Dziennik Przedsiebiorcy

Publikacja 11.02.2016

KW_TAGS

Walentynki już na dobre zadomowiły się w polskim kalendarzu. To ważny dzień nie tylko dla zakochanych, ale również dla hakerów, którzy korzystają ze wzmożonej aktywności w sieci ludzi poszukujących miłości. A w okolicach 14 lutego internauci o 40% częściej niż zwykle dzielą się przez Internet kompletami poufnych informacji. Wykorzystują do tego nie tylko komputery prywatne, ale też służbowe.

Badania przeprowadzone przez Intel Security pokazały, że w czasie około walentynkowym ludzie dużo intensywniej dzielą się w sieci swoimi danymi osobowymi, narażając się na ataki cyberprzestępców. Robią to głównie w portalach randkowych. Ankietę przeprowadzono wśród 4327 użytkowników takich serwisów z różnych krajów (Europa i USA) w wieku od 18 do 55 lat. Wyniki są niepokojące – pokazują, że bezrefleksyjnie dzielimy się różnymi rodzajami poufnych danych, poczynając od intymnych zdjęć, kończąc na hasłach do osobistych kont bankowych, mailowych i społecznościowych.

Jak się okazuje, bardziej skorzy do dzielenia się intymnymi zdjęciami są mężczyźni – aż 75% badanych panów (25-34 lata) odpowiedziało, że udostępnienie takiej fotografii obcej osobie nie stanowi to dla nich problemu. Trochę starsi (45-54 lata) decydują się na taki krok już nieco rzadziej (51%), ale i tak dużo częściej niż kobiety. Do takiego działania przyznało się tylko 11% pań w tej samej grupie wiekowej. Młodszych kobiet (25-34 lata) dotyczy to w 55%.

Bardzo niepokojące są wyniki dotyczące dzielenia się w sieci informacjami o sobie. Prywatne informacje udostępnia innym aż 34% wszystkich badanych użytkowników portali randkowych! 79% z nich udostępnia zdjęcia, 58% datę urodzenia, 59% informację o wykonywanym zawodzie, 45% adres e-mail, a także numer telefonu (20%) oraz adres pracy lub domu (11%).

Pokolenie z przedziału 25-34 lata dwukrotnie częściej (14%) dzieli się w Internecie hasłami do kont osobistych (bankowych czy tych w social mediach) niż ludzie trochę młodsi, w wieku 18-24 lata.

Musimy w końcu wszyscy zdać sobie sprawę – niezależnie od tego, ile mamy lat – że cyberprzestępcy czekają na każdy nasz beztroski i lekkomyślny krok – mówi Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland. – Cyberprzestępczość to dziś świetnie prosperujący biznes. Na czarnym rynku można kupić loginy do kart kredytowych i debetowych, dane logowania do rachunków bankowych czy internetowych serwisów płatniczych. Najczęściej hakerzy wchodzą w ich posiadanie bez żadnego wysiłku.

Nie tylko przy okazji Walentynek warto zastanawiać się nad tym, po co, komu i jakie dane udostępniamy. Bardzo często bowiem nasze zachowania z życia prywatnego przenosimy na grunt zawodowy – do pracy, w której na szkody związane z kradzieżą danych narażamy już nie tylko siebie, ale całą organizację.

Szczególnie uważnym należy być, wykorzystując do pracy prywatne urządzenia (trend BYOD). Surfujemy po Internecie i portalach randkowych, a zaraz po tym otwieramy służbowe maile i załączniki pełne poufnych informacji. Zwracajmy baczną uwagę na podejrzane maile (tak zwane maile typu phishing), nie dajmy się zapraszać nieznajomym w social mediach, loginy i hasła ustawiajmy tak, aby nie zawierały naszego roku urodzenia i innych informacji, z których można skompletować całkiem pokaźny i cenny pakiet danych, blokujmy nasz telefon hasłem i pod żadnym pozorem nie wysyłajmy obcym swoich zdjęć. Miłość – szczególnie ta walentynkowa – z reguły nie trwa wiecznie, zdjęcia w sieci pozostają na zawsze!

 
 
Informacja prasowa
 

Dołącz do dyskusji

Kod antyspamowy
Odśwież

FacebookGoogle Bookmarks

Czytaj również

PR-imo

Już co dziesiąty programista idzie do szkoły programowania zamiast...

Tylko w zeszłym roku na rynku pojawiło się 74 680 ogłoszeń na stanowisko specjalisty IT. Tymczasem studia informatyczne zaczęło 26 234 nowych studentów,...

LIFETUBE I FANTASY EXPO

LifeTube, największa sieć partnerska YouTube w regionie CEE i Fantasy Expo, najszybciej rosnąca agencja gamingowa w Polsce, łączą siły.

Cyberprzestępstwo - okup wart 325 mln USD?

Przychody z okupów w ramach jednej kampanii cyberprzestępców sięgnęły 325 mln USD. Nowy raport McAfee Labs

Jak korzystać z zielonych budynków? Ekoedukacja pilnie potrzebna

W ciągu ostatnich lat Polska poczyniła znaczne postępy w rozwoju zielonego budownictwa. Według badań przeprowadzonych przez Colliers, tylko w latach...

Program „500+” sposobem na lokum?

Ograniczenia dochodowe w rządowym programie „Rodzina 500 plus”, dotyczą jedynie pierwszego dziecka, które spełnia ustawowe kryteria.

dotPR

Współczesne narzędzia pracy dla firm usługowych

Coraz częściej i coraz chętniej korzystamy ze specjalistycznych produktów, zabiegów, form leczenia oraz usług. Konieczność planowania wizyt w czasie,...

Co z oczu administratora, to nie z serca. Białe plamy na mapie sieci...

Niemal w każdej firmie zdarzają się białe plamy na mapie architektury sieciowej. Czy można ich uniknąć?

Rzecz o kreatywności. Nowe trendy na rynku pracy

Efektywność. Kreatywność. Produktywność. Co im sprzyja? A co przeszkadza? Obalamy mity o tak zwanych multitaskingu i brainstormingu.