Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 16.01.2017

KW_TAGS

sap-cotojest

Nowy rok sprzyja tworzeniu planów rozwojowych. Każdy właściciel firmy wcześniej, czy później zderza się z sytuacją, kiedy pojawia się konieczność poprawy zarządzania firmą, redukcji kosztów, szybszego reagowania na działania konkurencji. Bez odpowiednich narzędzi nawet najlepsi pracownicy nie są w stanie spełnić takich wymagań. By sprawniej, szybciej i efektywniej działać na rynku warto pomyśleć o wprowadzeniu oprogramowania ułatwiającego zarządzanie przedsiębiorstwem, czyli systemu ERP (enterprsie resource planning).

SAP – co to jest?

Jednym z wiodących producentów systemów ERP jest firma SAP AG. System SAP jest systemem uniwersalnym i może obsługiwać złożone procesy wielu branż. Program SAP z powodzeniem wykorzystują firmy farmaceutyczne, produkcyjne, metalurgiczne, usługowe oraz zajmujące się sprzedażą i dystrybucją. Tu trzeba nadmienić, że z systemów informatycznych wspierających zarządzanie firmą korzysta już nie tylko największe firmy, ale również co raz więcej średnich i małych.

– W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie efektywne zarządzanie firmą bez danych dostarczanych na bieżąco z systemu i uporządkowanych procesów. Systemy ERP pozwalają nie tylko zoptymalizować bieżącą działalność, a także efektywnie planować zakupy, produkcję, dostawy, stany magazynowe, zatrudnienie, monitorować wpływy, wydatki i koszty. – mówi Mirosław Kapustka, dyrektor sprzedaży z firmy itelligence.

W Polsce program SAP należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych programów wspierających zarządzanie.

Jak działa system SAP?

System SAP jest systemem modułowym, co oznacza, że jego wprowadzenie można zaplanować etapami, a także wybrać te, które są kluczowe dla działalności naszego przedsiębiorstwa, np. te związane z procesami logistycznymi lub zarządzaniem kapitałem ludzkim. Takie rozwiązanie cenią sobie zwłaszcza firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrożenie rozpoczynają od kilku najbardziej potrzebnych modułów, które mogą funkcjonować wspólnie lub niezależnie. Wdrożenie systemu poprzedza wnikliwa analiza funkcjonowania firmy. Dysponując szeroką wiedzą dotyczącą samego programu SAP, ale również posiadając know-how biznesowy konsultanci SAP nierzadko proponują wprowadzenie rozwiązań, które zmieniają dotychczasowe procesy i organizację firmy.

Zalety programu SAP

– Wdrożenie systemu SAP pozwala na optymalizację procesów biznesowych, ułatwia współpracę pomiędzy różnymi pionami firmy. Automatyczna aktualizacja danych eliminuje pojawianie się powtarzalnych błędów, przyspiesza raportowanie. Poprawia to wyniki przedsiębiorstwa, ułatwia pracę zatrudnionym, , a także podnosi poziom obsługi klienta. – dodaje Mirosław Kapustka, dyrektor sprzedaży z itelligence.

Wielu pracowników uznaje możliwość udziału we wdrożeniu SAP za milowy krok na swojej ścieżce kariery, choć udział w projekcie oznacza dla nich nowe obowiązki, które trzeba realizować niezależnie od swoich codziennych zadań.

Wdrożenie systemu SAP jest często strategiczną decyzją wpływająca na sposób działania firmy, a także znacznie zwiększającą jej wartość . Realizacja projektu wdrożeniowego wymaga współpracy z doświadczonym i zaufanym partnerem, który będzie wspierał proces począwszy od wyboru odpowiedniego rozwiązania czy konfiguracji systemu po wsparcie i serwis po uruchomieniu po jego uruchomieniu, tak aby stał się . orężem pozwalającym z sukcesem zawalczyć o przywództwo na rynku.

 
Itelligence

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

7 grzechów głównych systemów backupu

System backupu w przedsiębiorstwie cały czas pozostaje tematem, który często pomija się w planach rozwojowych, a jeśli już się w nich pojawia to w...

Oprogramowanie do zarządzania produkcją

Inwestycja w oprogramowanie do zarządzania produkcją, a dokładnie w zintegrowany system ERP, może się udać jeśli zostanie spełnionych kilka ważnych...

Drukarka

Kupujesz drukarkę? Sprawdź, na co koniecznie zwrócić uwagę!

Najnowsze drukarki oferują wiele różnych funkcji. Ich użytkownicy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo mogą im one ułatwić wykonywanie...

Jak zarobić na aplikacjach mobilnych?

Dynamiczny rozwój rynku aplikacji mobilnych powoduje, że przybywa deweloperów decydujących się na stworzenie własnego projektu. Przybywa też startupów

Wynajem oprogramowania - czy to się opłaca?

Umiejętność wprowadzania innowacji i szybka adaptacja do zmian często decydują o konkurencyjności firm i ich przyszłych sukcesach.

Bezpieczeństwo IT w obliczu aktualnych zagrożeń

Tematyka bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach oraz instytucjach użyteczności publicznej to złożony temat. Niejednokrotnie traktowany jest on zbyt...

Zmiany w administracji danych osobowych

Już niedługo czekają nas nowości w ochronie danych osobowych. Czy administratorzy danych osobowych muszą się ich obawiać?

Ich liczba sukcesywnie rośnie, ale czy warto mieć domenę .eu ?

Europejska domena .eu ma już niespełna dziesięć lat. Liczba adresów z rozszerzeniem .eu sukcesywnie rośnie, zbliżając się do 4 mln. Dla niektórych firm...