Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.11.2017

KW_TAGS

Auto na firme za granica

Polacy coraz chętniej sprowadzają samochody z krajów Unii Europejskiej. Kupujący chwalą sobie dobry stan pojazdów, ich bogate wyposażenie, a także duży wybór i atrakcyjne ceny. Czy jednak taki zakup opłaca się, gdy chcemy nabyć auto i rozliczyć je w kosztach firmy?

W tym roku w ciągu 9 pierwszych miesięcy do kraju sprowadzono już 709 081 aut z zagranicy według badań Samar.pl. Wybór Polaków najczęściej pada na marki niemieckie, francuskie lub japońskie, choć coraz częściej kupujemy także samochody koreańskie. Ich średni wiek to 11 lat i 8 miesięcy. Za to największą popularnością wśród modeli cieszy się Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra[2]. Kierowcy najchętniej jeżdżą po samochody do Niemiec, bo tam auta uznawane są za najbardziej zadbane, serwisowane w ASO i użytkowane po dobrze rozwiniętej sieci autostrad. Niemiecki rynek motoryzacyjny jest także największym w Europie, więc duży wybór sprawia, iż łatwo o znalezienie atrakcji cenowej. By zakup był jednak w pełni opłacalny, trzeba wziąć pod uwagę koszty dodatkowe związane ze sprowadzeniem auta.

Podatek i koszty dodatkowe za sprowadzone auto

Oprócz ceny zakupu trzeba będzie bowiem opłacić także dojazd do sprzedawcy, podatek akcyzowy i transport auta do kraju. Przed decyzją o zakupie, należy więc oszacować całkowity koszt i porównać go z krajowymi ofertami. Często okazuje się, że i tak na zakupach za granicą można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Zakup auta na firmę za granicą może być też opłacalny dla przedsiębiorców, którzy mogą później rozliczyć go w kosztach. Płatnicy VAT mogą skorzystać z wewnątrzwspólnotowego nabyciu towarów (WNT) w kraju Unii Europejskiej, dzięki czemu kupią auto za kwotę netto, a podatek VAT zapłacą i odliczą później w kraju.

Auto na firmę z zagranicy - krok po kroku

Zakup w ramach WNT nie zawsze jest jednak możliwy. Kontrahent musi być uprawniony do wystawienia faktury VAT, a transakcja może dotyczyć tylko pojazdów uznanych za nowe, czyli takich, które nie skończyły 6 miesięcy od momentu dopuszczenia do użytku lub nie mają więcej niż 6 tys. km na liczniku. Gdzie szukać takich ofert? W serwisach, takich jak: Autoscout24 wystarczy zawęzić poszukiwania do pojazdów, które można nabyć za kwotę netto. Z kolei, gdy chcemy kupić auto używane na firmę od osoby prywatnej lub z komisu na faktuę VAT-marża, możemy zrobić to na zasadach ogólnych.

Każdy pojazd przed zakupem wymaga jednak dokładnego sprawdzenia, a także skompletowania dokumentów. Niezbędne jest także potwierdzenie transakcji umową kupna sprzedaży lub fakturą, bez czego nie będzie można zarejestrować samochodu w kraju. Kolejny krok to transport auta i formalności w kraju. Warto zacząć od opłacenia akcyzy i podatku VAT (jeśli zachodzi taka konieczność).

Następnie można zrobić przegląd i przejść do procedur związanych z rejestracją. Oczywiście da się pominąć wiele z tych czynności, jednak wiąże się to z zakupem samochodu u handlarza. Mimo iż zapłacimy niską cenę i oszczędzimy czas, to później okaże się, że auto nie wyjedzie od mechanika, a rachunki z naprawę nie będą się kończyć. Zdecydowanie lepiej, więc zająć się zakupem i sprawdzeniem samochodu na własną rękę.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Umowa z firmą windykacyjną - na co warto zwrócić uwagę?

Po pierwsze, w umowie należy bardzo precyzyjnie określić jej przedmiot, tj. czy umowa ma charakter ramowy, czy też dotyczy jednorazowej usługi...

okiem prawnika

Spółka cywilna - zalety i wady, okiem prawnika

Spółka cywilna ciągle pozostaje najpopularniejszą formą współpracy dwu i więcej przedsiębiorców. Jej zaletą jest łatwość i niskie koszty utworzenia... ...

Etat-czy-wlasna-firma

Co lepsze: własna firma czy etat?

Pytanie postawione w tytule zdaje się być nierozstrzygalnym dylematem. To tak, jakby zapytać czy lepszy jest rosół czy pomidorowa? Nie ma dobrej...

Poprawianie błędów na fakturach – 5 praktycznych kwestii

Błędy na fakturze to utrapienie niejednego przedsiębiorcy. Oto 5 ważnych aspektów, których znajomość pomoże w walce z błędami na fakturze.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą (również dla zleceniobiorców m.in) dobrowolne.

Rodo-zmiany-w-ustawach

RODO wymusza zmiany w 133 ustawach

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało we wrześniu br. projekt nowej ustawy o ochronie danych.  Liczy on ponad 170 stron, na których wskazane zostały...

Deklaracja-PCC3

PCC-3(5) - Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych

Formularz PCC-3(5) - Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w formacie PDF.

Czy warto współpracować tylko z jedną firmą leasingową?

Lojalne korzystanie z usług jednego tylko leasingodawcy wiąże się z pewnego rodzaju wygodą. Poza tą wygodą niewiele jest jednak innych korzyści