Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 01.01.2015

KW_TAGS

Ubezpieczenie chorobowe jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą (również dla zleceniobiorców m.in) dobrowolne. Od zgłoszenia się do niego zależy w przyszłości prawo do korzystania z zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, czy zasiłku macierzyńskiego. Dlatego tak ważne jest prawidłowe zgłoszenie się do tego ubezpieczenia.

Niestety w swojej praktyce spotkałam się już wielokrotnie z tym, że nawet doświadczone Księgowe miały problem ze znajomością poniższego przepisu i prawidłowego jego stosowania. Skutków niewłaściwego zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nie da się już niejednokrotnie odwrócić.

Od kiedy podlegamy dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu?

Zgodnie z Art. 14. Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

1. Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony, z zastrzeżeniem ust. 1a. Objęcie dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku tylko wówczas, gdy zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie dokonane w terminie określonym w art. 36 ust. 4 (dotyczy zgłoszenie się do ubezpieczeń po raz pierwszy w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej lub jej odwieszenia). 

Wynika z powyższego, że osoba, która ma prawo przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń (emerytalnego i rentowych lub chorobowego), może zgłosić się do tych ubezpieczeń w dowolnie wybranym terminie. Objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami następuje jednak nie wcześniej niż od dnia złożenia wniosku. Nie można zostać objętym tymi ubezpieczeniami wstecz.

Wyjątek jest tylko w jednym wypadku:

„Jeśli zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zostanie złożone razem ze zgłoszeniem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w terminie ustawowym, czyli 7 dni od dnia powstania tytułu do tych ubezpieczeń, objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia, w którym powstał obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych(tj. w terminie wcześniejszym niż dzień złożenia wniosku).” Czyli wstecz można się zgłosić tylko w przypadku zgłoszenia się do ubezpieczeń przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej lub jej odwieszaniu, w momencie powstania tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych.

Dlaczego jest to takie ważne?

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie okresu wyczekiwania, tj.: po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie. Czyli aby nabyć prawo do zasiłku, należy zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego oraz opłacić składkę chorobową od zadeklarowanej podstawy, w terminie,  za minimum 90 dni. Jeśli więc będziesz źle liczył datę podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, możesz nie nabyć prawa do zasiłku chorobowego w przewidywanym przez siebie terminie. Konsekwencje tej pomyłki mogą być nawet większe – wypadnięcie z ubezpieczenia chorobowego. Nabycie prawa do zasiłku macierzyńskiego zaś nie jest zatem obwarowane przesłanką okresu oczekiwania, jak ma to miejsce w przypadku zasiłku chorobowego. Przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia, pełen miesiąc kalendarzowy potrzebny jest do uzyskania go w wyższej wysokości niż najniższa podstawa wymiaru składek społecznych. Jeśli więc będziesz źle liczył datę podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, Twój zasiłek macierzyński zostanie naliczony od najniższej podstawy mimo, iż opłaciłaś/eś wyższe, czasem najwyższe składki za pełen miesiąc kalendarzowy.

Zgodnie z:

Art. 49. Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku stanowi:

1. najniższa miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4 – dla ubezpieczonych, dla których określono najniższą podstawę wymiaru składek; (…)

Podsumowując jeśli przedsiębiorca, powziąłbym chęć zgłoszenia się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego to nie może w dniu dzisiejszym zgłosić się dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z datą wsteczną, np od 10 grudnia. Może tylko z datą bieżąca lub przyszłą to uczynić. Nawet jeśli wpiszemy w druk zgłoszeniowy ZUS ZUA datę 10 grudnia 2014, a dziś wyślemy zgłoszenie, to od dzisiaj będziemy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

Jaka będzie wysokość zasiłku chorobowego / zasiłku macierzyńskiego wpływającego na konto, przy podstawie xxx na ubezpieczenie chorobowe?

W skrócie (uproszczeniu znacznym – jednakże dobrze pokazującej mechanizm) wygląda to tak:

Podstawa ubezpieczenia chorobowego (średnia z pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia chorobowego)

13,71% (składki społeczne) i 18% (podatek dochodowy) = zasiłek wpływający na konto

Przy podstawie preferencyjnej: 504,00 = 504,00 -13,71%-18% = około 356

Przy podstawie „normalnego” – nie preferencyjnego ZUSu: 2247,60 = 2247,60 -13,71%-18% = około 1590

Przy najwyższej podstawie ubezpieczenia chorobowego w 2014 roku: 9365,00-13,71%-18% = około 6626

Oczywiście są tą wysokości zasiłku chorobowego 100% (przysługującego np. w przypadku ciąży, wypadku w pracy)

Zasiłek chorobowy  i macierzyński 80% = to wynik wyliczeń: ZUS preferencyjny 356 * 80% = 284

Zus nie preferencyjny najniższy 1590 * 80% = 1272

Najwyższa podstawa ubezpieczenia chorobowego 6626 * 80% = 5300

Oczywiście wyliczania są orientacyjne, system wyliczenia „fachowo” wygląda trochę bardziej skomplikowanie (inna jest kolejność wyliczeń, dzieli się przez 30, mnoży przez ilość dni zwolnienia kalendarzowych – czyli czasem 31 dni, raz 28 w lutym itd.), suma summarum wychodzi jednak bardzo podobnie.

 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

zasiłek

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

Kiedy przysługuje im zasiłek macierzyński, pod jakimi warunkami, jak długo trzeba opłacać składki i jakich formalności należy dopełnić?

Etat-czy-wlasna-firma

Co lepsze: własna firma czy etat?

Pytanie postawione w tytule zdaje się być nierozstrzygalnym dylematem. To tak, jakby zapytać czy lepszy jest rosół czy pomidorowa? Nie ma dobrej...

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą (również dla zleceniobiorców m.in) dobrowolne.

Poprawianie błędów na fakturach – 5 praktycznych kwestii

Błędy na fakturze to utrapienie niejednego przedsiębiorcy. Oto 5 ważnych aspektów, których znajomość pomoże w walce z błędami na fakturze.

Jedno konto ZUS - jakie zmiany weszły wraz z nowym rokiem?

Ministerstwo Rodziny, Pracy Polityki Społecznej zatwierdziło zmianę w systemie opłacania składek dla przedsiębiorców. Od 2018 roku każdy przedsiębiorca...

Dlaczego warto składać odwołanie od decyzji ZUSu?

Postępowanie w sprawach odwołań od decyzji ZUS jest wolne od kosztów i opłat sądowych, ale nie tylko dlatego warto się odwoływać!

Czy opłaca się połączyć etat z własną firmą?

Etat i własna firma, a gdyby tak spróbować połączyć obie możliwości? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego rozwiązania?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie

W ramach urlopu wypoczynkowego, każdemu pracownikowi przysługują cztery dni tak zwanego urlopu na żądanie.