Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 10.02.2015

KW_TAGS

Własna działalność gospodarcza to swoboda i samodzielne wpływanie na wysokość zarobków, a z kolei etat to przede wszystkim stabilność i bezpieczeństwo – stały, comiesięczny dopływ gotówki. A gdyby tak spróbować połączyć obie możliwości i pracując na etacie zarejestrować działalność gospodarczą? Owszem, to wymaga poświęcenia czasu na prowadzenie firmy „po godzinach”, ale jeśli firma się rozkręci, dość szybko może się opłacić.

Dlaczego warto spróbować? Oto 3 proste powody.

1. Niższe składki ZUS

Połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy sprawia, że składki ZUS związane z działalnością są niższe, od składek ZUS, które płacą pozostali przedsiębiorcy. Jest tylko jeden warunek.

Taki przedsiębiorca musi z etatu otrzymywać przynajmniej minimalne wynagrodzenie (1750 zł brutto w 2015 roku). Wówczas następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczenia i wtedy przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania tylko składki zdrowotnej, ale to znacznie mniejszy wydatek. O ile mniejszy?

Duży ZUS to kwota rzędu 1095,37 zł miesięcznie, a mały ZUS to przeszło 400 zł – tyle płacą „typowi” przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy zarabiają choćby złotówkę. Natomiast osoba, która łączy etat z własną firmą, z tytułu działalności musi płacić do ZUS-u tylko składkę zdrowotną w wysokości 279,41 zł. W praktyce jednak, to obciążenie jest dla niej znacznie niższe, także wówczas, gdy firma nie przynosi żadnych zysków – szczegóły poniżej.

2.Składka zdrowotna

Składkę zdrowotną można odejmować od podatku dochodowego z różnych źródeł, np. etatu

Każdy przedsiębiorca może odjąć większą część składki zdrowotnej od podatku dochodowego – w 2015 r. od podatku można odjąć dokładnie 240,60 zł. Dla osoby, która prowadzi firmę na etacie ważne jest jednak to, że zmniejszać można podatek wynikający z przychodów z różnych źródeł.

Wśród nich najbardziej interesująca dla naszego tematu jest umowa o pracę. Jeśli działalność gospodarcza przynosi małe przychody i podatek dochodowy z jej tytułu jest na tyle niski, że nie pozwala na odliczenie składki zdrowotnej, to składkę zdrowotną można odjąć od podatku zapłaconego z umowy o pracę. W takim przypadku, zysk ze składki zdrowotnej odliczonej w związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorca uzyska dopiero w zeznaniu rocznym – trzeba pamiętać, by wpisać zapłacone składki do zeznania.

Ważną kwestią jest terminowość – odliczyć od podatku można tylko składki faktycznie zapłacone. Składkę opłaconą po wyznaczonym terminie również można odliczyć, ale w późniejszym okresie rozliczeniowym. Jeśli przedsiębiorca zapomniał o możliwości odliczenia, a rok podatkowy został rozliczony, to jeszcze nie wszystko stracone. W takiej sytuacji wystarczy znaleźć potwierdzenia zapłaty składek oraz złożyć korektę zeznania rocznego.

3. Komfort stałego zatrudnienia

Komfort stałego zatrudnienia przy jednoczesnej możliwości rozwijania własnego biznesu to trzeci powód, o którym wspominaliśmy na początku.

Stały dochód z pracy na etacie daje komfort, ale zarobki z działalności mogą być potencjalnie znacznie wyższe. Trudno jednak zdecydować się na „ten krok” i rzucić etat, aby poświęcić się firmie. Dlatego sytuacja opisana w tym artykule jest rozwiązaniem pośrednim.

Co prawda pracując na etacie nie możesz w całości poświęcić się własnej działalności (chociaż nad produktywnością można popracować), ale na pewno możesz przekonać się, ile (i czy w ogóle) da się zarobić prowadząc własną firmę po godzinach. Jak wykazaliśmy w pkt. 1 i 2, koszt takiego przedsięwzięcia jest w praktyce znikomy.

Według danych Pulsu Biznesu każdego dnia w Polsce przybywa ponad tysiąc nowych działalności gospodarczych. Ta statystyka potwierdza, że wiele osób chce pracować „na swoim”. Warto przemyśleć tę decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw. Pomocny może okazać się nasz darmowy eBook o zakładaniu firmy – praktyczna wiedza o tym jak wystartować z własnym biznesem.

 

Komentarze  

Leszek
@ Leszek 29.08.2017 07:21
Witam , pracuje na pełny etat gdzie w zakładzie składałem PIT 2 teraz od 1 wrzesnia będę wynajmował mieszkanie po mamie i płacił 8,5% za wynajem.
Czy w zakładzie mam składać nowy PIT 2 , czy wynajem wiąże się również z jakimiś innymi składanymi zeznaniami oraz czy zakład dalej odprowadza wszystkie składki czy też ja mam coś płacić.
Brock
@ Brock 28.07.2017 16:55
Doskonałe ujęcie zagadnienia, wiele wnoszące do tematu.
Niestety, nie ze wszystkim mogę się zgodzić,ale i tak gratuluję autorowi.


Here is my web blog ... prace na zamówienie: http://jaknapisacdziennik.pl/
Maniek
@ Maniek 25.03.2015 11:27
zdecydowanie polecam takie rozwiązanie! sam prowadzę działalność i jestem zatrudniony na etat: nie ma dublowania składek społecznych ZUS, a ponieważ mam wynagrodzenie powyżej minimalnej krajowej, płacę tylko składkę zdrowotną. Rozliczanie też nie jest trudne, w zależności od wybranej formy uzupełnia się różne PITy http://poradnik.wfirma.pl/-prowadzisz-dzialalnosc-i-pracujesz-na-etat-sprawdz-ktory-pit-wypelnic

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Co trzeba wiedzieć wybierając Biuro rachunkowe

Pomimo wielu zapowiedzi i prób uproszczenia przepisów prawno-podatkowych związanych z prowadzeniem działalności, sektor ten dalej kryje wiele pułapek.

AdWords, a chroniony znak towarowy. Postanowienie sądu w tej...

Część przedsiębiorców wykorzystuje jako słowa kluczowe nazwy, firmy, znaki towarowe swoich konkurentów.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą (również dla zleceniobiorców m.in) dobrowolne.

Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika?

Ile kosztuje zatrudnienie przez przedsiębiorcę pracownika w oparciu o różnorodne umowy, ile wynoszą składki na ZUS, a ile pokrywa pracownik.

zasiłek

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorców

Kiedy przysługuje im zasiłek macierzyński, pod jakimi warunkami, jak długo trzeba opłacać składki i jakich formalności należy dopełnić?

zawiedzenie działalności

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Każdy przedsiębiorca dochodzi w pewnym momencie do granic swoich możliwości i po dłuższym czasie nieustającej walki, musi naładować akumulatory.

Prawa, skutki i obowiązki dwóch umów z jednym pracownikiem

Sytuacja w której pracownika łączą z tym samym pracodawcą np. dwie umowy o pracę – nie jest zabroniona przepisami Kodeksu pracy.

Etat-czy-wlasna-firma

Co lepsze: własna firma czy etat?

Pytanie postawione w tytule zdaje się być nierozstrzygalnym dylematem. To tak, jakby zapytać czy lepszy jest rosół czy pomidorowa? Nie ma dobrej...