Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 07.04.2013

KW_TAGS

W firmach produkcyjnych, handlowych czy usługowych na co dzień korzysta się z różnych programów wspomagających wykonywanie obowiązków. Są wśród nich pakiety biurowe programy specjalistyczne, które umożliwiają przygotowanie np. projektów graficznych, rysunków technicznych itp., czy też programy wspomagające zarejestrowanie i rozliczenie finansów, a także usprawniające zarządzanie i przepływ informacji. Ostatnią wymienioną grupę programów tworzą proste w instalacji i obsłudze programy pudełkowe dla mikro i małych firm oraz zintegrowane systemy ERP dla większych firm mających inne potrzeby w zakresie informatyzacji.

Oprogramowanie to wspomaga pracę działów finansowych, kadr i płac, sprzedaży, magazynów, produkcji, mobilnych handlowców itp.  Dla kadryy zarządzającej przedsiębiorstwem najtrudniejszy jest zazwyczaj wybór oprogramowania z tej trzeciej kategorii, czyli oprogramowanie do zarządzania – system ERP.  

W dużej mierze trudność polega na tym, żeby dokładnie ustalić jakie mamy oczekiwania wobec takiego oprogramowania, przygotować się organizacyjnie do wdrożenia systemu, przekonać współpracowników do nowego sposobu zarządzania i zmian jakie zwykle następują w firmie. Coraz częściej kadra zarządzająca jest świadoma możliwości zastosowania systemów ERP do wspomagania zarządzania – nie kwestionuje już dzisiaj potrzeby posiadania takich narzędzi, nie traktuje ich jak zbędny koszt, ale jak inwestycję w rozwój. Dobrze dobrany system dostarcza informacji m.in. :

 • kondycji przedsiębiorstwa,
 • opłacalności realizowanych działań,
 • zmieniających się trendach,
 • zakłóceniach w realizacji procesów,
 • marnotrawstwie zasobów (muda),
 • ciągłej zmianie harmonogramów i nieregularności w działaniu (mura),
 • przeciążeniach maszyn i ludzi (muri), itp. 

Znając przyczyny nieefektywnych działań, można je eliminować i redukować wszystkie zbędne koszty będące konsekwencją tych działań. Inwestycja w oprogramowanie, jak każda inna inwestycja wiąże się z określonymi kosztami, które ponosi się w konkretnym celu i dla mierzalnych korzyści.

Cele są różne:

 • usprawnienie pracy i komunikacji,
 • ujednolicenie narzędzi wspomagających zarządzanie,
 • standaryzacja,
 • szybka reakcja na potrzeby klienta dzięki informacji dostępnej na bieżąco,
 • walka z „informacyjną czarną dziurą”.

Korzyści także są różne:

 • zmniejszenie stanów magazynowych,
 • redukcja kosztów,
 • zmniejszenie nadprodukcji,
 • zmniejszenie ilości odpadów i braków,
 • oszczędność czasu związana z rejestrowaniem i przetwarzaniem danych,
 • dostęp do spójnych informacji,
 • wyeliminowanie błędów ludzkich związanych z wprowadzaniem danych, dzięki możliwościom automatyzacji, itp.

Co składa się na koszt inwestycji w nowe oprogramowanie?

Na pewno koszt licencji, który jest inwestycją w oprogramowanie zapewniające dostęp do spójnych danych dostarczanych w odpowiednio szybkim czasie.Koszt zakupu sprzętu, który jest inwestycją w zasoby niezbędne do sprawnego działania nowego oprogramowania, a także  koszt wdrożenia, stanowiący inwestycję w usprawnienie zarządzania i standaryzację pracy, w tym koszt szkoleń, i aktualizacji, co jest inwestycją w rozwój posiadanego systemu i nowe możliwości zarządzania… bo przecież nie kupuje się takich narzędzi na półkę, tylko po to, aby efektywnie je wykorzystywać w codziennej pracy i rozbudowywać wraz z rozwojem firmy mając możliwość monitorowania kluczowych procesów. 

Jola Uździcka
Dyrektor Działu Marketingu
StreamSoft

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Ich liczba sukcesywnie rośnie, ale czy warto mieć domenę .eu ?

Europejska domena .eu ma już niespełna dziesięć lat. Liczba adresów z rozszerzeniem .eu sukcesywnie rośnie, zbliżając się do 4 mln. Dla niektórych firm...

Utracone dane - jak je odzyskać samemu, a kiedy wezwać specjalistę

Smartfon, pendrive lub laptop odmówił posłuszeństwa? Straciłeś ważne dane, kontakty, filmy, zdjęcia? Jest sposób, by łatwo je odzyskać

Roboty-przemyslowe

Roboty przemysłowe – wprowadzenie

Poszukując rozwijających się kierunków w światowej gospodarce, natkniemy się na coraz częstsze wykorzystywanie robotów przemysłowych.

Drukarka

Kupujesz drukarkę? Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę!

Najnowsze drukarki oferują wiele różnych funkcji. Ich użytkownicy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo mogą im one ułatwić wykonywanie...

Płatności w e-commerce - jak będzie wyglądał rynek w 2016 roku

Płatności ratalne wpisały się w obraz sprzedaży online. Dodatkowym udogodnieniem, o którym szeroko pisano w minionym roku, były płatności odroczone.

Sygnały, które mogą świadczyć o naruszeniu bezpieczeństwa firmy

Analizy pokazują, że w większości organizacji brakuje przekonania o skuteczności posiadanych rozwiązań pozwalających wykrywać i zapobiegać działaniom...

Mobilne technologie wsparciem dla pracowników sektora MŚP

Aż 72% pracowników w Polsce widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 % uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla...

Bezpieczne korzystanie z Google Chrome - wystarczy kilka kroków

Jeśli korzystamy z komputera i przeglądarki Google Chrome, do której dostęp ma więcej użytkowników, to warto zabezpieczyć naszą aktywność.