Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 06.06.2017

Drukarka

Najnowsze drukarki oferują wiele różnych funkcji. Ich użytkownicy często nie zdają sobie nawet sprawy z tego, jak bardzo mogą im one ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Przygotowaliśmy słownik pojęć, które musisz znać, jeśli planujesz zakup drukarki do domu lub do pracy.

Producenci elektroniki nieustannie prześcigają się w oferowaniu rozwiązań, które sprawiają, że drukarki są nie tylko wydajne, ale też niezwykle funkcjonalne. Tylko czekać, aż na sklepowe półki trafi urządzenie wielofunkcyjne z masażerem do stóp. Wielu użytkowników sprzętu biurowego nie czyta instrukcji obsługi – a co za tym idzie – korzystają oni jedynie z jego podstawowych funkcji. W rezultacie nie są w stanie maksymalnie wykorzystać użyteczności poszczególnych opcji.

Zawsze, przed zaproponowaniem klientowi konkretnego modelu, zadajemy szereg pytań o docelowe zastosowanie drukarki – mówi Marlena Waśko, specjalista ds. sprzedaży w DrTusz.pl. – Dzięki temu możemy określić, jaki typ urządzenia sprawdzi się najlepiej. Każdy ma inne wymagania i preferencje drukowania. Funkcje będące dla niektórych zbędne, innym mogą pomóc zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty – dodaje nasza rozmówczyni.

W nawiązaniu do powyższej wypowiedzi fachowca stworzyliśmy niniejsze podsumowanie, z którym powinny zapoznać się zarówno osoby poszukujące drukarek, jak również ich użytkownicy.

DPI (ang. dots per inch) – to liczba punktów obrazu przypadająca na cal. Mówiąc prostym językiem, skrót ten oznacza rozdzielczość drukarki. Im więcej punktów na każdy cal, tym lepsza jakość wydruku. Minimalna rozdzielczość, która pozwala na drukowanie kolorowych materiałów (zdjęć czy grafik) wynosi 300 dpi.

Wielkość kropli – ten parametr podaje się w pikolitrach i ma on istotne znaczenie w przypadku druku zdjęć. W drukarkach atramentowych wielkość kropli wynosi od 5 do 13 pikolitrów, jeśli druk odbywa się przy użyciu tuszów barwnikowych. Przy zastosowaniu tuszu pigmentowego zaczyna się od 10 pikolitrów.

Technologia termiczna – jest wykorzystywana w drukarkach atramentowych. Podczas procesu druku z gorącej dyszy wystrzeliwane są krople gorącego tuszu. Cały proces trwa sekundy, dlatego technologia ta pozwala na szybszą pracę urządzenia.

Technologia piezoelektryczna – to również technologia druku zarezerwowana dla atramentówek. Wymaga ona zastosowania głowic piezoelektrycznych, które są droższe od głowic montowanych w drukarkach opartych o technologię termiczną. Jej zaletą jest większa precyzja, a także trwałość. Wszystko za sprawą sposobu pracy – kropla zostaje wystrzelona na skutek wypchnięcia dyszy.

PictBridge – robisz zdjęcia? Nie lubisz jednak poświęcać czasu na ich profesjonalną obróbkę? PictBirdge jest zatem funkcją, która Ci się przyda. Dzięki niej wydrukujesz fotki bezpośrednio z pamięci aparatu. Nie musisz przy tym nawet uruchamiać komputera.

Duplex – chcesz spowolnić wycinkę lasów deszczowych? Wybierz zatem drukarkę oferującą opcję automatycznego druku dwustronnego. Jeśli archiwizujesz swoje fizyczne dokumenty, korzystanie z duplexu ma jeszcze jedną zaletę – dwustronne wydruki zajmują mniej miejsca.

Wydruki bezpośrednie z kart pamięci/USB – przydatna funkcja, która podobnie jak PictBridge przyśpiesza wydruk fotografii. Miniaturki wszystkich plików dostępnych na nośniku podejrzysz na wbudowanym wyświetlaczu. W końcu drukarka wcale nie musi być tylko. „urządzeniem peryferyjnym”.

Obsługa Bluetooth – technologia bezprzewodowej komunikacji znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Urządzenia biurowe również często z niej korzystają. Bluetooth w drukarce jest zazwyczaj jedną z kilku technologii przesyłania danych. Dzięki tej konkretnej nie musisz logować się do sieci, do której jest wpięta drukarka, aby drukować czy skanować dokumenty.

Pamięć drukarki – producenci zazwyczaj podają ją w megabajtach. To właśnie pamięć gromadzi w swoich zasobach dokumenty, które czekają w kolejce do druku. Im więcej pamięci, tym krótszy proces przenoszenia treści na papier. Na rynku występuje sporo modeli z możliwością rozszerzenia pamięci. Jeśli zamierzasz drukować naprawdę duże pliki, zwróć uwagę na ten parametr jeszcze przed zakupem.

Skanowanie dwustronne – zamiast przekładać kartki, umieść wszystkie dokumenty w podajniku i uruchom opcję skanowania dwustronnego. W przypadku, gdy masz do skopiowania lub zeskanowania większą ilość stron, zyskasz trochę czasu dla siebie, gdyż skanowanie odbywa się automatycznie.

Kopiowanie dwustronne – co wyjdzie z połączenia duplexu z funkcją skanowania dwustronnego? Opcja, która umożliwia szybsze powielane stosów arkuszy dokumentów.

Skanowanie do e-maila – bardzo przydatne udogodnienie, zwłaszcza w przedsiębiorstwach. Na czym polega? Zasada działania jest bardzo prosta. Skanujesz dokument, wstukujesz adres e-mail i klikasz „Wyślij”. Następnie plik ląduje w skrzynce adresata. Lista sytuacji, w których ta opcja pozwala zaoszczędzić czas, liczy wiele pozycji.

Drukowanie w chmurze – drukowanie plików bezpośrednio z internetowych baz plików oraz portali społecznościowych. Nie wymaga uruchamiania komputera.

Skanowanie do chmury – skanowanie i przesyłanie dokumentów bezpośrednio na serwer. Dzięki tej opcji nie musisz tracić czasu na wysyłkę plików na skrzynkę mailową, a następnie rozsyłanie ich po współpracownikach. Od razu po zapisaniu dokumentów w cyfrowej formie, udostępnisz je wszystkim, którzy powinni się z nimi zapoznać.

Zakres skalowania – jeden z parametrów kopiowania obrazu. Zakres skalowania informuje o ile procent możesz powiększyć lub pomniejszyć kopiowany dokument.

Podajnik kopert – prosty gadżet, który bardzo ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków.

Ethernet - druk w sieci LAN – najbardziej znany standard komunikacji w sieciach lokalnych. Dzięki niemu drukarka może drukować pliki przesyłane z różnych komputerów, podłączonych do tej samej sieci LAN.

Wireless - druk przez WiFi – standard umożliwiający utworzenie bezpośredniego połączenia bezprzewodowego z urządzeniem, bez podłączania go za pomocą kabla do sieci lokalnej. Technologia ta jest oparta o łączność radiową. Dzięki niej podłączysz do drukarki nie tylko komputer, ale też tablet czy smartfon.

NFC – ten standard komunikacji pozwala na bezprzewodowe przesyłanie danych na odległość do 20 cm. Wystarczy, że dwa urządzenia będą wyposażone w odpowiedni moduł. Jeśli Twoja drukarka i smartfon posiadają takie podzespoły, możesz szybko przesłać pomiędzy nimi pliki, które chcesz wydrukować. W odróżnieniu do Bluetooth, NFC nie wymaga parowania sprzętu.

Drukowanie z urządzeń mobilnych – większość plików zapisujesz w pamięci swojego telefonu? Nie trać czasu na kopiowanie ich na komputer w celu wydrukowania. Coraz więcej drukarek posiada dedykowany soft do druku z poziomu urządzeń mobilnych. Każdy producent udostępnia obecnie własną aplikację, dedykowaną właśnie do druku z urządzeń mobilnych.

Google Cloud Print – dzięki tej technologii możesz drukować praktycznie z dowolnego miejsca zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Możesz również udostępnić drukarkę wybranym osobom. Google Cloud Print działa na telefonach, tabletach, Chromebookach i komputerach podłączonych do sieci. Największą zaletą technologi Google jest łatwa obsługa. Konfiguracja wszystkich ustawień zajmuje 2 minuty.

Apple AirPrint – rozwiązanie umożliwiające łatwe drukowanie plików w pełnej jakości z komputera Mac, telefonu iPhone, iPada lub iPoda touch. Nie musisz instalować dodatkowego oprogramowania. W AirPrint wyposażono większość popularnych modeli akcesoriów biurowych. Jeśli chcesz korzystać z możliwości AirPrint za pośrednictwem Wi-Fi, sprawdź, czy drukarka jest połączona z tą samą siecią co urządzenie z systemem iOS lub Mac. Następnie wybierz drukarkę AirPrint w ulubionej aplikacji i ciesz się zaletami druku mobilnego.

Wireless Direct Printing – funkcja umożliwiająca urządzeniom wyposażonym w Wi-Fi (np. smartfonom, tabletom lub komputerom) bezpośrednią łączność z drukarką bez konieczności korzystania z routera czy punktu dostępowego.

Mopria-certified – standard druku mobilnego. Pozwala na łatwe drukowanie mobilne pomiędzy certyfikowanymi drukarkami i urządzeniami mobilnymi – bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji lub oprogramowania. Najwięksi producenci na ryku powołali stowarzyszenie Mopria Alliance, w którego skład wchodzi: Canon, HP, Samsung i Xerox, Lexmark oraz Konica Minolta. Wszystko po to, aby rozwijać ten standard.

HP ePrint – aplikacja mobilna dedykowana dla użytkowników urządzeń Hewlett-Packard.

Jeśli posiadasz drukarkę HP i chcesz z niej korzystać, musisz dokonać rejestracji w usłudze ePrint. Jest to łatwy proces, który nie utrudnia obsługi. Gdy już uda Ci się to zrobić, możesz uruchomić program na smartfonie lub tablecie i zabrać się do pracy. Apka Haweltta i Packarda ma jeszcze jedną przydatną funkcję. To HP Connected. Przy instalacji drukarki dołącz do usługi i załóż za jej pomocą własną pocztę. Po zakończeniu rejestracji staniesz się użytkownikiem ePrint. Dzięki temu zlecisz drukowanie dowolnej drukarce HP, do której otrzymałeś adres e-mail. Producent przewidział również możliwość zbliżeniowej współpracy urządzeń wyposażonych w technologię NFC. Aplikacja jest dostępna dla użytkowników urządzeń mobilnych, pracujących na systemach: Android, iOS oraz Windows Phone.

iPrint&Scan – aplikacja skierowana do użytkowników drukarek Brother. Współpracuje z użytkownikami systemów: iOS, Android iWindows Phone. Jeśli użytkujesz sprzęt Brother, koniecznie ją przetestuj. Aplikacja producenta automatycznie wyszukuje kompatybilne urządzenia, ułatwia drukowanie oraz przesłanie do chmury skanowanych dokumentów.

Epson Connect (iPrint, Email Print) – usługa umożliwiająca obsługę drukarek z poziomu urządzeń mobilnych. Jej możliwości różnią się w zależności od posiadanego modelu. Użytkownicy chwalą sobie aplikację Epson za prostotę obsługi. Zakres jej możliwości jest zbliżony do tego, co oferują aplikacje innych producentów drukarek.

Samsung Mobile Print – koreański gigant również posiada autorską aplikację do obsługi drukarek z poziomu urządzeń mobilnych. Korzystając z Samsung Mobile Print znacznie ułatwisz sobie życie. Wydrukujesz i zeskanujesz dokumenty, a nawet wyślesz faks. Apka umożliwia też „pracę zbliżeniową”. Wystarczy, że model drukarki Samsung oraz Twój smartfon lub tablet będą wyposażone w moduł NFC. Apka Samsunga umożliwia również druk materiałów z serwisów Instagram, Pinterest czy Facebook.

MF Scan Utility – program Canon do prostego skanowania zdjęć, dokumentów itp. Umożliwia również skanowanie materiałów do chmury.

Canon PRINT Business & Canon PRINT Inkjet/SELPHY – dla niektórych jedno narzędzie to za mało. Canon PRINT Business łączy w sobie funkcjonalności Canon Mobile Printing i Canon Mobile Scanning for Business. Canon PRINT Inkjet/SELPHY to z kolei rozwiązanie dedykowane do obsługi modelów z serii MAXIFY, PIXMA i SELPHY. Aplikacje z grupy Canon oferują podobne opcje. Drukowanie plików, skanowanie, sprawdzenie stanu pojemników z tuszami, a nawet konserwacja sprzętu za pomocą smartfona nie stanowi problemu dla żadnej z nich. Soft posiada niezwykle przejrzyste menu. Ponadto obsługuje technologię NFC. Nieco zaskoczeni mogą czuć się jedynie właściciele urządzeń pracujących na Windows Phone. Na stronie Microsoftu aplikacja jest dostępna pod nazwą Canon Easy-PhotoPrint.

Konkurencja napędza kreatywność inżynierów oraz designerów odpowiedzialnych za tworzenie nowych drukarek. Koncerny dwoją się i troją, aby tylko przykuć uwagę klientów. Przydatne na co dzień funkcje, obok niskich kosztów eksploatacji i dostępu do zamienników tuszów czy tonerów, to główne kryteria wpływające na ostateczną decyzję, odnośnie wyboru drukarki.

 
Artykuł przygotował sklep DrTusz.pl

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Jak zabezpieczyć firmową stronę www przed atakiem hakerów

Istnieje jednak kilka podstawowych rzeczy, które można i należy wykonać, aby zabezpieczyć firmową stronę internetową przed nieautoryzowanym dostępem i...

Odporny koputer

Idealny laptop dla budowlańca? Pancerny laptop!

Podczas pracy na budowie potrzebujemy wytrzymałych narzędzi. Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając laptop do pracy w terenie?

Roboty-przemyslowe

Roboty przemysłowe – wprowadzenie

Poszukując rozwijających się kierunków w światowej gospodarce, natkniemy się na coraz częstsze wykorzystywanie robotów przemysłowych.

Technologiczne podsumowanie roku 2017 - Tech Year 2017 przygotował...

Tech Year 2017 - czyli technologiczne podsumowanie roku 2017 przygotowane przez Kubę Klawitera, jednego z najlepszych recenzentów sprzętu...

"Czarna dziura" - system produkcji, rozwiązaniem ERP

Wyrażenie „czarna dziura” oznacza w mowie potocznej, że jak coś tam wpadnie, to nie wiadomo co się z tym dzieje – po prostu przepadło

Hosting VPS czy dedykowany? Plusy i minusy

Osoby, które chcą założyć serwisy internetowe czy zająć się sprzedażą produktów w sieci, stoją przed wyborem hostingu, który będzie niezbędny do ich...

"Darmowe oprogramowanie" dla firmy? Czytanie licencji to konieczność

Pakiet aplikacji biurowych za tysiąc złotych? Program do tworzenia grafiki dwukrotnie droższy? Nie każdą firmę stać na takie wydatki

Wirtualny faks - rozwiązanie na miarę XXI wieku

Brak ciężkich i zajmujących miejsce urządzeń i szybki, łatwy dostęp do nagranych wiadomości z każdego miejsca na świecie - to zalety wirtualnego faxu.