Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.04.2013

KW_TAGS

Niewiele osób zdaje sobie sprawę że rozwiązaniami cloud computing jesteśmy otoczeni od lat, nie zawsze zdając sobie z tego sprawę. Jak wiele osób myśli o poczcie elektronicznej jako usłudze w chmurze? Ilu chwali sobie cloud computing, oglądając film na YouTubie?

Oprogramowanie w chmurze, czyli z angielskiego cloud computing jest szybko rozwijającym się rodzajem oferowanych usług IT.

Badania wśród polskich menedżerów IT pokazują, że wykorzystanie infrastruktury w chmurze jest coraz częściej rozważaną alternatywą dla zakupu własnych komponentów.

Zazwyczaj w przypadku niewielkich środowisk infrastrukturalnych, firma nie ma wystarczających możliwości budżetowych, aby korzystać stale z najnowszych technologii zapewniających pełną ciągłość funkcjonowania aplikacji biznesowych. Na pomoc takim firmom przychodzi właśnie Cloud computing. Czym jest chmura?  Polega on na użytkowaniu przez określony czas przestrzeni i funkcjonalności dostępnej drogą internetową. Mieści się to na dedykowanym serwerze.

Rozróżnia się chmury prywatne oraz publiczne. W przypadku chmury „prywatnej” zazwyczaj obowiązuje opłata abonamentowa. Przykładem chmury publicznej  są usługi oferowane przez Google, między innymi Dysk Google, na którym można przechowywać dane i dzielić się nimi, mając stały dostęp do niego na jakimikolwiek sprzęcie z dostępem do Internetu. Takie rozwiązanie niesie za sobą spory potencjał.

Zastanówmy się  wobec tego, dlaczego w ostatnim czasie cloud computing stał się tak popularnym rozwiązaniem dla firm?

Zalety i wady

Niestety według statystyk Polacy są na razie dość sceptycznie nastawieni do tego typu rozwiązań. Budzi on dużą podejrzliwość i niechęć ze względu na swoją „niematerialną” postać i poczucie ograniczonej kontroli. Dochodzi też kwestia podejrzeń o brak prywatności i wnikanie w treść różnych służb i różnie pojętą inwigilację. W dobie ACTA i innych tego typu ustaw strach ten nie jest całkowicie bezzasadny.

Niemniej jednak CC ma także sporo zalet, którym warto się przyjrzeć.

Zalety:

 • Oszczędność przestrzeni dyskowej.
 • Oszczędność na sprzęcie komputerowym dostosowanym do wymagań standardowego obciążającego oprogramowania.
 • Dostęp do danych z każdego dowolnego miejsca przy dostępnej sieci internetowej.
 • Oszczędność funduszy na działania IT.
 • Brak konieczności pamiętania o aktualizacji, między innymi programów antywirusowych i blokujących niebezpieczne treści – są bowiem aktualizowane na bieżąco.
 • Płaci się tylko za to co się używa – usługa, ilość użytkowników licencji zmienna w zależności od zapotrzebowania.

Wady:

 • Ryzyko podejrzenia plików przez osoby niepowołane.
 • Ograniczona kontrola – w razie awarii serwera brak dostępu do danych.
 • Utracenie danych po zaprzestaniu subskrypcji.
 • Brak kontroli nad aktualizacją oprogramowania.

Oprogramowanie w chmurze w firmie

Jak wskazuje Robert Gajda, typowy obszary wykorzystania tego typu platformy to:

 • rynek małych i średnich przedsiębiorstw (niższe koszty ponoszone na infrastrukturę IT, zarządzanie nią oraz dostęp do zaawansowanych rozwiązań technicznych),
 • rynek dużych przedsiębiorstw (niższe koszty ponoszone na infrastrukturę IT oraz zarządzanie nią, zwiększona elastyczność organizacji IT w aspekcie alokacji bądź realokacji zasobów mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, optymalne zarządzanie zasobami kompetencyjnymi oraz ich alokowanie),
 • rynek operatorów telekomunikacyjnych (możliwość dotarcia do nowego rynku, jak również możliwość tworzenia nowych skalowalnych usług przy zmniejszonych nakładach inwestycyjnych),
 • rynek firm IT, czyli możliwość oferowania swoich usług w nowym modelu biznesowym typu „Software as a Service” (SaaS) (oprócz ewidentnych zalet związanych z obniżeniem kosztów wytworzenia określonej usługi pojawia się możliwość dość elastycznego zwiększenia potencjalnego rynku odbiorców).

Tego typu oprogramowanie może być ciekawym pomysłem dla mniejszych firm, które mogłyby w ten sposób zaoszczędzić na oprogramowaniu, kadrze informatycznej i sprzęcie.  Takie „wypożyczanie” zdecydowanie pomniejsza koszty początkowe, zanim firmy nie będzie stać na wykupienie sprzętu i całego oprogramowania standardowego. Przy oprogramowaniu w chmurze można wybierać część usług - konkretne i tylko za nie płacić, a nie za całościowe oprogramowanie. W ramach kurczenia się lub rozwijania firmy można elastycznie dostosować opłacanie za określoną ilość użytkowników. Dochodzi jednak zagrożenie wykradania danych z serwera, do którego dostęp mogą mieć osoby niepowołane przy wyborze nieodpowiedniego, słabo zabezpieczonego serwera. Może to być sporym ryzykiem dla firmy i jej interesów. Trzeba więc ostrożnie wybierać dostawcę usług, takiego który posiada zaufanie na rynku.

Jest to też opcja dla użytkowników prywatnych do wypróbowania funkcjonalności usług zanim zdecydują się na jej własną wersję pudełkową. 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Podsumowanie badania: Poziom zaufania do "rozwiązań chmurowych"

Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do tych wciąż zyskujących na popularności rozwiązań.

Bezpieczeństwo IT w obliczu aktualnych zagrożeń

Tematyka bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach oraz instytucjach użyteczności publicznej to złożony temat. Niejednokrotnie traktowany jest on zbyt...

Tablet i ekran dotykowy w praktyce biznesowej

Wyposażone w ekrany dotykowe urządzenia mobilne szybko zyskują popularność w wielu zastosowaniach konsumenckich. Czy jednak interfejs dotykowy może stać...

Jak zabezpieczyć firmową stronę www przed atakiem hakerów

Istnieje jednak kilka podstawowych rzeczy, które można i należy wykonać, aby zabezpieczyć firmową stronę internetową przed nieautoryzowanym dostępem i...

Utracone dane - jak je odzyskać samemu, a kiedy wezwać specjalistę

Smartfon, pendrive lub laptop odmówił posłuszeństwa? Straciłeś ważne dane, kontakty, filmy, zdjęcia? Jest sposób, by łatwo je odzyskać

Zmiany w administracji danych osobowych

Już niedługo czekają nas nowości w ochronie danych osobowych. Czy administratorzy danych osobowych muszą się ich obawiać?

Drukarka

Kupujesz drukarkę? Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę!

Najnowsze drukarki oferują wiele różnych funkcji. Ich użytkownicy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo mogą im one ułatwić wykonywanie...

mobile trendy

Przyszłość aplikacji mobilnych

Zdaje się, że nic nie może zaszkodzić wyjątkowej popularności urządzeń mobilnych. Jak zatem wygląda przyszłość aplikacji?