Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 21.01.2014

KW_TAGS

kruczki w umowach

Leasing należy do najpopularniejszych form zewnętrznego finansowania inwestycji w biznesie. Rynek rośnie w dynamicznym, 13-procentowym tempie (dane na IV kw. 2013r.), ale to z kim i jaką umowę warto podpisać, należałoby dokładnie prześledzić. Bywa bowiem, że w dokumentacji, leasingodawcy zawierają liczne kruczki prawne, które w trakcie trwania umowy, mogą dostarczać klientowi niemałych trudności.

Przed podpisaniem umowy, kluczowym jest dokładne rozpoznanie rynku i zwrócenie uwagi na szczegółowe warunki wykupu ubezpieczenia, ostateczny koszt leasingu, a także proces wypowiedzenia umowy i oprocentowanie nominalne. Od czego zacząć?

Wybór odpowiedniego partnera biznesowego jest najważniejszy

Dobór właściwej firmy leasingowej nie jest z pozoru łatwy. Rynek jest dobrze nasycony, a w branży działają zarówno większe podmioty z wieloletnim doświadczeniem i renomą oraz początkujący przedsiębiorcy.

Warto zwrócić uwagę, czy firma, której umową jesteśmy zainteresowani należy do większej grupy kapitałowej, od kiedy działa na rynku i z kim współpracowała do tej pory. Bywa, że firmy leasingowe specjalizują się w obsłudze konkretnej grupy klienckiej, co może dobrze rokować na przyszłą współpracę.

Warunki współpracy, czyli jak nie wpaść w pułapkę prawną

O tym ile ostatecznie przyjdzie nam zapłacić firmie leasingowej za sfinansowanie zakupu samochodu zadecyduje kilka czynników. Szczególną uwagę należy poświęcić nominalnemu oprocentowaniu (firmy stosują stałe oraz zmienne stopy procentowe), wpłacie początkowej, okresowi obowiązywania umowy oraz wartości wykupu ubezpieczenia.

Najważniejszym wydaje się być wpłata początkowa zwana też tzw. czynszem inicjalnym. Od jego wysokości zależeć będzie wysokość miesięcznych rat – na ogół firmy leasingowe podają jej dokładną wartość w umowie. Klient zostaje zobowiązany do uregulowania należności z chwilą podpisania dokumentacji, albo przy odbieraniu usługi. Warto przy tym zwrócić uwagę czy we wpłacie początkowej, firma zawarła koszt rejestracji pojazdu i spytać obsługę o końcowy koszt leasingu – zdarza się, że w zestawieniu klientowi nie doliczany jest koszt wykupu, co tylko pozornie podnosi atrakcyjność umowy.

Istotnymi punktami w dokumentacji przygotowywanej przez firmę leasingową są także: koszty związane z cesją leasingu oraz ubezpieczeniem pojazdu (warto spytać o możliwość podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeń na własną rękę; wieloletnia historia OC i AC daje szanse na wypracowanie atrakcyjniejszych zniżek).

 

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie

W ramach urlopu wypoczynkowego, każdemu pracownikowi przysługują cztery dni tak zwanego urlopu na żądanie.

zasiłek

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

Kiedy przysługuje im zasiłek macierzyński, pod jakimi warunkami, jak długo trzeba opłacać składki i jakich formalności należy dopełnić?

Etat-czy-wlasna-firma

Co lepsze: własna firma czy etat?

Pytanie postawione w tytule zdaje się być nierozstrzygalnym dylematem. To tak, jakby zapytać czy lepszy jest rosół czy pomidorowa? Nie ma dobrej...

Samozatrudnienie - jaką umowę wybrać i jak obniżyć koszty?

W porównaniu do stosunku pracy, współpraca z jednoosobowym przedsiębiorcą umożliwia pracodawcy znaczne obniżenie kosztów.

Zamiast zawieszenia - przerwa w działalności gospodarczej

Nie musisz zawieszać działalności gospodarczej, a możesz zgłosić przerwę w jej prowadzeniu. Jaka jest różnica?

Cena na metce ceną sprzedaży - uważaj na błędy!

Co w sytuacji gdy przy kasie klient dowiaduje się że wybrany produkt, w rzeczywistości jest droższy niż cena na metce?

Wystawianie faktur przed datą sprzedaży

Każdy, kto miał do czynienia z wystawianiem faktur, znał ta zasadę: data wystawienia faktury nie może być wcześniejsza, niż data sprzedaży.

Jedno konto ZUS - jakie zmiany weszły wraz z nowym rokiem?

Ministerstwo Rodziny, Pracy Polityki Społecznej zatwierdziło zmianę w systemie opłacania składek dla przedsiębiorców. Od 2018 roku każdy przedsiębiorca...