Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 03.02.2016

KW_TAGS

Okres zimowy to czas kiedy jesteśmy często przygnębieni i zestresowani. Wynika to z różnych czynników, ale do najważniejszych można zaliczyć krótki dzień oraz słabe nasłonecznienie. W tym czasie warto poszukać sposobów na poprawienie sobie nastroju. Najszybciej (i najzdrowiej!) osiągniemy to poprzez… zapach.

Niektórzy co roku doświadczają stanu nazywanego sezonowymi zaburzeniami afektywnymi (angielskie „winter blues”). Szacuje się, że około 25 procent populacji doświadcza łagodnych form tego stanu, a 5 procent cięższych. Jest to związane z niedoborem światła słonecznego i związanym z tym zaburzeniami wydzielania melatoniny i serotoniny. W Polsce, z uwagi na położenie geograficzne, nasłonecznienie w ciągu roku jest bardzo nierównomierne – w okresie zimowym może być nawet siedmiokrotnie niższe niż w lecie. Na skutek tych czynników nasz nastrój pogarsza się – jesteśmy zmęczeni, przygnębieni i senni. Najlepsze efekty w łagodzeniu zimowej chandry daje fototerapia, czyli leczenie światłem słonecznym. Jeśli jednak nasze objawy nie są bardzo poważne, warto rozejrzeć się za tańszymi i szybszymi metodami.

Amerykańska firma International Flavors & Fragrances przeprowadziła długoletnie badanie nad wpływem zapachów na ludzkie emocje – mówi Wojciech Grendziński z firmy IMS, zajmującej się marketingiem sensorycznym. - Na bazie uzyskanych wyników stworzyła raport „Mood Map”, w którym jej eksperci udowodnili, że poszczególne aromaty w różny sposób działają na nasze uczucia. Przykładem może być zapach klementynki (czy szerzej cytrusów) oraz wanilii, które zostały ocenione jako równorzędnie przyjemne. Jednak zapach klementynki ankietowani określili jako bardziej pobudzający, a zapach wanilii jako bardziej relaksujący.

 

Źródło: Chemical Senses Vol. 30 No. suppl 1 © Oxford University Press 2005

International Flavors & Fragrance przeprowadziło również badanie metodami psychofizjologicznymi (rytm serca, ciśnienie krwi, napięcie mięśni itd.), aby sprawdzić, czy zapachy redukują stres również na poziomie fizjologicznym. Okazało się, że faktycznie niektóre aromaty wpływają nie tylko na zmianę samego nastroju, ale również na fizyczne objawy napięcia nerwowego.

Jakie zapachy mogą wpłynąć na poprawę naszego nastroju?

Eksperci IMS do najważniejszych zapachów, które wpływają pozytywnie na nasze emocje zaliczają:

Rozmaryn i cytrynę – odświeżają i stymulują

Kwiat herbaty – pobudza i poprawia koncentrację

Lawenda i ylang-ylang – uspokajają

Jaśmin – działa antydepresyjnie

Mięta – redukuje stres

Kawa – pobudza i dodaje energii

Zatem jeśli dopadnie nas zły nastrój zamiast sięgać po czekoladę czy wyładowywać swój stres na innych, warto sięgnąć po jakiś relaksujący aromat. Szybciej i zdrowiej.

  Informacja prasowa

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

Wolontariat pracowniczy coraz ważniejszym narzędziem motywacyjnym

35 proc. polskich menadżerek i menadżerów uważa wolontariat kompetencji za jedno z najlepszych narzędzi CSR w pracy.

PR-imo

5 kosztownych błędów w AdWords, których więcej nie popełnisz

O tym, do czego może doprowadzić brak znajomości zasad Google AdWords świadczy przykład 12-letniego Jose Javiera z Hiszpanii, który chcąc czerpać zyski...

Cyberprzestępstwo - okup wart 325 mln USD?

Przychody z okupów w ramach jednej kampanii cyberprzestępców sięgnęły 325 mln USD. Nowy raport McAfee Labs

Głowne kierunki emigracji i imigracji w latach 1966-2014

Zestawienie prezentuje dane historyczne o głównych kierunkach emigracji z Polski oraz imigracji do Polski na pobyt stały w latach 1966-2014.

Znajomość technologii receptą na dysproporcje między kobietami i...

Przepaść między kobietami i mężczyznami w środowisku biznesowym to stale aktualny temat. Brak równości w kwestii wynagrodzenia, awansów czy nawet w...

Sektor finansowy inwestuje w big data, chmurę i rozwiązania mobilne

Według najnowszych danych IDC, globalne instytucje finansowe wydały w 2015 r. 114 miliardów dolarów na big data, chmurę i rozwiązania mobilne.

Co z oczu administratora, to nie z serca. Białe plamy na mapie sieci...

Niemal w każdej firmie zdarzają się białe plamy na mapie architektury sieciowej. Czy można ich uniknąć?

Najpopularniejsze domeny dla przedsiębiorców - .PL [NASK za II...

Po znacznych wzrostach w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, rynek domen stabilizuje się -  wynika z raportu NASK podsumowującego II kwartał 2016.