Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 10.02.2015

KW_TAGS

Własna działalność gospodarcza to swoboda i samodzielne wpływanie na wysokość zarobków, a z kolei etat to przede wszystkim stabilność i bezpieczeństwo – stały, comiesięczny dopływ gotówki. A gdyby tak spróbować połączyć obie możliwości i pracując na etacie zarejestrować działalność gospodarczą? Owszem, to wymaga poświęcenia czasu na prowadzenie firmy „po godzinach”, ale jeśli firma się rozkręci, dość szybko może się opłacić.

Dlaczego warto spróbować? Oto 3 proste powody.

1. Niższe składki ZUS

Połączenie pracy na etacie z prowadzeniem firmy sprawia, że składki ZUS związane z działalnością są niższe, od składek ZUS, które płacą pozostali przedsiębiorcy. Jest tylko jeden warunek.

Taki przedsiębiorca musi z etatu otrzymywać przynajmniej minimalne wynagrodzenie (1750 zł brutto w 2015 roku). Wówczas następuje tzw. zbieg tytułów ubezpieczenia i wtedy przepisy zwalniają przedsiębiorcę z opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w związku z działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania tylko składki zdrowotnej, ale to znacznie mniejszy wydatek. O ile mniejszy?

Duży ZUS to kwota rzędu 1095,37 zł miesięcznie, a mały ZUS to przeszło 400 zł – tyle płacą „typowi” przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy zarabiają choćby złotówkę. Natomiast osoba, która łączy etat z własną firmą, z tytułu działalności musi płacić do ZUS-u tylko składkę zdrowotną w wysokości 279,41 zł. W praktyce jednak, to obciążenie jest dla niej znacznie niższe, także wówczas, gdy firma nie przynosi żadnych zysków – szczegóły poniżej.

2.Składka zdrowotna

Składkę zdrowotną można odejmować od podatku dochodowego z różnych źródeł, np. etatu

Każdy przedsiębiorca może odjąć większą część składki zdrowotnej od podatku dochodowego – w 2015 r. od podatku można odjąć dokładnie 240,60 zł. Dla osoby, która prowadzi firmę na etacie ważne jest jednak to, że zmniejszać można podatek wynikający z przychodów z różnych źródeł.

Wśród nich najbardziej interesująca dla naszego tematu jest umowa o pracę. Jeśli działalność gospodarcza przynosi małe przychody i podatek dochodowy z jej tytułu jest na tyle niski, że nie pozwala na odliczenie składki zdrowotnej, to składkę zdrowotną można odjąć od podatku zapłaconego z umowy o pracę. W takim przypadku, zysk ze składki zdrowotnej odliczonej w związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorca uzyska dopiero w zeznaniu rocznym – trzeba pamiętać, by wpisać zapłacone składki do zeznania.

Ważną kwestią jest terminowość – odliczyć od podatku można tylko składki faktycznie zapłacone. Składkę opłaconą po wyznaczonym terminie również można odliczyć, ale w późniejszym okresie rozliczeniowym. Jeśli przedsiębiorca zapomniał o możliwości odliczenia, a rok podatkowy został rozliczony, to jeszcze nie wszystko stracone. W takiej sytuacji wystarczy znaleźć potwierdzenia zapłaty składek oraz złożyć korektę zeznania rocznego.

3. Komfort stałego zatrudnienia

Komfort stałego zatrudnienia przy jednoczesnej możliwości rozwijania własnego biznesu to trzeci powód, o którym wspominaliśmy na początku.

Stały dochód z pracy na etacie daje komfort, ale zarobki z działalności mogą być potencjalnie znacznie wyższe. Trudno jednak zdecydować się na „ten krok” i rzucić etat, aby poświęcić się firmie. Dlatego sytuacja opisana w tym artykule jest rozwiązaniem pośrednim.

Co prawda pracując na etacie nie możesz w całości poświęcić się własnej działalności (chociaż nad produktywnością można popracować), ale na pewno możesz przekonać się, ile (i czy w ogóle) da się zarobić prowadząc własną firmę po godzinach. Jak wykazaliśmy w pkt. 1 i 2, koszt takiego przedsięwzięcia jest w praktyce znikomy.

Według danych Pulsu Biznesu każdego dnia w Polsce przybywa ponad tysiąc nowych działalności gospodarczych. Ta statystyka potwierdza, że wiele osób chce pracować „na swoim”. Warto przemyśleć tę decyzję i rozważyć wszystkie za i przeciw. Pomocny może okazać się nasz darmowy eBook o zakładaniu firmy – praktyczna wiedza o tym jak wystartować z własnym biznesem.

 

Komentarze  

Leszek
@ Leszek 29.08.2017 07:21
Witam , pracuje na pełny etat gdzie w zakładzie składałem PIT 2 teraz od 1 wrzesnia będę wynajmował mieszkanie po mamie i płacił 8,5% za wynajem.
Czy w zakładzie mam składać nowy PIT 2 , czy wynajem wiąże się również z jakimiś innymi składanymi zeznaniami oraz czy zakład dalej odprowadza wszystkie składki czy też ja mam coś płacić.
Suzanna
@ Suzanna 06.08.2017 16:11
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say
that I have really enjoyed browsing your blog posts.
In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

Check out my webpage - web page: http://ow.ly/Ww4e30dPzXt
Brock
@ Brock 28.07.2017 16:55
Doskonałe ujęcie zagadnienia, wiele wnoszące do tematu.
Niestety, nie ze wszystkim mogę się zgodzić,ale i tak gratuluję autorowi.


Here is my web blog ... prace na zamówienie: http://jaknapisacdziennik.pl/
Maniek
@ Maniek 25.03.2015 11:27
zdecydowanie polecam takie rozwiązanie! sam prowadzę działalność i jestem zatrudniony na etat: nie ma dublowania składek społecznych ZUS, a ponieważ mam wynagrodzenie powyżej minimalnej krajowej, płacę tylko składkę zdrowotną. Rozliczanie też nie jest trudne, w zależności od wybranej formy uzupełnia się różne PITy http://poradnik.wfirma.pl/-prowadzisz-dzialalnosc-i-pracujesz-na-etat-sprawdz-ktory-pit-wypelnic

Dołącz do dyskusji

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

aport

Aport – wkład niepieniężny wniesiony do spółki.

 Aportem mogą być rzeczy prawa rzeczowe (własność nieruchomości, własność rzeczy ruchomych, ograniczone prawa rzeczowe) oraz prawa o charakterze...

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie

W ramach urlopu wypoczynkowego, każdemu pracownikowi przysługują cztery dni tak zwanego urlopu na żądanie.

okiem prawnika

Spółka cywilna - zalety i wady, okiem prawnika

Spółka cywilna ciągle pozostaje najpopularniejszą formą współpracy dwu i więcej przedsiębiorców. Jej zaletą jest łatwość i niskie koszty utworzenia... ...

Jak płacić niski PIT, czyli koszty uzyskania przychodów

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności mogą to być wydatki związane np. z zakupem towarów, materiałów czy też poniesione w celu wynajęcia...

Terminy, które każdy przedsiębiorca musi znać

Na jaki okres można zawiesić działalność, a kiedy można ją wznowić? Czy działalność można rozpocząć w dniu złożenia wniosku do Urzędu?

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą (również dla zleceniobiorców m.in) dobrowolne.

Prawa, skutki i obowiązki dwóch umów z jednym pracownikiem

Sytuacja w której pracownika łączą z tym samym pracodawcą np. dwie umowy o pracę – nie jest zabroniona przepisami Kodeksu pracy.

Jakie plusy ma fakturowanie online i czy jest opłacalne?

Fakturowanie online jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które docenia coraz więcej przedsiębiorców w Polsce.