategia-dystrybucji-leadsmansion

Strategia dystrybucji treści dla portalu informacyjnego. Jakimi...

Z prowadzeniem portalu informacyjnego wiąże się dość ważna rola – dostarczanie użytkownikom wiadomości na temat szybko zmieniającej się rzeczywistości...

Zmiany w normie ISO 9001

Zarządzanie organizacją w oparciu o jakość jest standardem na całym świecie. Do tej pory już ponad milion firm, instytucji, fundacji oraz innego rodzaju...

Siedziba firmy we własnym mieszkaniu?

Rejestracja działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu może być opłacalna w kilku przypadkach

Kody PKD - pytania czytelników [Poradnik]

Kto nadaje kody PKD i kiedy są potrzebne, oraz czy można zmienić PKD przy zmianie profilu działalności [FAQ]