Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 10.02.2015

KW_TAGS

Własna działalność gospodarcza to swoboda i samodzielne wpływanie na wysokość zarobków, a z kolei etat to przede wszystkim stabilność i bezpieczeństwo – stały, comiesięczny dopływ gotówki. A gdyby tak spróbować połączyć obie możliwości i pracując na etacie zarejestrować działalność gospodarczą? Owszem, to wymaga poświęcenia czasu na prowadzenie firmy „po godzinach”, ale jeśli firma się rozkręci, dość szybko może się opłacić.

Dlaczego warto spróbować? Oto 3 proste powody.

1. Niższe składki ZUS

Połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy sprawia, że składki ZUS związane z działalnością są niższe, od składek ZUS, które płacą pozostali przedsiębiorcy. Jest tylko jeden warunek.

Taki przedsiębiorca musi z etatu otrzymywać przynajmniej minimalne wynagrodzenie (1750 zł brutto w 2015 roku). Wówczas następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczenia i wtedy przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania tylko składki zdrowotnej, ale to znacznie mniejszy wydatek. O ile mniejszy?

Duży ZUS to kwota rzędu 1095,37 zł miesięcznie, a mały ZUS to przeszło 400 zł – tyle płacą „typowi” przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy zarabiają choćby złotówkę. Natomiast osoba, która łączy etat z własną firmą, z tytułu działalności musi płacić do ZUS-u tylko składkę zdrowotną w wysokości 279,41 zł. W praktyce jednak, to obciążenie jest dla niej znacznie niższe, także wówczas, gdy firma nie przynosi żadnych zysków – szczegóły poniżej.

2.Składka zdrowotna

Składkę zdrowotną można odejmować od podatku dochodowego z różnych źródeł, np. etatu

Każdy przedsiębiorca może odjąć większą część składki zdrowotnej od podatku dochodowego – w 2015 r. od podatku można odjąć dokładnie 240,60 zł. Dla osoby, która prowadzi firmę na etacie ważne jest jednak to, że zmniejszać można podatek wynikający z przychodów z różnych źródeł.

Wśród nich najbardziej interesująca dla naszego tematu jest umowa o pracę. Jeśli działalność gospodarcza przynosi małe przychody i podatek dochodowy z jej tytułu jest na tyle niski, że nie pozwala na odliczenie składki zdrowotnej, to składkę zdrowotną można odjąć od podatku zapłaconego z umowy o pracę. W takim przypadku, zysk ze składki zdrowotnej odliczonej w związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorca uzyska dopiero w zeznaniu rocznym – trzeba pamiętać, by wpisać zapłacone składki do zeznania.

Ważną kwestią jest terminowość – odliczyć od podatku można tylko składki faktycznie zapłacone. Składkę opłaconą po wyznaczonym terminie również można odliczyć, ale w późniejszym okresie rozliczeniowym. Jeśli przedsiębiorca zapomniał o możliwości odliczenia, a rok podatkowy został rozliczony, to jeszcze nie wszystko stracone. W takiej sytuacji wystarczy znaleźć potwierdzenia zapłaty składek oraz złożyć korektę zeznania rocznego.

3. Komfort stałego zatrudnienia

Komfort stałego zatrudnienia przy jednoczesnej możliwości rozwijania własnego biznesu to trzeci powód, o którym wspominaliśmy na początku.

Stały dochód z pracy na etacie daje komfort, ale zarobki z działalności mogą być potencjalnie znacznie wyższe. Trudno jednak zdecydować się na „ten krok” i rzucić etat, aby poświęcić się firmie. Dlatego sytuacja opisana w tym artykule jest rozwiązaniem pośrednim.

Co prawda pracując na etacie nie możesz w całości poświęcić się własnej działalności (chociaż nad produktywnością można popracować), ale na pewno możesz przekonać się, ile (i czy w ogóle) da się zarobić prowadząc własną firmę po godzinach. Jak wykazaliśmy w pkt. 1 i 2, koszt takiego przedsięwzięcia jest w praktyce znikomy.

Według danych Pulsu Biznesu każdego dnia w Polsce przybywa ponad tysiąc nowych działalności gospodarczych. Ta statystyka potwierdza, że wiele osób chce pracować „na swoim”. Warto przemyśleć tę decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw. Pomocny może okazać się nasz darmowy eBook o zakładaniu firmy – praktyczna wiedza o tym jak wystartować z własnym biznesem.

 

Komentarze  

Leszek
@ Leszek 29.08.2017 07:21
Witam , pracuje na pełny etat gdzie w zakładzie składałem PIT 2 teraz od 1 wrzesnia będę wynajmował mieszkanie po mamie i płacił 8,5% za wynajem.
Czy w zakładzie mam składać nowy PIT 2 , czy wynajem wiąże się również z jakimiś innymi składanymi zeznaniami oraz czy zakład dalej odprowadza wszystkie składki czy też ja mam coś płacić.
Maniek
@ Maniek 25.03.2015 11:27
zdecydowanie polecam takie rozwiązanie! sam prowadzę działalność i jestem zatrudniony na etat: nie ma dublowania składek społecznych ZUS, a ponieważ mam wynagrodzenie powyżej minimalnej krajowej, płacę tylko składkę zdrowotną. Rozliczanie też nie jest trudne, w zależności od wybranej formy uzupełnia się różne PITy http://poradnik.wfirma.pl/-prowadzisz-dzialalnosc-i-pracujesz-na-etat-sprawdz-ktory-pit-wypelnic

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Komputer w firmie - rozliczenie jako środek trwały?

Korzysta się z nich nie tylko w biurach - większość firm prowadzi komputerową ewidencję, przechowywana jest w nich ważna dokumentacja czy elektroniczne...

Działalność w czasie choroby

Zawieszenie działalności w czasie choroby

Przedsiębiorcy z różnych względów decydują się na przerwę w prowadzeniu własnej firmy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zawieszenie działalności w czasie...

Jedno konto ZUS - jakie zmiany weszły wraz z nowym rokiem?

Ministerstwo Rodziny, Pracy Polityki Społecznej zatwierdziło zmianę w systemie opłacania składek dla przedsiębiorców. Od 2018 roku każdy przedsiębiorca...

Poprawianie błędów na fakturach – 5 praktycznych kwestii

Błędy na fakturze to utrapienie niejednego przedsiębiorcy. Oto 5 ważnych aspektów, których znajomość pomoże w walce z błędami na fakturze.

AdWords, a chroniony znak towarowy. Postanowienie sądu w tej...

Część przedsiębiorców wykorzystuje jako słowa kluczowe nazwy, firmy, znaki towarowe swoich konkurentów.

zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński z etatu i działalności gospodarczej jednocześnie

Osób pracujących na etacie (na podstawie umowy o pracę) zawsze podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Rodo-zmiany-w-ustawach

RODO wymusza zmiany w 133 ustawach

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało we wrześniu br. projekt nowej ustawy o ochronie danych.  Liczy on ponad 170 stron, na których wskazane zostały...

Dlaczego warto składać odwołanie od decyzji ZUSu?

Postępowanie w sprawach odwołań od decyzji ZUS jest wolne od kosztów i opłat sądowych, ale nie tylko dlatego warto się odwoływać!