Dziennik Przedsiebiorcy

Wyłączając każdorazowo komputer jesteśmy przekonani, że znajdujące się na dysku twardym dokumenty – te tworzone podczas całego dnia pracy, na które poświęciliśmy nierzadko kilkanaście godzin, wyniki kilkutygodniowej pracy, pełna księgowość firmy prowadzona za pomocą programu finansowo-księgowego, czy też zdjęcia z wymarzonych wakacji są bezpieczne i możemy spać spokojnie. Mamy ubezpieczony lokal, znajdujący się tam sprzęt, zamontowany monitoring i wynajętą agencję ochrony mienia, nie musimy się więc o nic martwić… Nie ma chyba bardziej błędnego myślenia w odniesieniu do informacji zapisanych na dyskach twardych komputerów. Owszem, one znajdują się tam i są bezpieczne, ale do czasu…

Nieświadomi zagrożeń

Okres letni, temperatury otoczenia często przewyższające 30 stopni Celsjusza, praca w nieklimatyzowanych pomieszczeniach, zmienna pogoda, burze oraz wyładowania atmosferyczne sprzyjają powstawaniu zagrożeń niebezpiecznych dla naszego sprzętu elektronicznego. Mogą one w niesprzyjających okolicznościach doprowadzić do utraty danych z naszych komputerów, zarówno w domu jak i w miejscu pracy.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas burzy dochodzi do przepięcia - prąd o wysokim natężeniu przedostaje się do linii energetycznej lub telefonicznej, dalej do listwy zasilającej, a kolejno do sprzętu elektronicznego. Nawet jeżeli odłączyliśmy wtyczkę z gniazdka, impuls może dotrzeć do sprzętu za pośrednictwem modemu lub karty sieciowej. Siłą rzeczy sprzęt ulega uszkodzeniu, a jeśli jest to komputer osobisty – uszkodzeniu ulega też zasilacz i niejednokrotnie podzespoły komputera - w tym dysk twardy, na którym mamy zapisane wszystkie informacje. Nie dość, że pozostajemy bez narzędzia do pracy, to dodatkowo tracimy wyniki naszej pracy. Uszkodzenie nie musi wystąpić bezpośrednio w następstwie burzy, może się uwidocznić po dłuższym czasie. Podobnych sytuacji można przytoczyć więcej. Komputer oraz zapisane na dyskach informacje mogą ulec uszkodzeniu na wiele innych sposobów, może to być przegrzanie, brak wentylacji, skoki napięcia, uszkodzony zasilacz, oddziaływanie fal elektro-magnetycznych, wstrząsy i drgania, zaburzenia pracy spowodowane działaniem innych urządzeń prowadzące do trwałych uszkodzeń dysku, działanie wirusów lub nawet przypadkowe nadpisanie plików. Komputer, laptop czy smart fon to tylko elektronika, która może się popsuć w każdej chwili.

I co wtedy?

Jeśli już tak się stanie, pozostaje nam skorzystanie z usług firm zajmujących się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników. Odzyskanie informacji jest możliwe, jednak zabiera dużo czasu i sporo kosztuje. Czas trwania oraz cena usługi uzależniona jest od jakości samego dysku twardego, metody zapisu danych na dysku, rodzaju uszkodzenia oraz ilości danych do odzyskania. Często koszty takiej usługi mogą przekroczyć kwotę kilku tys. złotych.

Przezorny - zawsze ubezpieczony

Nie jesteśmy jednak pozbawieni możliwości przeciwdziałania takim sytuacjom. Możemy sami w pewnym stopniu zabezpieczyć się przed skutkami takich awarii, a co najmniej mamy możliwość zmniejszenia negatywnych oddźwięków utraty danych. Aby to zrobić należy zadbać o poprawne zabezpieczenie naszych danych oraz sprzętu.

Zasada numer 1 - kopia

Podstawową zasadą jest posiadanie kopii bezpieczeństwa, zawierających najważniejsze pliki i dokumenty pozwalające na nieprzerwaną pracę w momencie wystąpienia awarii. Ideałem byłoby posiadanie kopii wszystkich plików. To na jaką metodę się zdecydujemy uzależnione jest od budżetu, jakim dysponujemy i jaki możemy przeznaczyć na ochronę danych. Koszty takich zabezpieczeń mogą się wahać od kilku (w przypadku wykorzystania płyt DVD) do kilkuset złotych (własny serwer plików) w zależności od wybranej metody. Są one jednak i tak mniejsze od kosztów, jakie musielibyśmy ponieść na usunięcie skutków awarii. Oprócz podstawowych nośników informacji takich jak płyty DVD możemy wykorzystać pamięci pendrive, karty pamięci czy też zewnętrzne dyski twarde. Dodatkowo możemy skorzystać z możliwości, jakie daje posiadanie własnego serwera plików wyposażonego w macierz dyskową RAID (2 lub więcej dysków, które stają się lustrzaną kopią dysku podstawowego), czy też usług, jakie oferuje nam coraz więcej firm – czyli wykorzystanie miejsca „gdzieś” w sieci Internet, poza naszą firmą (w tej sytuacji musimy mieć dostęp do szybkiego łącza internetowego). Najprostszą i relatywnie tanią metodą wydaje się zastosowanie zewnętrznego dysku twardego, do którego często producent załącza pełną wersję oprogramowania do backupu danych. Odpowiednia konfiguracja takiego programu pozwoli zapomnieć o konieczności robienia kopii zapasowych, ponieważ będzie ona wykonywana automatycznie, bez naszej ingerencji. Dodatkową zaletą jest możliwość tworzenia kopii różnicowych, która zachowuje jedynie nowe lub zmienione pliki. Operacja taka trwa znacznie krócej, a co więcej - posiadamy różne wersje plików (etapy pracy) i zawsze możemy do nich wrócić. Jeżeli jednak zakupimy dysk bez takiego oprogramowania możemy skorzystać chociażby z narzędzia „Kopia Zapasowa” lub „Shadow Copy” wbudowanego w system operacyjny lub każdego innego programu do tworzenia backupów, np.: Cobian Backup.

Nie zapominajmy o sprzęcie

Poza częstym tworzeniem kopii zapasowych dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć sam sprzęt. Zabezpieczające listwy przeciwprzepięciowe nie zawsze dobrze spełniają swoje zadanie, dlatego powinno się stosować urządzenia do podtrzymywania napięcia, tzw. UPS-y. Urządzenie takie nie dość, że zabezpieczy komputer w przypadku chwilowego zaniku napięcia w sieci (co jest bardzo niebezpieczne dla dysku twardego), to także w sytuacji przepięcia podczas burzy uchroni nasz sprzęt przed zniszczeniem. Profesjonalne UPS-y pozwalają także na filtrowanie napięcia na połączeniu modemowym lub do karty sieciowej.

Na wypadek włamania

To oczywiście nie wszystkie metody zabezpieczenia naszych danych, a jedynie sposoby uchronienia się przed uszkodzeniem sprzętu, na którym zapisywane są informacje. Dla pełnego bezpieczeństwa przed utratą danych musimy brać pod uwagę możliwość kradzieży sprzętu lub próbę włamania za pośrednictwem Internetu. Niekiedy nie wystarczą jedynie sprawne systemy zabezpieczeń w postaci firewall-a i systemu antywirusowego. W przypadku strategicznych informacji konieczne staje się stosowanie oprogramowania do szyfrowania danych. W procesie szyfrowania pliki przetwarzane są za pomocą specjalnych algorytmów, a do ich odszyfrowania konieczne jest podsiadanie odpowiedniego klucza oraz hasła, które tylko my powinniśmy znać. Dzięki takiemu rozwiązaniu szyfrowanie jest jednym z najlepszych zabezpieczeń przed przedostaniem się ważnych informacji w obce ręce.

Połączenie szyfrowania danych z regularnym tworzeniem kopii zapasowych oraz odpowiednim zabezpieczeniem sprzętu da nam poczucie bezpieczeństwa i pewność, że wyniki ciężkiej pracy nie są zagrożone. 

Piotr Misztal
Trener IT w Europejskiej Grupie Doradczej
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Czy dane finansowe Twojej firmy będą bezpieczne w chmurze?

Mimo że o cloud computing napisano już chyba wszystko, temat przetwarzania danych w chmurze nadal budzi wiele kontrowersji.

Wynajem oprogramowania - czy to się opłaca?

Umiejętność wprowadzania innowacji i szybka adaptacja do zmian często decydują o konkurencyjności firm i ich przyszłych sukcesach.

Mobilne technologie wsparciem dla pracowników sektora MŚP

Aż 72% pracowników w Polsce widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 % uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla...

sap-cotojest

System SAP - co to jest i dlaczego warto go wdrożyć w swojej firmie?

W Polsce program SAP należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych programów wspierających zarządzanie.

Google PLUS

Google Plus narzędziem dla przedsiębiorcy?

Jedną z najważniejszych funkcjonalności jakie oferuje Google Plus jest możliwość połączenia profilu na portalu z treściami tworzonymi na własnej stronie

"Czarna dziura" - system produkcji, rozwiązaniem ERP

Wyrażenie „czarna dziura” oznacza w mowie potocznej, że jak coś tam wpadnie, to nie wiadomo co się z tym dzieje – po prostu przepadło

"Darmowe oprogramowanie" dla firmy? Czytanie licencji to konieczność

Pakiet aplikacji biurowych za tysiąc złotych? Program do tworzenia grafiki dwukrotnie droższy? Nie każdą firmę stać na takie wydatki

Certyfikat SSL - bezpieczny protokół zwiększy pozycjonowanie?

Po zmianach algorytmu Google będzie promował strony działające w oparciu o bezpieczny protokół HTTPS. Jakie będą konsekwencje tych zmian dla...