Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 30.03.2013

KW_TAGS

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści, a mogą pojawić się nawet poważne problemy.

Jeden leasingodawca to wygoda

Niewątpliwie tak. Korzystając z usług jednego leasingodawcy na przestrzeni wielu lat zna się już jego praktyki i procedury postępowania. Wiadomo co robić i z kim kontaktować się w przypadku szkód i innych „przygód” w trakcie korzystania z przedmiotu.

Również sam leasingodawca zna historię współpracy z danym przedsiębiorcą, dzięki czemu - często (choć nie zawsze) – łatwiej jest uzyskać jego zgodę na zawarcie kolejnych umów.

Na tym koniec korzyści – nie ma oszczędności

Przede wszystkim wiązanie się z jednym leasingodawcą nie daje żadnych oszczędności finansowych. Nawet posiadając aktywnych kilka umów leasingu wszelkie opłaty, koszty ubezpieczeń, wezwań, itp. i tak naliczane są oddzielnie do każdej z nich.

Oferta nie będzie tańsza…

… jeśli się o nią nie „zawalczy”. Niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że zawierając drugą i kolejne umowy leasingu z dotychczasowym finansującym są traktowani w sposób uprzywilejowany i dostają korzystniejsze, czytaj tańsze, warunki finansowania. Niektóre firmy bardzo szybko nadają status np.: „złotego klienta”, itp., żeby wzmocnić wrażenie specjalnego traktowania.

Niestety często jest dokładnie odwrotnie. Stały klient traktowany jest często jako taki, o którego nie trzeba już spcjalnie walczyć, bo najczęściej z wygody, braku czasu albo opieszałości nie chce mu się porównać otrzymanej oferty z konkurencyjnymi.

Oczywiście często można dostać warunki lepsze od standardowych, ale dopiero jeżeli wspomni się o tym, że porówna się je z konkurencją.

To trochę jak z sieciami komórkowymi – klienci, którzy nie upomną się o swoje, otrzymują warunki przedłużenia umowy jedynie ze standardowo przewidzianymi dla każdego, tzw. rabatami i bonusami.

Trudności płatnicze mogą mieć przykre konsekwencje

Praktycznie każda z firm leasingowych zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia wszystkich aktywnych umów, choćby tylko na jednej z nich widniało zadłużenie.

W trudnej sytuacji gospodarczej praktycznie każdy przedsiębiorca, choćby najlepszy płatnik może utracić chwilowo płynność finansową. Jeżeli leasingodawca skorzysta z przysługujących mu praw, to nagle zagrożone mogą stać się wszystkie posiadane umowy, choćby część z nich była opłacana terminowo.

Ciężko jest wtedy także – ratując swoją sytuację ekonomiczną – zwrócić część przedmiotów leasingu, aby zmniejszyć miesięczne obciążenia i rzetelnie kontynuować pozostałe. Wszelkie powstałe zobowiązania czy spory po oddaniu niektórych przedmiotów mogą rzutować na pozostałe umowy z odmową prawa do wykupu włącznie.

Powyższy przykład to oczywiście skrajność, niemniej zdarzają się takie sytuacje i dotknąć mogą każdego kto ma choćby przejściowe problemy.

Nie chcemy też demonizować wiązania się z jednym leasingodawcą, jednak w obliczu niewielu korzyści doradzamy, aby nie wykazywać się przesadną lojalnością – zwłaszcza jeśli stoi za nią wyłącznie własna, pozorna wygoda.

Przed zawarciem kolejnych umów zawsze warto jest trzymać rękę na pulsie i zorientować się w propozycjach firm konkurencyjnych. 

Portal FmLeasing.pl
www.fmleasing.pl
 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika?

Ile kosztuje zatrudnienie przez przedsiębiorcę pracownika w oparciu o różnorodne umowy, ile wynoszą składki na ZUS, a ile pokrywa pracownik.

Rozliczenie podatki

Rozliczanie usług budowlanych w świetle nowelizacji ustawy o podatku...

Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy rozszerzenia katalogu czynności rozliczanych w...

Ubezpieczenie dla małej firmy w związku z trudną sytuacją rynkową

Trudna sytuacja na rynku zmusiła wielu mikroprzedsiębiorców do znaczącego ograniczenia zakresu ochrony swojego biznesu.

VAT: jak przeliczyć walutę obcą na złotówki?

Należy prawidłowo przeliczyć podstawę opodatkowania na złotówki. Podatnik nie musi stosować kursów wymiany ogłaszanych przez NBP...

Działalność gospodarcza a działalność rolnicza

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych co do zasady regulują opodatkowanie wszelkich dochodów osób fizycznych.

Rower, skuter czy motocykl - co korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Choć z firmowym środkiem transportu kojarzy się najczęściej samochód, to warto pamiętać, że przepisy nie zabraniają używania w przedsiębiorstwie także...

Zasiłek chorobowy, a prawo do zasiłku

Utrata prawa do zasiłku chorobowego następuje w kilku przypadkach, warto znać przepisy, gdyż mają charakter bezwzględny.

GIODO - Przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych

W każdej firmie prowadzone są różnorodne działania marketingowe. Sprawdź, jak powinno wyglądać przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych