Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 28.12.2014

KW_TAGS

Od początku 2015 r. zmniejszy się liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Do zakupu oraz instalacji urządzenia zobligowani zostaną m.in. lekarze, prawnicy, mechanicy samochodowi czy kosmetyczki. Odpowiednie rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Kogo mają dotyczyć nowe przepisy?

Już za niecałe dwa miesiące kolejna grupa przedsiębiorców straci prawo do zwolnienia ze stosowania kas rejestrujących. Taki przywilej nie będzie już dostępny m.in. w kontekście świadczenia usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów,
  • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,
  • doradztwa podatkowego,
  • prawniczych (z wyłączeniem czynności notarialnych),
  • fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

Przedsiębiorcy, którzy stracą zwolnienie będą musieli najpóźniej do 1 marca 2015 r. zakupić i rozpocząć używanie kasy fiskalnej. Taki obowiązek zostanie na nich narzucony odgórnie. Oznacza to, że nie będzie ich obowiązywało żadne inne zwolnienie (np. ze względu na wysokość obrotu).

[!] Nowe regulacje mają obowiązywać przez dwa lata najbliższe lata.

Ministerstwo Finansów uzasadniając projekt wprowadzenia nowych przepisów zwróciło uwagę na fakt, że za jakiś czas znikną wszelkie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych przy sprzedaży na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności gospodarczej. To jednak proces, który zostanie rozciągnięty w czasie. Omawiane rozporządzenie ma jedynie zawęzić zakres zwolnień.

Powyższy termin instalacji urządzenia dotyczy tylko osób, które już działają w tych zawodach. Przedsiębiorcy dopiero zamierzający pracować w jednym z wymienionych przez nowe przepisy obszarów będą zobligowani używać urządzenia od dnia rozpoczęcia takiej działalności.

Limit obrotu pozostanie ten sam

W rozporządzeniu, które ma zacząć funkcjonować od stycznia znalazł się również katalog zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Resort finansów nie zdecydował się na zmianę wysokości limitu obrotu sprzedaży na rzecz osób prywatnych.

Aktualnie jeśli kwota sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku 20 tys. zł to urządzenia nie trzeba instalować (chyba, że taka konieczność narzucona jest odgórnie). W przypadku przedsiębiorców rozpoczynających działalność limit wylicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności. I tutaj nic się nie zmieni.

Z 1 stycznia 2015 r. do całości obrotu nie będzie się już jednak wliczało dostawy nieruchomości, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób prywatnych nie straci zwolnienia z kasy fiskalnej jeśli przekroczenie limitu spowoduje zbycie np. samochodu.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Działalność w czasie choroby

Zawieszenie działalności w czasie choroby

Przedsiębiorcy z różnych względów decydują się na przerwę w prowadzeniu własnej firmy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zawieszenie działalności w czasie...

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy - komu przysługuje i w jakim wymiarze

Jak pracownik nabywa prawa do urlopu, kiedy on przysługuje i w jakim wymiarze. Co się dzieje z niewykorzystanym i kiedy można pracownika odwołać z urlopu?

Kasy fiskalne dla lekarzy, prawników, samochodów i kosmetyczek

Od początku 2015 r. zmniejszy się liczba przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Zawieszenie działalności na czas choroby

Zawieszenie działalności w czasie choroby również jest możliwe.  Czy świadczenia z tytułu niezdolności do pracy wypłacane z ZUS-u nie będą w takiej...

Prywatne rzeczy w firmie - mogą stanowić koszt?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w działalności gospodarczej wykorzystywać prywatny majątek przedsiębiorcy.

zasiłek

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

Kiedy przysługuje im zasiłek macierzyński, pod jakimi warunkami, jak długo trzeba opłacać składki i jakich formalności należy dopełnić?

okiem prawnika

Spółka cywilna - zalety i wady, okiem prawnika

Spółka cywilna ciągle pozostaje najpopularniejszą formą współpracy dwu i więcej przedsiębiorców. Jej zaletą jest łatwość i niskie koszty utworzenia... ...

Czy opłaca się połączyć etat z własną firmą?

Etat i własna firma, a gdyby tak spróbować połączyć obie możliwości? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania?