Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 18.04.2016

KW_TAGS

Tylko jedna trzecia (34%) osób przebadanych w ramach nowego projektu Intel Security uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury. Kompletne wyniki ankiety wskazują na ogromną, wręcz krytyczną potrzebę zwiększania poziomu zaufania do tych wciąż zyskujących na popularności rozwiązań.
 
Pewne jest jedno – rozwiązania w chmurze będą z dnia na dzień zyskiwały na znaczeniu, zarówno na całym świecie, jak i w naszym kraju. Badania pokazują, że w ciągu następnych 16 miesięcy 80% budżetów IT w firmach respondentów będzie przeznaczone na rozwiązania w chmurze. Oznacza to definitywną konieczność edukacji w zakresie wartości tej technologii i sposobów jej zabezpieczenia.

Chmura ma już bardzo silny wpływ na codzienne życie każdego z nas, bo niemal wszystko, co robimy na urządzeniach cyfrowych, w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z jej wykorzystaniem. Wkraczamy więc w fazę wdrażania chmury na szeroką skalę, na potrzeby obsługi kluczowych aplikacji i usług. Aby móc w pełni korzystać z tego, co ta technologia oferuje, musimy z pełnym zaangażowaniem pochylić się nad tematem zaufania do niej – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager, Intel Security Poland.

Nowy raport przygotowany przez Intel Security i zatytułowany Blue Skies Ahead? The state of cloud adoption zwraca uwagę na to, że dostawcy technologii powinni pomagać przedsiębiorstwom, instytucjom rządowym i konsumentom w lepszym poznaniu rozwiązań w chmurze i pokazywać najlepsze metody ich ochrony. Większość (77%) uczestników badania stwierdziło, że poziom zaufania do chmury obliczeniowej w ich organizacjach jest lepszy niż rok temu, ale tylko 13% pokłada pełne zaufanie w chmurze publicznej, jeśli chodzi o ochronę danych poufnych. A to oznacza, że zwiększony poziom zaufania i bezpieczeństwa jest kluczowy dla dalszej ekspansji rozwiązań w chmurze.

Nadchodzi nowa era dla dostawców rozwiązań w chmurze. Dziś można powiedzieć, że jesteśmy w punkcie szczytowym, jeśli chodzi o inwestycje w te rozwiązania, a ich rozwój jest wprost proporcjonalny do wzrostu zaufania do tej technologii i jej dostawców – komentuje Raj Samani, główny dyrektor technologiczny, Intel Security, Region EMEA.

Wyniki ankiety:  

  • Trendy związane z inwestycjami w chmurę: Większość organizacji planuje inwestycje we wszystkie modele usług w chmurze, w tym 81% chce inwestować w infrastrukturę jako usługę (IaaS), 79% – w bezpieczeństwo jako usługę, 69% – w platformę jako usługę (PaaS) oraz 60% – w oprogramowanie jako usługę (SaaS).
  • Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami: Większość respondentów (72%) wskazuje na zgodność z przepisami jako kluczową kwestię w ramach wszystkich rodzajów wdrożeń rozwiązań w chmurze, ale tylko 13% ankietowanych wiedziało, czy ich organizacja przechowuje w chmurze dane poufne.
  • Jakie największe zagrożenie związane jest z chmurą? Percepcja kontra rzeczywistość: Więcej niż jeden na pięciu respondentów stwierdza, że główny problem w zakresie wykorzystania oprogramowania jako usługi stanowią incydenty związane z bezpieczeństwem danych, zaś w przypadku infrastruktury jako usługi i chmury publicznej są to przypadki naruszenia danych. Tymczasem wyniki wskazują, że mniej niż jedna czwarta (23%) firm faktycznie doświadczyła utraty danych lub naruszeń w ramach używanych rozwiązań w chmurze.
  • Niedostateczne kompetencje najwyższego kierownictwa: Głośne przypadki naruszenia danych mające poważne konsekwencje dla finansów i reputacji firm sprawiły, że bezpieczeństwo danych jest jednym z kluczowych priorytetów dla prezesów i dyrektorów wysokiego szczebla, ale istnieje ciągła potrzeba dodatkowej edukacji i poszerzania świadomości dotyczącej ryzyka związanego z przechowywaniem danych poufnych w chmurze. Tylko jedna trzecia (34%) ankietowanych uznała, że członkowie najwyższego kierownictwa w ich organizacjach w pełni rozumieją kwestie bezpieczeństwa chmury.
  • Szara strefa IT, ryzyko i możliwości: Pomimo działań podejmowanych przez działy IT w celu eliminacji szarej strefy technologii informacyjnych 52% firm oczekuje, że dział IT będzie zabezpieczał nieautoryzowane usługi w chmurze wykorzystywane w firmie. Ten brak widoczności w zakresie użycia chmury spowodowany szarą strefą IT stwarza problemy dla działów bezpieczeństwa. Aż 58% ankietowanych w badaniu Orchestrating Security in the Cloud twierdzi, że szara strefa IT ma negatywny wpływ na możliwość utrzymania bezpieczeństwa usług w chmurze.
  • Inwestycja w zabezpieczenia: Inwestycje związane z zabezpieczeniem chmury różnią się w zależności od priorytetów w ramach poszczególnych projektów wdrożenia, przy czym najważniejsze technologie wykorzystywane przez uczestników ankiety obejmują ochronę poczty e-mail (43%), ochronę sieci (41%), program antywirusowy (38%), zaporę firewall (37%), szyfrowanie i zarządzanie kluczami (34%) oraz ochronę przed utratą danych (31%).

Chmura to przyszłość dla firm, instytucji rządowych i konsumentów. Dostawcy zabezpieczeń i dostawcy rozwiązań w chmurze muszą zapewnić klientom odpowiednią wiedzę i narzędzia oraz budować relacje oparte na zaufaniu, aby utrzymać ekspansję platform chmurowych. Tylko wtedy w pełni skorzystamy z zalet oferowanych przez tę technologię – dodaje Jim Reavis, prezes organizacji Cloud Security Alliance.

Metodologia

W ankiecie przeprowadzonej przez Vanson Bourne uczestniczyło 1200 decydentów w zakresie IT, posiadających wpływ na bezpieczeństwo rozwiązań w chmurze w swojej organizacji we Francji, Brazylii, Kanadzie, Niemczech, Australii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (350 respondentów ze Stanów Zjednoczonych i po 150 z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii oraz po 100 z Francji, Brazylii, Kanady, Niemiec i Australii). W ankiecie udział wzięli pracownicy z różnych organizacji, poczynając od zatrudniających 251-500 osób, a kończąc na przedsiębiorstwach z ponad 5000 pracowników.

 
 
Intel Security
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Jak zarobić na aplikacjach mobilnych?

Dynamiczny rozwój rynku aplikacji mobilnych powoduje, że przybywa deweloperów decydujących się na stworzenie własnego projektu. Przybywa też startupów

Tablet i ekran dotykowy w praktyce biznesowej

Wyposażone w ekrany dotykowe urządzenia mobilne szybko zyskują popularność w wielu zastosowaniach konsumenckich. Czy jednak interfejs dotykowy może stać...

Utracone dane - jak je odzyskać samemu, a kiedy wezwać specjalistę

Smartfon, pendrive lub laptop odmówił posłuszeństwa? Straciłeś ważne dane, kontakty, filmy, zdjęcia? Jest sposób, by łatwo je odzyskać

sap-cotojest

System SAP - co to jest i dlaczego warto go wdrożyć w swojej firmie?

W Polsce program SAP należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych programów wspierających zarządzanie.

Cloud computing - zalety i wady oprogramowania "w chmurze"

Oprogramowanie w chmurze, czyli z angielskiego cloud computing jest szybko rozwijającym się rodzajem oferowanych usług IT

Certyfikat SSL - bezpieczny protokół zwiększy pozycjonowanie?

Po zmianach algorytmu Google będzie promował strony działające w oparciu o bezpieczny protokół HTTPS. Jakie będą konsekwencje tych zmian dla...

Sygnały, które mogą świadczyć o naruszeniu bezpieczeństwa firmy

Analizy pokazują, że w większości organizacji brakuje przekonania o skuteczności posiadanych rozwiązań pozwalających wykrywać i zapobiegać działaniom...

Wynajem oprogramowania - czy to się opłaca?

Umiejętność wprowadzania innowacji i szybka adaptacja do zmian często decydują o konkurencyjności firm i ich przyszłych sukcesach.