Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 12.08.2014

KW_TAGS

Każdy, kto miał do czynienia z wystawianiem faktur, znał ta zasadę: data wystawienia faktury nie może być wcześniejsza, niż data sprzedaży. Ale ta zasada od początku 2014 nie jest już aktualna – zgodnie z przepisami, wolno wystawiać faktury przed datą sprzedaży. Oto szybki przegląd wątpliwości, związanych z wystawianiem takich faktur.

Czy muszę od razu zapłacić podatek dochodowy od takiej faktury?

Nie. Kwota netto z faktury staje się przychodem dopiero w dacie sprzedaży, i data wystawienia faktury – wcześniejsza czy późniejsza – tego nie zmienia.

Czy muszę od razu zapłacić podatek VAT od takiej faktury?

Nie. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, kwotę podatku VAT z faktury należy rozliczyć w miesiącu, w którym dokonano sprzedaży, a nie według daty wystawienia faktury. Wyjątkiem są tu usługi budowlane, wydawnictwa, oraz dostawy tzw. mediów i czynsze – w przypadkach tych usług, sprzedający mają obowiązek rozliczać VAT w miesiącu wystawienia faktury.

Otrzymałem fakturę wystawioną przed datą sprzedaży. Czy mogę od niej odliczyć VAT?

Jeżeli sprzedawca nie musiał zapłacić VAT od tej faktury, to kupujący niestety nie ma prawa do odliczenia tego VAT. Od takiej faktury odliczymy VAT dopiero w miesiącu, w którym przypada data sprzedaży (z uwzględnieniem ww. wyjątków).

Otrzymałem fakturę wystawioną przed datą sprzedaży. Czy mogę ją wrzucić w koszty?

Wprawdzie taką fakturę, zgodnie z przepisami, należy wpisać do książki podatkowej pod datą wystawienia dokumentu, to zaliczyć do kosztów – wolno dopiero w momencie zrealizowania usługi czy dostarczenia dostawy.

Jak określić na takiej fakturze datę sprzedaży, jeżeli nie jest jeszcze pewna?

Na fakturze powinniśmy wpisać konkretną datę sprzedaży, nawet jeżeli jest to przyszła data. To w praktyce gospodarczej niepewność tej przyszłej daty może okazać się największym problemem. W takiej sytuacji lepiej pozostać przy tradycyjnej fakturze proforma.

Czy ten przepis dotyczy również faktur zaliczkowych?

Tak. Oznacza to, że tak jak faktury można wystawiać przed datą sprzedaży, tak faktury zaliczkowe można wystawiać przed datą wpłaty zaliczki.

Jola Uździcka
Dyrektor Działu Marketingu
Streamsoft

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Rozliczenie usługi cateringowej w ujęciu przepisów PDOP

Co do zasady przepisy ustawy o PDOP uniemożliwiają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług.

Deklaracja-PCC3

PCC-3(5) - Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych

Formularz PCC-3(5) - Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w formacie PDF.

Działalność gospodarcza a działalność rolnicza

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych co do zasady regulują opodatkowanie wszelkich dochodów osób fizycznych.

Ubezpieczenie dla małej firmy w związku z trudną sytuacją rynkową

Trudna sytuacja na rynku zmusiła wielu mikroprzedsiębiorców do znaczącego ograniczenia zakresu ochrony swojego biznesu.

Przedawnienie składek ZUS. Czy na pewno musisz opłacić zaległe...

Masz zaległości z tytułu płatności składek w ZUS? Przeczytaj co zrobić w sytuacji, gdy ZUS domaga się zwrotu składek za okres kilku lat wstecz?

Co trzeba wiedzieć wybierając Biuro rachunkowe

Pomimo wielu zapowiedzi i prób uproszczenia przepisów prawno-podatkowych związanych z prowadzeniem działalności, sektor ten dalej kryje wiele pułapek.

Jakie koszty może odliczyć grafik i programista komputerowy?

Ujmowanie w kosztach wydatków związanych z działalnością gospodarczą to korzystna opcja pozwalająca na obniżenie podatku dochodowego. Oto 6 wydatków…

Obowiązki podatkowe - VAT 2014

Modyfikacjom uległy tak podstawowe instytucje jak podstawa opodatkowania, obowiązek podatkowy czy sposób fakturowania.