Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 30.03.2013

KW_TAGS

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści, a mogą pojawić się nawet poważne problemy.

Jeden leasingodawca to wygoda

Niewątpliwie tak. Korzystając z usług jednego leasingodawcy na przestrzeni wielu lat zna się już jego praktyki i procedury postępowania. Wiadomo co robić i z kim kontaktować się w przypadku szkód i innych „przygód” w trakcie korzystania z przedmiotu.

Również sam leasingodawca zna historię współpracy z danym przedsiębiorcą, dzięki czemu - często (choć nie zawsze) – łatwiej jest uzyskać jego zgodę na zawarcie kolejnych umów.

Na tym koniec korzyści – nie ma oszczędności

Przede wszystkim wiązanie się z jednym leasingodawcą nie daje żadnych oszczędności finansowych. Nawet posiadając aktywnych kilka umów leasingu wszelkie opłaty, koszty ubezpieczeń, wezwań, itp. i tak naliczane są oddzielnie do każdej z nich.

Oferta nie będzie tańsza…

… jeśli się o nią nie „zawalczy”. Niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że zawierając drugą i kolejne umowy leasingu z dotychczasowym finansującym są traktowani w sposób uprzywilejowany i dostają korzystniejsze, czytaj tańsze, warunki finansowania. Niektóre firmy bardzo szybko nadają status np.: „złotego klienta”, itp., żeby wzmocnić wrażenie specjalnego traktowania.

Niestety często jest dokładnie odwrotnie. Stały klient traktowany jest często jako taki, o którego nie trzeba już spcjalnie walczyć, bo najczęściej z wygody, braku czasu albo opieszałości nie chce mu się porównać otrzymanej oferty z konkurencyjnymi.

Oczywiście często można dostać warunki lepsze od standardowych, ale dopiero jeżeli wspomni się o tym, że porówna się je z konkurencją.

To trochę jak z sieciami komórkowymi – klienci, którzy nie upomną się o swoje, otrzymują warunki przedłużenia umowy jedynie ze standardowo przewidzianymi dla każdego, tzw. rabatami i bonusami.

Trudności płatnicze mogą mieć przykre konsekwencje

Praktycznie każda z firm leasingowych zastrzega sobie prawo do wypowiedzenia wszystkich aktywnych umów, choćby tylko na jednej z nich widniało zadłużenie.

W trudnej sytuacji gospodarczej praktycznie każdy przedsiębiorca, choćby najlepszy płatnik może utracić chwilowo płynność finansową. Jeżeli leasingodawca skorzysta z przysługujących mu praw, to nagle zagrożone mogą stać się wszystkie posiadane umowy, choćby część z nich była opłacana terminowo.

Ciężko jest wtedy także – ratując swoją sytuację ekonomiczną – zwrócić część przedmiotów leasingu, aby zmniejszyć miesięczne obciążenia i rzetelnie kontynuować pozostałe. Wszelkie powstałe zobowiązania czy spory po oddaniu niektórych przedmiotów mogą rzutować na pozostałe umowy z odmową prawa do wykupu włącznie.

Powyższy przykład to oczywiście skrajność, niemniej zdarzają się takie sytuacje i dotknąć mogą każdego kto ma choćby przejściowe problemy.

Nie chcemy też demonizować wiązania się z jednym leasingodawcą, jednak w obliczu niewielu korzyści doradzamy, aby nie wykazywać się przesadną lojalnością – zwłaszcza jeśli stoi za nią wyłącznie własna, pozorna wygoda.

Przed zawarciem kolejnych umów zawsze warto jest trzymać rękę na pulsie i zorientować się w propozycjach firm konkurencyjnych. 

Portal FmLeasing.pl
www.fmleasing.pl
 

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Czy ZUS może podważyć wysokość wynagrodzenia?

ZUS może uznać, że nie doszło do współpracy w prowadzeniu działalności gospodarczej i też nie chcieć przyznać prawa do świadczeń 

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą (również dla zleceniobiorców m.in) dobrowolne.

Dlaczego warto składać odwołanie od decyzji ZUSu?

Postępowanie w sprawach odwołań od decyzji ZUS jest wolne od kosztów i opłat sądowych, ale nie tylko dlatego warto się odwoływać!

Ubezpieczenie dla małej firmy w związku z trudną sytuacją rynkową

Trudna sytuacja na rynku zmusiła wielu mikroprzedsiębiorców do znaczącego ograniczenia zakresu ochrony swojego biznesu.

Terminy opłacania składek ZUS, kiedy płacić ubezpiecznie?

Opłacenie składek na ZUS 10 dnia miesiąca też może spowodować niedopełnienie terminu, jeśli zrobimy to późnym wieczorem. Dlaczego?

Jakie plusy ma fakturowanie online i czy jest opłacalne?

Fakturowanie online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które docenia coraz więcej przedsiębiorców w Polsce.

VAT: jak przeliczyć walutę obcą na złotówki?

Należy prawidłowo przeliczyć podstawę opodatkowania na złotówki. Podatnik nie musi stosować kursów wymiany ogłaszanych przez NBP...

Telefon służbowy - jak pracownik powinien go używać na urlopie czy...

Telefon służbowy  jest  narzędziem pracy, którego pracownik używa w trakcie wykonywania czynności służbowych.