Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 02.04.2013

KW_TAGS

Pomimo wielu zapowiedzi i prób uproszczenia przepisów prawno-podatkowych związanych z prowadzeniem działalności w naszym kraju, sektor ten dalej kryje wiele pułapek. Niejednokrotnie interpretacja przepisu uzależniona jest od urzędnika, a skomplikowane przepisy są sprzeczne lub wzajemnie się wykluczają. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma możliwość samemu prowadzić swoją księgowość, jednak ważna aby zadał sobie pytanie: czy nie lepiej te dziesiątki, a może i setki godzin niezbędne do zaznajomienia się z przepisami prawa, przeznaczyć na rozwój swojej firmy, a księgowość zostawić profesjonaliście?

Mając za sobą już decyzje o przekazaniu obsługi księgowej zawodowcom, należy zadać sobie kolejne pytanie: jaką firmę wybrać, według jakich kryteriów? czy na pewno najtańsze Biuro rachunkowe jest najlepszym wyborem?

Polecamy spojrzeć na ten problem poprzez pięć najbardziej istotnych dla przedsiębiorców kwestii:

Wiedza i rzetelność poparta Certyfikatem

Posiadanie certyfikatu ministra finansów do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych jest koniecznością. Jeśli Biuro nie posiada takiego zaświadczenia działa niezgodnie z prawem [ustawa o rachunkowości, dział 8a] Można również sprawdzić czy podmiot/osoba prowadząca nasze księgi jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych. Informację o posiadanych uprawnieniach można sprawdzić w rejestrze Departamentu Rachunkowości Ministerstwa Finansów.

Z jaką firmą i na jaką kwotę Biuro podpisało ubezpieczenie

Zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów, Biura rachunkowe mają obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej [DzU nr234, poz.1576], kwota ubezpieczenia to 15 000 euro przy czynnościach z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i czynności doradztwa podatkowego. Przedsiębiorca ma prawo wiedzieć z jakim partnerem ubezpieczeniowym Biuro rachunkowe podpisało ubezpieczenie oraz na jaką kwotę. Renomowane Biura księgowe dbają aby kwota ubezpieczenia byłą adekwatna do wielkości prowadzonej działalności gospodarczej.

Zakres i jakość świadczonych usług w stosunku do ceny

Czynnik chyba najbardziej oczywisty dla każdego przedsiębiorcy, który każdą złotówkę ogląda dwa razy przed jej wydaniem.

Komentarze  

Super Księgi
@ Super Księgi 10.02.2015 14:10
Biuro Rachunkowe Super Księgi http://superksiegi.pl/ oferuje kompleksową obsługę księgowości m.in. ewidencję PKPiR, rozliczenia z ZUS, obsługę kadrową i płacową czy miękką windykację. Dzięki naszej pomocy usprawnisz działania swojej firmy, zaoszczędzisz czas oraz zyskasz gwarancję profesjonalnego obsłużenia Twojego biznesu.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Umowa z firmą windykacyjną - na co warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze, w umowie należy bardzo precyzyjnie określić jej przedmiot, tj. czy umowa ma charakter ramowy, czy też dotyczy jednorazowej usługi...

intercyza

Czy intercyza pomoże uchronić majątek?

Jest to jeden z największych mitów, jakie funkcjonują w świadomości milionów ludzi. Przyjrzyjmy się intercyzie trochę bliżej…

zasiłek

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

Kiedy przysługuje im zasiłek macierzyński, pod jakimi warunkami, jak długo trzeba opłacać składki i jakich formalności należy dopełnić?

Czy warto współpracować tylko z jedną firmą leasingową?

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści

Jakie plusy ma fakturowanie online i czy jest opłacalne?

Fakturowanie online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które docenia coraz więcej przedsiębiorców w Polsce.

Prawa, skutki i obowiązki dwóch umów z jednym pracownikiem

Sytuacja w której pracownika łączą z tym samym pracodawcą np. dwie umowy o pracę – nie jest zabroniona przepisami Kodeksu pracy.

zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński z etatu i działalności gospodarczej jednocześnie

Osób pracujących na etacie (na podstawie umowy o pracę) zawsze podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Rower, skuter czy motocykl - co korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Choć z firmowym środkiem transportu kojarzy się najczęściej samochód, to warto pamiętać, że przepisy nie zabraniają używania w przedsiębiorstwie także...