Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.11.2017

KW_TAGS

Auto na firme za granica

Polacy coraz chętniej sprowadzają samochody z krajów Unii Europejskiej. Kupujący chwalą sobie dobry stan pojazdów, ich bogate wyposażenie, a także duży wybór i atrakcyjne ceny. Czy jednak taki zakup opłaca się, gdy chcemy nabyć auto i rozliczyć je w kosztach firmy?

W tym roku w ciągu 9 pierwszych miesięcy do kraju sprowadzono już 709 081 aut z zagranicy według badań Samar.pl. Wybór Polaków najczęściej pada na marki niemieckie, francuskie lub japońskie, choć coraz częściej kupujemy także samochody koreańskie. Ich średni wiek to 11 lat i 8 miesięcy. Za to największą popularnością wśród modeli cieszy się Audi A4, Volkswagen Golf i Opel Astra[2]. Kierowcy najchętniej jeżdżą po samochody do Niemiec, bo tam auta uznawane są za najbardziej zadbane, serwisowane w ASO i użytkowane po dobrze rozwiniętej sieci autostrad. Niemiecki rynek motoryzacyjny jest także największym w Europie, więc duży wybór sprawia, iż łatwo o znalezienie atrakcji cenowej. By zakup był jednak w pełni opłacalny, trzeba wziąć pod uwagę koszty dodatkowe związane ze sprowadzeniem auta.

Podatek i koszty dodatkowe za sprowadzone auto

Oprócz ceny zakupu trzeba będzie bowiem opłacić także dojazd do sprzedawcy, podatek akcyzowy i transport auta do kraju. Przed decyzją o zakupie, należy więc oszacować całkowity koszt i porównać go z krajowymi ofertami. Często okazuje się, że i tak na zakupach za granicą można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Zakup auta na firmę za granicą może być też opłacalny dla przedsiębiorców, którzy mogą później rozliczyć go w kosztach. Płatnicy VAT mogą skorzystać z wewnątrzwspólnotowego nabyciu towarów (WNT) w kraju Unii Europejskiej, dzięki czemu kupią auto za kwotę netto, a podatek VAT zapłacą i odliczą później w kraju.

Auto na firmę z zagranicy - krok po kroku

Zakup w ramach WNT nie zawsze jest jednak możliwy. Kontrahent musi być uprawniony do wystawienia faktury VAT, a transakcja może dotyczyć tylko pojazdów uznanych za nowe, czyli takich, które nie skończyły 6 miesięcy od momentu dopuszczenia do użytku lub nie mają więcej niż 6 tys. km na liczniku. Gdzie szukać takich ofert? W serwisach, takich jak: Autoscout24 wystarczy zawęzić poszukiwania do pojazdów, które można nabyć za kwotę netto. Z kolei, gdy chcemy kupić auto używane na firmę od osoby prywatnej lub z komisu na faktuę VAT-marża, możemy zrobić to na zasadach ogólnych.

Każdy pojazd przed zakupem wymaga jednak dokładnego sprawdzenia, a także skompletowania dokumentów. Niezbędne jest także potwierdzenie transakcji umową kupna sprzedaży lub fakturą, bez czego nie będzie można zarejestrować samochodu w kraju. Kolejny krok to transport auta i formalności w kraju. Warto zacząć od opłacenia akcyzy i podatku VAT (jeśli zachodzi taka konieczność).

Następnie można zrobić przegląd i przejść do procedur związanych z rejestracją. Oczywiście da się pominąć wiele z tych czynności, jednak wiąże się to z zakupem samochodu u handlarza. Mimo iż zapłacimy niską cenę i oszczędzimy czas, to później okaże się, że auto nie wyjedzie od mechanika, a rachunki z naprawę nie będą się kończyć. Zdecydowanie lepiej, więc zająć się zakupem i sprawdzeniem samochodu na własną rękę.

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Rower, skuter czy motocykl - co korzystniejsze dla przedsiębiorcy?

Choć z firmowym środkiem transportu kojarzy się najczęściej samochód, to warto pamiętać, że przepisy nie zabraniają używania w przedsiębiorstwie także...

Rozliczenie usługi cateringowej w ujęciu przepisów PDOP

Co do zasady przepisy ustawy o PDOP uniemożliwiają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług.

Rejestr GIODO a regulamin sklepu www

Po powszechnej modzie na „przyjazne ostrzeżenia”, pochodzące od wszelakich stowarzyszeń pro-konsumenckich...

Wystawianie faktur przed datą sprzedaży

Każdy, kto miał do czynienia z wystawianiem faktur, znał ta zasadę: data wystawienia faktury nie może być wcześniejsza, niż data sprzedaży.

Amortyzacja i środki trwałe - w pytaniach i odpowiedziach.

Co to jest amortyzacja i jak ją obliczać? - definicje i pojęcia księgowe, które musi sobie przyswoić każdy przedsiębiorca

Dlaczego warto składać odwołanie od decyzji ZUSu?

Postępowanie w sprawach odwołań od decyzji ZUS jest wolne od kosztów i opłat sądowych, ale nie tylko dlatego warto się odwoływać!

Telefon służbowy - jak pracownik powinien go używać na urlopie czy...

Telefon służbowy  jest  narzędziem pracy, którego pracownik używa w trakcie wykonywania czynności służbowych.

Jakie koszty może odliczyć grafik i programista komputerowy?

Ujmowanie w kosztach wydatków związanych z działalnością gospodarczą to korzystna opcja pozwalająca na obniżenie podatku dochodowego. Oto 6 wydatków…