Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 21.01.2014

KW_TAGS

Trudna sytuacja na rynku zmusiła wielu mikroprzedsiębiorców do znaczącego ograniczenia zakresu ochrony swojego biznesu. Nowe firmy na ogół albo całkowicie rezygnują z podpisywania umów z towarzystwami, albo nie wykraczają poza niezbędne minimum. Eksperci przekonują, że podstawowa polisa wydaje się być jednak niezbędna do prowadzenia działalności – od jakich następstw warto zabezpieczyć swój biznes? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

3 podstawowe grupy ubezpieczeń z myślą o małej firmie

Zakres polis ubezpieczeniowych dla małych firm możemy podzielić na kilka bloków – odpowiednio na ubezpieczenia rzeczowe, osobowe i cywilne.

Pierwsze z nich, tj. rzeczowe pozwalają na zabezpieczenie majątku – nieruchomości i ruchomości. W tej kategorii, ubezpieczenie chroni przedsiębiorcę przez losowymi zdarzeniami, a w tym m.in. ogniem, powodzią itd. W zależności od wysokości składki, do dyspozycji małego biznesu jest przynajmniej kilka katalogów i tak np. podstawowy katalog FLEXA zapewnia wsparcie finansowe w zakresie wybuchu, ognia czy uszkodzeń wywołanych przez uderzenie pioruna; dalej mamy już rozszerzenia EX oraz EC, w których można znaleźć zalanie, gradobicie, osunięcie ziemi, deszcz oraz wiele innych.

W zależności od potrzeb i oczekiwań, w tej kategorii wyróżniamy także ubezpieczenia transportowe, kradzieżowe, techniczne, ubezpieczenia maszyn oraz sprzętu elektronicznego.

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – obowiązek każdego przedsiębiorcy

Największą grupą ubezpieczeń są tzw. „ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej” - do tej kategorii możemy zakwalifikować wszelkie zabezpieczenia przez wyrządzeniem rzeczowej oraz osobowej szkody w zakresie prowadzonej działalności i co ważne – także posiadanego przez nią mienia.

Dla większości małych firm, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej będą sprowadzały się do OC w przypadku floty samochodowej, chociaż do tej grupy zaliczamy także kilka innych. Popularnym, obowiązkowym ubezpieczeniem w zależności od specjalizacji może być np. obowiązkowe ubezpieczenie biura rachunkowego od odpowiedzialności za wykonywaną przez nią działalność oraz kilka innych. Obowiązek ubezpieczenia może wynikać także z zewnętrznych umów w zakresie odpowiedzialności cywilnej w przypadku szczególnych grup zawodowych.

W trosce o bezpieczeństwo pracownika

W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, kluczowym zadaniem małego przedsiębiorcy jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia dla pracownika. Tutaj do wyboru jest przynajmniej kilka modyfikacji ochrony, które wynikają bezpośrednio z charakteru pracy i tak np. pracownika biurowego warto objąć ubezpieczeniem rodzinnym (kompleksowa ochrona rodziny na wypadek m.in. śmierci pracownika – przedsiębiorca w takim wypadku nie zostanie obciążony odprawą pośmiertną), a budowniczego ubezpieczeniem wykluczającym nieszczęśliwy wypadek.

Przypomnijmy, że poza samym bezpieczeństwem, ubezpieczenie pracownika to także wartość dodatnia do pracy zespołu, nierzadko znacznie lepiej motywująca od regularnej podwyżki.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Jedno konto ZUS - jakie zmiany weszły wraz z nowym rokiem?

Ministerstwo Rodziny, Pracy Polityki Społecznej zatwierdziło zmianę w systemie opłacania składek dla przedsiębiorców. Od 2018 roku każdy przedsiębiorca...

Co trzeba wiedzieć wybierając Biuro rachunkowe

Pomimo wielu zapowiedzi i prób uproszczenia przepisów prawno-podatkowych związanych z prowadzeniem działalności, sektor ten dalej kryje wiele pułapek.

Rejestr GIODO a regulamin sklepu www

Po powszechnej modzie na „przyjazne ostrzeżenia”, pochodzące od wszelakich stowarzyszeń pro-konsumenckich...

Czy opłaca się połączyć etat z własną firmą?

Etat i własna firma, a gdyby tak spróbować połączyć obie możliwości? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania?

Telefon służbowy - jak pracownik powinien go używać na urlopie czy...

Telefon służbowy  jest  narzędziem pracy, którego pracownik używa w trakcie wykonywania czynności służbowych.

kruczki w umowach

Kruczki w umowach leasingowych - czego należy się wytrzegać?

Leasing należy do najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania inwestycji w biznesie. Rynek rośnie w dynamicznym tempie.

intercyza

Czy intercyza pomoże uchronić majątek?

Jest to jeden z największych mitów, jakie funkcjonują w świadomości milionów ludzi. Przyjrzyjmy się intercyzie trochę bliżej…

Wystawianie faktur przed datą sprzedaży

Każdy, kto miał do czynienia z wystawianiem faktur, znał ta zasadę: data wystawienia faktury nie może być wcześniejsza, niż data sprzedaży.