Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 30.03.2013

KW_TAGS

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskuje w Polsce telefonia VoIP. Nazwa ta jednak wzbudza najczęściej konsternację. Wyjaśniamy więc czym właściwie jest i do kogo jest skierowana.

Czym jest VoIP?

W skrócie jest to tzw. telefonia internetowa. Jest niezależna od operatorów sieci tradycyjnych, wykorzystująca połączenie internetowe do przesyłania głosu. Ma sporo zalet, do których można zaliczyć między innymi:

  • Oszczędność – szczególnie jest to odczuwalne przy połączeniach za granicę, gdzie koszt możemy obniżyć do kilku groszy za minutę. Połączenia wewnątrz VoIP są dodatkowo całkiem darmowe co jest dodatkowym atutem.
  • Mobilność –  roaming i problemy sieciowe operatorów nie stanowią większego problemu.
  • Prywatność – podsłuchy, śledzenie, monitorowanie połączeń stanowi znacznie mniejszą ewentualność niż w przypadku wielkich sieci telefonicznych.
  • Nowoczesność – jest to technologia nastawiona na rozwój z coraz większymi możliwościami, która może kiedyś zastąpić tradycyjną telefonię.

Niestety nie ma ideałów a do wad należy to, że trzeba zakupić odpowiedni sprzęt lub dostosować swój co niesie za sobą dodatkowe koszty. Ponadto ta technologia jest stosunkowo nowa w Polsce i jest dopiero rozwijana, więc mogą się pojawić nieoczekiwane problemy. Może być np. niestabilna w niektórych miejscach i jest uzależniona od połączenia internetowego.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla osób, które cenią sobie oszczędność. Dla tych, którzy dużo dzwonią, szczególnie za granicę. Także osoby, które cenią sobie prywatność i obawiają się jej braku w przypadku tradycyjnej telekomunikacji. Zainteresowane mogą być także osoby ciekawe nowinek technologicznych.

Koszty?

Całkowity koszt to wykupienie minut oraz sprzętu oraz dostępu do Internetu. Aktualnie są dostępne aplikacje na smartfony, dzięki czemu, jeśli ktoś taki posiada, koszty można zminimalizować jeszcze bardziej. W przypadku smartfonów należy jednak pamiętać o koszcie Internetu, warto zaopatrzyć się więc w odpowiednie pakiety.

Ceny urządzeń:

  • Telefony IP – czyli specjalne, dedykowane aparaty telefoniczne, które są połączone z siecią internetową. Są dostępne na rynku modele przewodowe i bezprzewodowe. Ich ceny wahają się od około 200 do około 1600 zł.
  • Bramki VoIP – czyli specjalne urządzenia, które pozwalają na podłączenie zwykłego telefonu stacjonarnego do sieci internetowej, dzięki czemu nie trzeba kupować specjalnego telefonu IP. Ich koszt waha się w przedziale około 140 do nawet 2.000 zł, jednak te najdroższe są już bardzo zaawansowane i zawierają dużo innych opcji, poza samym VoIP.
  • Routery VoIP + WiFi – to urządzenia, które mają funkcje bramek VoIP oraz możliwość połączenia różnych innych urządzeń przez WiFi. Ich koszt to od ok 80 zł w górę.

Zainteresowany musi więc pamiętać o tym by:

  • Mieć odpowiednie urządzenie – jeśli masz smarfona, wystarczy odpowiednia aplikacja, jeśli telefon stacjonarny – bramka VoIP, jeśli go nie masz, aparat VoIP. I oczywiście dostęp do Internetu.
  • Wybrać ofertę - na rynku pojawiają się kolejni operatorzy zachęcający mnogością promocji do skorzystania z ich oferty, także dostęp jest szeroki i dość atrakcyjny.
  • Wykupić liczbę minut do wykorzystania.

Dobrze jest się zapoznać z cennikami poszczególnych operatorów i wybrać ofertę najlepszą dla nas.

Dla entuzjastów jest to interesująca alternatywa do standardowych opcji telekomunikacyjnych, dla sceptyków może być opcją dodatkową, np. do połączeń za granicę. Jest to jednak ciekawa technologia, wabiąca mnogością zalet, ale także posiadająca wady. Nie wiadomo także w którym kierunku pójdzie jej rozwój i jak dalej przyjmie się na polskim rynku, o tym się jednak dopiero przekonamy. 

Komentarze  

miroo
@ miroo 30.07.2015 21:00
Zastanawiałem się na jakaś apką ostatnio na voipa, ale z tego co czytam w necie to chyba warto w pierwszej kolejności ogarnąć tego EasyCalla

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Komputer dla firmy: kupno czy leasing

Zakup sprzętu komputerowego dla firmy jest jedną z podstawowych inwestycji. Co jednak bardziej się opłaca? Kupno na własność czy leasing?

Czego nie ujawniać w internecie - bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w internecie nigdy nie jest całkowite – zarówno zagrożenia, jak i korzyści z nim związane, zmieniają się praktycznie z dnia na dzień

IT w rękach marketingu, czy taka współpraca jest opłacalna?

Według ankietowanych szefów marketingu, nowoczesne rozwiązania IT pozwalają istotnie zwiększyć efektywność procesów biznesowych w tym obszarze.

"Czarna dziura" - system produkcji, rozwiązaniem ERP

Wyrażenie „czarna dziura” oznacza w mowie potocznej, że jak coś tam wpadnie, to nie wiadomo co się z tym dzieje – po prostu przepadło

Cloud computing - zalety i wady oprogramowania "w chmurze"

Oprogramowanie w chmurze, czyli z angielskiego cloud computing jest szybko rozwijającym się rodzajem oferowanych usług IT

7 grzechów głównych systemów backupu

System backupu w przedsiębiorstwie cały czas pozostaje tematem, który często pomija się w planach rozwojowych, a jeśli już się w nich pojawia to w...

Czy dane finansowe Twojej firmy będą bezpieczne w chmurze?

Mimo że o cloud computing napisano już chyba wszystko, temat przetwarzania danych w chmurze nadal budzi wiele kontrowersji.

Bezpieczeństwo infrastruktury korzystającej z Windows XP

Aż 40% przedsiębiorstw na świecie nadal używa Microsoft Windows XP, który po ponad 12 latach od premiery przestał być wspierany przez Microsoft