Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 02.08.2017

KW_TAGS

Etat-czy-wlasna-firma

Pytanie postawione w tytule zdaje się być nierozstrzygalnym dylematem. To tak, jakby zapytać czy lepszy jest rosół czy pomidorowa? Nie ma dobrej odpowiedzi. Każdy woli zupełnie coś innego i analogicznie jest z zakładaniem firmy lub pracą na etacie.

W tekście przybliżę zalety i wady pracy etatowej oraz prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

To, w jaki sposób będziesz realizował swoją ścieżkę kariery zawodowej, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Natomiast musisz liczyć się z tym, że każda z dróg ma swoje blaski i cienie. Sprawdź, co Cię czeka jako przyszłego przedsiębiorcę bądź pracownika etatowego.

Praca na etacie

Plusy pracy etatowej

Bezpieczeństwo

Niewątpliwie praca na etacie wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Co może mieć niebagatelne znaczenie, jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt lub właśnie założyłeś rodzinę i spodziewasz się dziecka.

Masz etat, to masz poczucie bezpieczeństwa. Wiesz, że każdego 10-tego następnego miesiąca wpłynie Ci na konto pensja. Co sprawia, że możesz planować swoje wydatki. Nie musisz martwić się, za co będziesz żył, czy wystarczy Ci pieniędzy. Nie musisz biegać za klientami, szukać zleceń, wysyłać wezwań do zapłaty, w przypadku opóźnionych płatności.

Jako pracownikowi etatowemu przysługuje Ci pełna ochrona prawna. Masz prawo do określonego wynagrodzenia, urlopu, zasiłków, zwolnień lekarskich. Jesteś też bardziej wiarygodny dla banków. Co w przypadku zaostrzenia procedur udzielania kredytów ma ogromne znaczenie.

Płatne urlopy

Jeżeli masz etat, to przysługuje Ci płatny urlop wypoczynkowy. Urlop może wynosić 20 lub 26 dni, w zależności do Twojego stażu pracy. Jeśli Twój staż pracy nie przekracza 10 lat, to masz 20 dni wolnych. Natomiast jeżeli do tej pory pracowałeś powyżej 10 lat, to przysługuje Ci 26 dni urlopu.

To znacznie korzystniejsze rozwiązanie w porównaniu do przedsiębiorcy, któremu taki urlop nie przysługuje.

Zwolnienia lekarskie

Pracując na etacie masz prawo do zwolnień lekarskich. Podczas ich trwania otrzymujesz pensję w wysokości 80% swoich dotychczasowych zarobków.

Wyższa emerytura

Będąc zatrudnionym na etacie uzyskasz średnio wyższą emeryturę niż osoba prowadząca własną działalność gospodarczą. Wynika to stąd, że wielu przedsiębiorców płaci najniższe wymagane stawki ubezpieczeń.
Stawki osób zatrudnionych na etacie liczy się procentowo od wynagrodzenia. Im wyższe wynagrodzenie, tym wyższe składki, a w konsekwencji wyższa emerytura. W przypadku przedsiębiorców obowiązują nieco inne zasady. Kwoty na ubezpieczenie zusowskie ustalane są odgórnie. Niezależnie czy zarobiłbyś jako przedsiębiorca w danym miesiącu 2000 zł czy 15000 tysięcy złotych, to i tak zapłacisz tyle samo.
W tej chwili trwają prace nad zmianami, które mają wprowadzić bardziej sprawiedliwy podział i ustalić stawki procentowe od dochodów. Natomiast czy zmiany wejdą w życie, w tej chwili jeszcze niewiadomo.

Minusy pracy etatowej

Szef

Największą bolączką jest szef. Jeśli pracujesz u kogoś w firmie, to z całą pewnością masz przełożonego. Podpisując umowę o pracę zobowiązałeś się do wykonywania ściśle określonej pracy pod czujnym okiem szefa. Co wiąże się z tym, że musisz wykonywać jego polecenia. Ponadto bardzo często możesz mieć do czynienia z sytuacją, kiedy musisz wykonać dane zadanie. Choć nie leży ono w zakresie Twoich obowiązków. Niestety, tak wygląda rzeczywistość sporej części polskich przedsiębiorstw. Wykonywanie dodatkowych obowiązków może skutkować Twoimi nadgodzinami.

Praca w określonych godzinach

Pracujesz na etacie, więc pracujesz w ściśle określonych godzinach. Nie możesz przychodzić do firmy, kiedy chcesz i wychodzić o dowolnej godzinie. Niestety, musisz przestrzegać określonych godzin pracy, co może nieco komplikować życie.

Jeśli pracujesz na etacie i chcesz coś załatwić na mieście lub w urzędzie, to masz dwa wyjścia. Albo weźmiesz dzień na żądanie albo urwiesz się wcześniej z pracy i odrobisz czas nieobecności innego dnia.

Jeśli prowadzisz własną firmę, takich dylematów nie masz. Potrzebujesz iść do lekarza? Idziesz. Chcesz zrobić zakupy bez tłumów? Jedziesz i robisz zakupy. To bardzo wygodne.

Obowiązki

Jak już wspominałem, praca na etacie wiąże się z wykonywaniem określonych obowiązków. O ile na początku, przez kilka miesięcy może to sprawiać frajdę. Tak później staje się zwyczajnie nudne. Niestety, monotonia i rutyna są poważnym minusem pracy etatowej. Na dobrą sprawę ciągle wykonujesz te same zadania. Nie dzieje się nic nowego. Jest jak w polskim filmie: „Nuda. Nic się nie dzieje”.
Z czasem będzie to rodziło frustrację, zniechęcenie, chęć zmiany. W konsekwencji może doprowadzić nawet do wypalenia zawodowego.

Własna firma

Plusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Niezależność

Kluczową zaletą prowadzenia własnej firmy jest swoboda działania i niezależność. Nie masz nad głową szefa, który ciągle mówi Ci, co masz robić. Sam jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem. Wyznaczasz zadania, które chcesz zrealizować i godziny pracy. Nie musisz zrywać się o 5, żeby na 8 być w firmie. Możesz pracować w dowolnym czasie. Jeśli działasz w Internecie (np. jesteś grafikiem lub copywriterem), to możesz pracować z dowolnego miejsca.

To od Ciebie zależy, jak będziesz rozwijał swoją firmę. Jakie projekty będziesz realizował, jakie zlecenia przyjmował, jak będziesz się reklamował. Ty sam wyznaczasz cele, które chcesz osiągać. Ty sam się z nich rozliczasz.

Niższe podatki

Jako przedsiębiorca możesz płacić niższe podatki niż osoba na etacie. Z czego to wynika? Z pewnych ułatwień dla przedsiębiorców. Jeżeli zakładasz firmę, to możesz opodatkować się na zasadach ogólnych. Wówczas podatek płacisz od rzeczywiście osiągniętych dochodów, które pomniejszasz o koszty prowadzenia działalności. Kosztami może być zakup paliwa, rachunki za telefon, Internet, wydatki na reklamę, zakup sprzętu, koszt usług księgowych. Czyli wszystko, co jest niezbędne, abyś mógł świadczyć usługi lub sprzedawać swoje produkty.

Wysokie koszty wiążą się z mniejszym podatkiem lub jego brakiem.

Ponadto jeśli będziesz płatnikiem podatku VAT, to każdy zakup możesz obniżyć o wartość tego podatku. Masz bowiem możliwość odzyskania VAT-u. Dzięki temu kupujesz taniej niż pozostali.

Minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej

ZUS

To chyba największa dolegliwość, z jaką muszą zmagać się przedsiębiorcy. Niezależnie od tego, czy Twoja firma będzie zarabiała czy nie, masz obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenia do ZUS-u.

O ile przez pierwsze 24 miesiące masz preferencyjną składkę ZUS, która wynosi około 500 złotych. Tak po upływie 24 miesięcy przechodzisz już na normalny ZUS i płacisz 1200 złotych. To może być poważnym obciążeniem Twojego budżetu.

Aby wydłużyć nieco okres preferencji, załóż firmę 2 dnia miesiąca. Dlaczego? Dlatego, że dla ZUS-u liczą się pełne miesiące. Więc jeśli rozpoczniesz działalność 2 dnia miesiąca, masz ulgowy ZUS przez 25 miesięcy.

Dodatkowo składki ZUS musisz opłacać w określonych terminach. Jeżeli nie zatrudniasz pracowników, płacisz do 10 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli zatrudniasz, to ZUS za siebie i pracowników płacisz do 15 następnego miesiąca.

Głodowa emerytura

Niestety, jako właściciel firmy możesz spodziewać się niskiej emerytury. Tak jak pisałem wcześniej, wielu przedsiębiorców opłaca najniższe możliwe stawki ZUS. Co później bezpośrednio przekłada się na wysokość emerytury. Oczywiście możesz płacić wyższe stawki (liczone od maksymalnego pułapu 250% przeciętnego wynagrodzenia), jednak dla sporej grupy osób nie jest to opłacalne.

Dlatego prowadząc firmę, odkładaj część pieniędzy na swoją przyszłą emeryturę, chyba że zakładasz pracę do późnej starości.

Brak zwolnień lekarskich

Jeśli zachorowałeś, to masz pecha, bo ZUS nie wypłaci Ci żadnych pieniędzy. Chyba że dodatkowo ubezpieczysz się i będziesz opłacał składki na ubezpieczenie chorobowe. Wówczas w przypadku choroby, możesz liczyć na pieniądze z ZUS-u. Nie będą to oszałamiające kwoty, bo odpowiednio dla osób opłacających mały ZUS będzie to ok. 9,5 zł netto/dzień. Zaś dla osób opłacających normalny ZUS ok. 42 zł netto/dzień.

Żeby nie było tak łatwo, to dostaniesz te pieniądze tylko wówczas, jeżeli opłacasz składki nieprzerwanie przez 90 dni. Jeżeli spóźnisz się z opłaceniem składki chociaż jeden dzień, to termin ubezpieczenia liczony jest od początku.

Niepewność zarobków

Jeżeli prowadzisz firmę, to tak naprawdę nigdy nie wiesz, ile zarobisz w danym miesiącu. Możesz zarobić i 15000 zł, a możesz nie zarobić nic. Ponadto weź pod uwagę, że mogą pojawić się problemy z płatnościami ze strony Twoich klientów. Albo przelewy za faktury będą mocno opóźnione, albo nie będzie ich wcale. Niestety, nie jest to odosobniona sytuacja, a dość popularna praktyka w polskim biznesie.

Brak wpływów może w skrajnym przypadku doprowadzić Cię nawet do bankructwa. Ponadto niepewność zarobków to mniejsza wiarygodność w banku. Szczególnie jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny. Jesteś znacznie wnikliwiej sprawdzany niż osoba pracująca na etacie.

Podsumowanie

Jak widzisz praca na etacie, jak również prowadzenie własnej firmy mają swoje plusy i minusy. To od Ciebie zależy, co wybierzesz. Czy bardziej cenisz sobie bezpieczeństwo i stabilizację, czy może wolisz niezależność i wyzwania?

Może najlepszą drogą będzie rozpoczęcie kariery zawodowej pracując u kogoś, a dopiero późniejsze przejście na swoje?
Zastanów się, gdzie lepiej się odnajdziesz i w pełni wykorzystasz swój potencjał.

 
Michał Jezierski
trener, konsultant, przedsiębiorca. Ekspert w zakresie przedsiębiorczości, pozyskiwania zewnętrznego finansowania i copywritingu
www.krb.waw.pl

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński z etatu i działalności gospodarczej jednocześnie

Osób pracujących na etacie (na podstawie umowy o pracę) zawsze podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Rozliczenie usługi cateringowej w ujęciu przepisów PDOP

Co do zasady przepisy ustawy o PDOP uniemożliwiają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług.

Jak płacić niski PIT, czyli koszty uzyskania przychodów

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności mogą to być wydatki związane np. z zakupem towarów, materiałów czy też poniesione w celu wynajęcia...

Umowa kupna-sprzedaży samochodu

Forma w jakiej umowa kupna-sprzedaży samochodu może zostać zawarta nie jest regulowana przez kodeks cywilny, co oznacza że może być ona zawarta nawet...

Kontrola pracownika będącego na zwolnieniu chorobowym - L4

L4 może być wykorzystywane przez pracownika jako dodatkowy urlop. Czy pracodawca lub ZUS mają prawo do kontroli pracownika, który przebywa na zwolnieniu...

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w niedzielę, zmiany dla pracodawców i pracowników

Zakaz handlu w niedzielę, święta oraz w niektóre inne dni obowiązuje od 1 marca 2018r. – co się zmieni dla pracodawców i pracowników. 

Telefon służbowy - jak pracownik powinien go używać na urlopie czy...

Telefon służbowy  jest  narzędziem pracy, którego pracownik używa w trakcie wykonywania czynności służbowych.

Przedawnienie składek ZUS. Czy na pewno musisz opłacić zaległe...

Masz zaległości z tytułu płatności składek w ZUS? Przeczytaj co zrobić w sytuacji, gdy ZUS domaga się zwrotu składek za okres kilku lat wstecz?